طاق‌بستان بازگشایی شد

کرمانشاه- ایرنا- مجموعه تاریخی طاق‌بستان که درب ورودی آن توسط شهرداری کرمانشاه مسدود شده بود روز پنجشنبه بازگشایی شد.

به گزارش ایرنا روز گذشته(چهارشنبه سوم دی) شهرداری منطقه پنج کرمانشاه با قراردادن نیوجرسی (بلوک سیمانی) مقابل درب مجموعه تاریخی طاق بستان از تردد افراد به این مجموعه جلوگیری کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن اعلام خبر بازگشایی مجدد این مجموعه تاریخی گفت: شهرداری منطقه پنج براساس دستور کمیسیون ماده ۱۰۰ اقدام به بستن درب مجموعه تاریخی طاق بستان کرده بود.
امید قادری توضیح داد: شهرداری مدعی است که ساخت ساختمان ورودی مجموعه تاریخی طاق بستان مشمول پرداخت عوارض ماده ۱۰۰ می شود، از این رو به منظور دریافت این عوارض اقدام به مسدود کردن درب مجموعه تاریخی طاق بستان کرده بود.
وی گفت: روز گذشته پس از این اقدام، شهردار کرمانشاه در جریان موضوع قرار گرفت و به سرعت دستور برداشتن بلوک های سیمانی را صادر کرد، که در نهایت ساعت هشت صبح امروز مجموعه طاق بستان بازگشایی شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه عنوان کرد: این اقدام حاصل کج سلیقه‌ای مدیران شهرداری منطقه پنج و اقدام ناهماهنگ آنها با شهرداری مرکز بود که به سرعت برطرف شد.
این نخستین بار است که شهرداری کرمانشاه با قرار دادن نیوجرسی مانع فعالیت یک مکان دولتی می شود.
مجموعه تاریخی طاقبستان در قرن سوم میلادی ساخته شده ‌است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در داخل ۲ طاق و جوار آن دیده می شود.

سرخط اخبار استان‌ها