وزیر بهداشت یمن: بیش از نیمی از کودکان یمنی سوء تغذیه دارند

تهران- ایرنا- «طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن روز پنجشنبه به پیامدهای جنگ چندین ساله عربستان و امارات به کشورش اشاره کرد و گفت که به دنبال محاصره و جنگ، بیش از نیمی از کودکان یمنی سوءتغذیه دارند.

به گزارش ایرنا از تارنمای اینترنتی شبکه تلویزیونی "المسیره"، المتوکل که در کنفرانس سالانه پزشکی در صنعاء در خصوص بیماری‌های ناشی از سوءتغذیه در پزشکی و جراحی کودکان سخن می‌گفت، افزود: ائتلاف سعودی تا کنون بیش از ۳ هزار و ۸۰۰  کودک یمنی را کشته است و همچنان حمله به مراکز درمانی را شدت داده است که از کودکان نگه‌داری می‌کنند.

وی همچنین گفت که بیش از نیمی از کودکان یمنی به خاطر محاصره یمن، دچار سوء تغذیه هستند که شمار کودکانی که از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند، بیش از ۴۰۰ هزار نفر است.

المتوکل همچنین گفت که حمله به اتوبوس حامل دانش‌آموزان منطقه «ضحیان» (در سال ۲۰۱۸) که در آن ۴۱ کودک کشته و ۵۷ کودک دیگر زخمی شدند، مثال زنده‌ای است که میزان جنایت ائتلاف سعودی علیه کودکان یمنی را نشان می‌دهد.

وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن همچنین به افزایش نارسایی‌های ژنتیکی ناشی از استفاده از سلاح‌های [مختلف کشتار جمعی] در جنگ [توسط ائتلاف سعودی] است.

المتوکل به مماشات سازمان ملل در قبال جنایت‌های ائتلاف سعودی پرداخت و خاطر نشان کرد که این نهاد بین‌المللی با همراهی با عربستان سعودی، نام این کشور را از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان حذف کرد که یک ننگ بزرگ برای این سازمان است.

وزیر بهداشت یمن افزود که ما در آستانه یک مرحله جدید همکاری با سازمان‌های بین‌المللی هستیم و خواهان کمک‌ها جدی‌تری هستیم و این که منابع مالی خود را به اسم یمن و برای هزینه سفرها و خودروها و هزینه‌های جاری خودشان هدر ندهند.

 وی تصریح کرد: یونیسف تنها ۲ دستگاه تنفس مصنوعی را برای ۷۰ بیمارستان "السبعین" اختصاص داده که مخصوص مادران و کودکان است.

المتوکل همچنین گفت که تاکنون سازمان ملل متحد هیچ اقدامی برای انتقال دوقلوی چسبیده یمنی برای جدا کردن آنان در خارج از یمن انجام نداده است، همچنان که سازمان جهانی بهداشت و یونیسف نیز همین رویه را در پیش گرفته‌اند.

نجیب القباطی معاون وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن نیز چهار روز پیش تصریح کرد که بر اثر حملات و محاصره ائتلاف سعودی، هر ساله ۱۰۰ هزار کودک تازه متولد شده را از دست می‌دهیم، این بدان معناست که هر ساعت ۶ کودک تازه متولد شده در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

"حسن ایرلو" سفیر ایران نیز اخیرا ادامه محاصره توسط متجاوزان به سرکردگی آمریکا علیه مردم یمن را جنایت جنگی خوانده است.

شرکت نفت یمن نیز هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: روش محاصره یمن و مرگ آرامی که ائتلاف سعودی در قبال کشورمان در پیش گرفته، در این اواخر به شکل بی‌سابقه‌ای تشدید شده است.

ائتلاف سعودی در حالی این کشتی‌ها را توقیف کرده است که یمن پنج سال است در محاصره قرار دارد و مردم این کشور در بدترین وضعیت زندگی قرار دارند.

محاصره و تداوم درگیری، موجب شده بیشتر یمنی‌ها محتاج کمک‌های انسانی باشند.

میلیون‌ها یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، یمن بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می‌کند.

با وجود تلاش‌های انصارالله یمن برای برقراری صلح اما ائتلاف سعودی همچنان اصرار دارد به حملات خود و نیز محاصره این کشور ادامه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار جهان