هشدار پلیس راه همدان: رانندگان مراقب پدیده یخ سیاه جاده باشند

همدان- ایرنا- رییس پلیس راه استان همدان به رانندگان هشدار داد که تردد زمستانی در سطح جاده با وضعیت «یخ سیاه» بسیار خطرآفرین است به گونه ای که صبح امروز شاهد واژگونی ۱۰ خودرو در محدوده پلیس راه تا گردنه دخان بودیم.

سرهنگ «رضا عزیزی» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به دنبال بارش باران و برف و ذوب شدن و یخ زدن دوباره آن شاهد پدیده ای تحت عنوان «یخ سیاه» در سطح جاده هستیم که در این وضعیت به علت ضخامت نازک و شفافیت بالا، یخ به شکل آسفالت به نظر می آید.

وی با اشاره به اینکه ضخامت کم یخ موجب اثر پذیری رنگ سطح جاده بر روی آن می شود که با این پدیده «یخ سیاه» می گویند، افزود: در این شرایط رانندگان با تصور ایمن بودن و لغزنده نبودن جاده با سرعت اقدام به تردد می کنند در حالیکه احتمال خروج خودرو از مسیر اصلی و واژگونی آن بسیار زیاد است.

رییس پلیس راه استان همدان افزود: برای مواجه نشدن با پدیده یخ سیاه باید از ترددهای صبحگاهی در فصل سرما به ویژه در محورهای برون شهری پرهیز کرد و زما سفر را به پس از بالا آمدن آفتاب، گرم شدن نسبی سطح زمین و ذوب شدن یخ، موکول کنیم.

سرهنگ عزیزی ادامه داد: صبح امروز شاهد بروز پدیده یخ سیاه در سطح بیشتر جاده های استان به ویژه در محدوده پلیس راه همدان تا جاده قدیم همدان- ساوه بودیم که در کمتر از یکساعت، ۱۰ وسیله نقلیه شامل چهار کامیون و ۶ دستگاه سواری واژگون شده که در نتیجه این سوانج پنج نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

وی اظهار داشت: با وجود گرم شدن هوا و نمک پاشی و بازگشایی مسیرها اما همچنان گردنه های استان همدان لغزنده هستند و باید رانندگان با سرعت مطمئنه و با احتیاط تردد کنند.

واژگونی خودرو حدود ۵۳ درصد از سوانح جاده ای استان همدان را شامل می شود، این در حالیست که میانگین کشوری واژگونی خودرو ۳۸ درصد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها