تکمیل زیرساخت‌های مرز پرویزخان به اعتبارات ملی نیاز دارد

قصرشیرین- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رسمی بودن مرز پرویزخان و کارکرد ملی آن خواستار اختصاص اعتبارات ملی برای تکمیل زیرساخت‌های این مرز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «شهریار حیدری» روز پنجشنبه در جریان بازدید نمایندگان وزارت اقتصاد و گمرک ایران از مرز پرویزخان شهرستان قصرشیرین با اشاره به اینکه روزانه بیش از هزار و ۵۰۰ کامیون وارد این مرز می شود، افزود: این موضوع سبب تخریب زیرساخت ها از جمله راه دسترسی به مرز شده و برای ترمیم و بازسازی آن نیازمند اعتبارات ملی است.

وی به نقش مردم استان کرمانشاه بخصوص شهرستان قصرشیرین در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: این مردم در شرایط سخت از انقلاب و نظام دفاع کردند و امروز نیز همچنان حامی و پشتیبان انقلاب و نظام هستند و اگر مطالبه به حقی دارند باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به ارتزاق بخشی از مردم از محل مرز و تاثیرات فعالیت های مرزی بر اقتصاد و معیشت مردم تاکید کرد که هرگونه تصمیم مدیریتی تاثیر مستقیم بر اقتصاد خانوارهای مرزی دارد و از این رو از تصمیم گیران انتظار داریم تصمیماتی برای ارتقای سطح درآمد و معیشت مردم اتخاذ کنند.

قوای سه گانه برای دور زدن تحریم ها تلاش کنند

مدیرکل دفتر امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این بازدید از تجار و فعالان اقتصادی در شرایط فعلی تحریم های ظالمانه و شیوع کرونا به عنوان سربازان اقتصادی قدردانی کرد و گفت: همه مشکلات فعلی شهرستان قصرشیرین را نباید در مرز خلاصه کرد.

«شهروز برزگر» افزود: در شرایط تحریم های ظالمانه و شیوع کرونا وزارت امور اقتصادی و دارایی یکی از وزارتخانه هایی است که سرمایه گذاری و هزینه می کند و براساس شرح وظایف قانونی در این راستا سنگ تمام گذاشته است.

او یادآوری کرد باتوجه به شرایط تحریم و وضعیت سخت اقتصادی کشور، قوای سه گانه برای دور زدن تحریم ها باید ورود کنند.

گمرک مجری اجرای مقررات است

مدیرکل امور اداری و رفاهی گمرک ایران نیز در این بازدید با بیان اینکه گمرک جز سازمان ها و دستگاه های مجری قانون است نه قانون گذار، گفت: اینکه باید فرایند صادارت و واردات به نفع صادر کننده و وارد کننده اصلاح و تسهیل شود و در این میان حق دولت هم تضییع نشود و همچنین حق صادر کننده و وارد کننده نیز در نظر گرفته شود طبیعی و ما هم موافق هستیم.

سید «مهدی طیبی»  افزود: گمرک مجری قانون است و اگر قوانین و مقررات نیاز به اصلاح دارد باید در نهادهای قانون گذار و تصمیم گیر اصلاح گردد تا گمرک نیز اجرا نماید.

وی در ادامه گفت: در بحث نیروی گارد حدودا یک ساله بنده شخصا پیگیر این مساله از سازمان اداری استخدامی کشور هستم و ۸۴ نفر درخواست مجوز استخدامی برای گارد گرفته شده که متاسفانه این مجوز داده نشد که ما بتوانیم نیروی گارد را به گمرکات مرزی کشور تزریق کنیم.

وی اظهار داشت: ما در تلاش هستیم این مجوز گرفته شود و تا پایان برنامه ششم نزدیک سه هزار نفر از مدیران و کارکنان گمرک بازنشسته می شوند که باید با تلاش نمایندگان و مدیران ارشد این مجوز استخدام اخذ شود تا گمرک دچار خلا انسانی و مدیریتی نشود.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها