افتتاح طرح سولفات پتاسیم درارومیه نشانه توفیق راهبرد اقتصادمقاومتی است

ارومیه- ایرنا- نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: بهره برداری از طرح سولفات پتاسیم در مجتمع پتروشیمی ارومیه به دست متخصصان ایرانی نشان دهنده موفقیت در راهبرد اقتصاد مقاومتی است.

روح الله حضرت‌پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بخشی از نیاز کشور به سولفات پتاسیم از خارج وارد می‌شود، اظهار داشت: این مجموعه میزان قابل توجهی از واردات این محصول مهم کاسته و نقش بسزایی در جلوگیری از خروج ارز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی برای توسعه مناطق محروم و مرزی از طرح‌ها و اقدامات اثرگذار دولت حمایت می‌کند، بیان کرد: در بحث توسعه آذربایجان‌غربی نباید دیدگاه سیاسی و جناحی داشته باشیم و از طرح های دولت در راستای توسعه منطقه حمایت می کنیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: در کنار تکمیل زنجیره ارزش، توسعه واحد پتروشیمی ارومیه، ۲  طرح توسعه شامل تولید پلی آلومینیوم کلراید و راه اندازی نخستین پارک صنعتی ملامین کشور در دستور کار قرار دارد که به زودی عملی می‌شود.

طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه امروز /پنجشنبه/ با دستور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به بهره‌برداری رسید.

میزان تولید این واحد جدید که با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید، ۴۰ هزار تن سولفات پتاسیم و ۵۰ هزار تن اسید کلریدریک است که ارزش بسیار زیادی در تکمیل زنجیره ارزش بخش پتروشیمی در کشور دارد.

در این طرح ۵۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و میزان درآمدزایی آن، حدود چهار هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال است که درآمدزایی بسیار مناسبی برای این بخش محسوب می‌شود.

پتروشیمی ارومیه یکی از شرکت های قدیمی این گروه بوده و از سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را با تولید چهار هزار تن ملامین آغاز کرده، هم اینک ۱۸۴ هزار تن، ظرفیت تولید این مجتمع است و محصولات متنوعی نظیر ملامین، اسید سولفوریک و اسید کلریدریک تولید می کند.

ظرفیت در نظر گرفته شده "پلی آلومینیوم کلراید"  ۲۰ هزار تن بوده و می تواند بخش زیادی از نیاز کشور را به این محصول تامین کند.

طرح تولید سولفات پتاسیم در مدت کمتر از ۲۴ ماه تکمیل شده است؛ بیش از ۹۵ درصد از نیروهای شاغل در این طرح، بومی هستند و زمینه اشتغال خوبی با اجرای آن فراهم شده است.

شرکت پتروشیمی ارومیه از شرکت های تابعه گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان "پترول" و هلدینگ خلیج فارس است.

مجتمع پتروشیمی ارومیه در جاده ارومیه – مهاباد راه اندازی شده و دهها هزار تن اقلام پایین دستی تولید و روانه بازار می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha