شرایط لازم برای سرمایه گذاری هلدینگ های اقتصادی در استان فراهم است

یاسوج - ایرنا - استاندار کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به ظرفیت های معدنی، کشاورزی و وجود صنایع بزرگ نفت و گاز در این استان گفت: سرمایه گذاری هلدینگ های اقتصادی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام به توسعه این استان کمک می کند.

حسین کلانتری روز پنجشنبه با اشاره به نشست مشترک با دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت:  سرمایه گذاری ویژه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان با توجه به غنی بودن استان از نظر گیاهان دارویی، ظرفیت های معدنی، کشاورزی و وجود صنایع بزرگ نفت و گاز برای محرومیت زدای از استان ضروری است.

وی بیان کرد: منابع آبی کهگیلویه و بویراحمد حدود ۸ تا ۱۰ درصد و پوشش جنگلی سرانه استان ۸ برابر میانگین سرانه کشوری است که این موضوع یکی از ظرفیت های مهم استان برای سرمایه گذاری هلدینگ های اقتصادی ستاد است.

کلانتری تولید سالیانه یک میلیون تن محصولات کشاورزی شامل محصولات باغی، زراعی، دامی، شیلات، شیر خام و انواع گوشت ماکیان، عسل و تخم مرغ در استان را یک ظرفیت خوب برای حمایت ستاد اجرایی امام دانست و گفت: حضور سرمایه گذاران در این بخش می تواند بخش زیادی از کمبود محصولات کشاورزی کشور را نیز برطرف کند.

وی اضافه کرد: کهگیلویه و بویراحمد با تنها یک درصد مساحت کشور در بحث تولید ماهیان سردابی رتبه سوم ، لیمو ترش پنجم ،  تولید انگور ۶ کشوری ، تولید سیب درختی هشت کشوری ، پرتقال رتبه ۹ و زیتون  ۱۲ کشوری  را دارد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد وجود ۷۰۰ اثر تاریخی ثبت شده ملی، ۲۸۳ جاذبه طبیعی گردشگری و وجود بیش از ۳۰۰ بقعه متبرکه بهانه خوب برای حضور ستاد فرمان اجرایی در راستای سرمایه گذاری در این بخش ها دانست و گفت: سرمایه گذاری بلند مدت در حوزه گردشگری می تواند اقتصاد کشور را بهبود بخشد.
کلانتری  وجود بیش از یکهزارو ۵۰۰ هکتار زیرساخت های صنعتی، ۲ هزارو ۲۰۰ گونه گیاهان داروئی و تولید ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام، یک و نیم میلیون بشکه میعانات گازی و ۱.۴ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی را از دیگر ظرفیت های استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد اعلام کرد.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱.۵ میلیارد تن ذخایر قطعی مواد معدنی در استان شناسایی شده که این مواد بیشتر مواد اولیه سیمان، سنگ آهک،  گچ، فسفات، بوکسیت، سلیستین و ... است که می توان روی این ذخایر عظیم برنامه ریزی های مهمی برای توسعه انجام داد.

کلانتری اضافه کرد: با توجه به بلاتکلیفی کارخانه قند یاسوج می طلبد ستاد اجرایی حضرت امام(ره) و هلدینگ های اقتصادی زیرمجموعه ستاد برای راه اندازی مجدد این کارخانه و کمک به تولید و اشتغال استان همکاری ویژه داشته باشند.

وی گفت: هلدینگ های اقتصادی وابسته به ستاد فرمان اجرایی امام می توانند با ایجاد صنایع بزرگی همچون صنایع وابسته به گاز، نفت و پتروشیمی و همچنین صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی، لبنی و محصولات معدنی در استان بخشی از نیازهای کشور در این راستا را تامین کرد.

کلانتری تصریح کرد: شرکت ایمیدرو به عنوان زیرمجموعه وزارت صنعت و معدن در ۲ سال اخیر در استان مطالعات خوبی انجام داده و این مطالعات می تواند کمک خوبی به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برای ایجاد کارخانه های صنعتی و  فراوری معدنی در استان باشد.

وی با اشاره به قول مساعد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در این نشست برای همکاری در زمینه سرمایه گذاری گفت: در این نشست مصوب شد ستاد مجموعه معاونین و تیم اقتصادی خود را به استان اعزام تا با تشکیل جلسات فنی و کارشناسی زمینه سرمایه گذاری در بخش های مختلف را فراهم کنند.

کلانتری اضافه کرد: در این نشست تفاهم شد که از طرف معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری با تشکیل جلسات کارشناسی و فشرده با تیم اعزامی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برنامه های مورد نیاز برای توسعه استان را تدوین ، تا پس از جمع بندی نهایی زمینه سرمایه‌گذاری از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در استان فراهم شود .

نماینده ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست بر استفاده از ظرفیت ستاد اجرایی فرمان امام در استان تاکید کرد و گفت: سرمایه گذاری ستاد در طرح های بزرگ و اثر گذار ضروری است.

حجت اسلام والمسلمین سید نصیر حسینی با اشاره به توجه ویژه ستاد اجرای امام به استان در زمینه محرومیت زدایی افزود: این نهاد برنامه های خوبی برای اجرای طرح های بزرگ در استان دارد.

وی اظهار کرد:  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در راستای محرومیت‌زدایی تاکنون گام‌های ارزشمندی در استان برداشته و در حوزه‌های زیرساختی، معیشتی و اشتغال‌زایی رقم‌های بزرگ و قابل توصیفی هزینه کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha