نماینده یزد در مجلس: دولت قانون تبدیل وضعیت پرستاران را اجرا کند

یزد- ایرنا- نماینده مردم شهرستان های یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید هرچه زودتر قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاران مصوب سال ۱۳۸ و تبدیل وضعیت آنها را اجرا کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از دفتر این نماینده مجلس ، محمدصالح جوکار در نشست اعضای هیئت مدیره نظام پرستاری  استان یزد افزود: واقعیت این است که جایگاه پرستاری در کشور به خوبی تبیین نشده و از ابتدا فرهنگ خوبی در این زمینه پایه گذاری نشده است. 

وی رفع این مشکل را نیازمند گفتمان‌سازی و تبدیل آن به ادبیات عامه جامعه ذکر کرد و ادامه داد: تعارض منافع از عوامل توجه نکردن به پرستاران است و این امر هم هزینه‌ها را افزایش داده و هم جلوی عدالت را می‌گیرد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: این تعارض در خیلی مواقع سبب می‌شود، قانون در مجلس و دولت به صورت عادلانه اجرا نشود و در کنار آن برخی انحصار در کشور هم مزید برعلت شده و جلوی اجرای قانون را گرفته است.

جوکار یادآور شد: طبیعی است  وقتی پزشک، مسوولیت کار را برعهده بگیرد، بحث منافع پزشکان و احقاق حقوق آن‌ها در اولویت قرار می‌گیرد، اما قانونی که بگوید وزیر بهداشت باید پزشک یا پرستار باشد، در کشور نداریم.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرای قانون استخدام پزشکان اظهار کرد: باید آیین نامه‌ای در این حوزه باشد تا هر کس وظیفه‌ای دارد آن را به خوبی انجام دهد، حق و حقوق خود را هم متناسب با همین کاری که انجام می‌دهد، دریافت کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر ادامه داد: دولت در بحث تبدیل وضعیت پرستاران، مکلف است با توجه به ظرفیت و سهمیه‌ای که در این حوزه دارد، اقدام کند در صورتی که این موضوع انجام نشد، پرستاران از طرف نمایندگان مجلس پیگیری کنند تا با ابزارهای نظارتی مجلس این موضوع بررسی و اجرا شود.

جوکار بیان کرد: امروز باید وضعیت پرستاران به گونه‌ای ساماندهی شود تا مشکلات تکراری که هر ساله و همیشه شاهد آن هستیم وجود نداشته باشد و با توجه به تاکیدهای مقام معظم رهبری در این حوزه، امروز دست نمایندگان برای همکاری با دولت برای اجرای مطالبات به حق پرستاران بازتر است.

در این نشست اعضای هیات مدیره نظام پرستاری یزد مسایل و مشکلاتی که پرستاران استان و کشور با آن مواجه هستند را طرح کردند و خواستار پیگیری برای رفع آن شدند.

همچنین مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد  ۳۰ آذرماه  ۹۹  از کمبود ۵۰۰ پرستار در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان خبر داد و گفته بود : با شیوع ویروس کرونا و اضافه شدن تعدا تخت های بیمارستانی و بخش های عفونی کمبود این نیروها بیشتر احساس می‌شود.

علی اکبر جراحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه استان از لحاظ تعداد پرستار با استانداردهای جهانی فاصله دارد اما نسبت به میانگین کشوری در جایگاه مطلوبی است، اظهار کرد: طبق استاندارد جهانی، نسبت پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی ۱.۸ نفر است در حالی که در کشور نسبت پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی کمتر از یک نفر و در استان یک نفر است. 

وی یادآور شد: دانشگاه کمبود نیروهای پرستاری را از طریق جذب نیروهای شرکتی ، بازنشسته ها، تمدید نیروهای طرحی و جذب دانشجویان رشته پرستاری به صورت ساعتی جبران کرده است.

وی تعداد پرستاران استان را سه هزار و ۶۰۰ نفر بیان کرد و گفت: در استان ۲۸ درصد پرستاران مرد و ۷۲ درصد زن هستند در حالیکه در کشور ۱۹ درصد را پرستاران مرد و ۸۱ درصد را زنان تشکیل می دهند.

به گفته جراحی از مجموع پرستاران استان ۲ هزار و ۶۰۰ نفر آنها در بیمارستان‌های دولتی و مابقی در بیمارستان‌های خصوصی و تامین اجتماعی  مشغول فعالیت هستند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰ شهرستان دارد که ۸۷ درصد آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها