بیش‌از ۴۹ هزار واحد مسکونی روستایی زنجان در برابر زلزله مقاوم شده‌اند

زنجان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان گفت: در این استان 92 هزار و 678 واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است که تاکنون 53 درصد آنها معادل ۴۹ هزارو 301 واحد در برابر زلزله مقاوم شده‌اند و امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم سازی، ساخت و سازهای اصولی در مناطق روستایی افزایش یابد.

رضا خواجه ای روز پنجشنبه به مناسبت پنجم دی روز ملی ایمنی در برابر زلزله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنجم دی روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" نامیده شده و هدف از آن جلب نظر و توجه عمومی به عواقب ناشی از وقوع پدیده های طبیعی، شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه است.

وی اضافه  کرد: در کشوری زندگی می کنیم که به تناوب شاهد وقوع حوادث و بلایای طبیعی و گاهی غمبار و تاسف آور هستیم که جبران خسارات برخی از این حوادث بویژه خسارات جانی غیرممکن می باشد.

این مسوول ادامه داد: زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می کند.

وی اظهار داشت: در این راستا بنیاد مسکن با توجه به تجربیات گذشته و اهمیت فاکتورهای متعددی همچون فراهم کردن اسکان موقت و دائم، سرعت احداث، افزایش مقاومت و کاهش هزینه ها در بحث بلایای طبیعی، توجه به سیستم های ساختمانی مقاوم در برابر زلزله را یکی از ضروریات صنعت ساختمان می داند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: آموزش عمومی، حمایت از ابتکارات و فعالیت‌های علمی، نظارت بر ساخت و سازها، ظرفیت سازی نهادی و نیروی انسانی، به کارگیری تجهیزات و ابزارهای لازم، استفاده از فناوری‌های نوین، توسعه سیستم‌های هشدار و پایش و اتخاذ سیاست‌های راهبردی مواردی است که زمینه را برای نیل به اهداف مورد نظر فراهم می‌آورد.

اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی برای مقابله به تهدید سوانح طبیعی است

خواجه ای افزود: بنیاد مسکن استان برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی، عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاه های آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه همواره در دستور کار خود قرار داده است.

وی یادآوری کرد:  با توجه به آنالیزهای انجام گرفته در این استان، ۱۵۳ روستا معادل  ۱۸ هزا و ۷۳۴ واحد مسکونی نیز در این روستاها بر روی گسل قرار دارند که از این تعداد حدود پنج هزار و ۹۲۱ واحد مسکونی که ۳۳ درصد واحدها را شامل می شود، مقاوم سازی شده اند.

به گفته این مسوول طبق برنامه ریزی انجام گرفته تا پایان امسال پنج هزار واحد مسکونی روستایی در استان با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان مقاوم سازی خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: وجود بافت های فرسوده در مناطق مختلف روستا، شبکه های ارتباطی ناکافی و یا نامناسب در سطح روستا به ویژه در مناطقی که دارای بافت فرسوده است، نبود  وجود فضا های باز و کافی در سطح محلات مختلف روستا و عدم آگاهی و توجه کافی به مساله مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در طرح ها و برنامه ریزی های شهری و روستایی مشکلاتی را در برابر مقابله با تهیدات و عوامل طبیعی به وجود آورده است.

وی اظهار داشت: استاندارد سازی مصالح ساختمانی نیز از اصلی‌ترین ارکان مقاوم سازی است و باید تلاش شود مصالح ساختمانی استاندارد تولید و استفاده شود.

خواجه ای افزود: در برنامه ایمن سازی در برابر زلزله، ایمنی ساختمانها و تمامی بناها از اولویت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بناها هنگام وقوع زلزله های شدید در صورت عدم استحکام و مقاومت لازم آسیب می بینند و به ساکنان آنها صدمه جانی وارد می شود.

وی اضافه کرد: به همین دلیل تعیین محل مناسب برای ساخت بنا (دور از گسل های فعال و روی زمینی که مقاومت خاک آن مناسب است)، طراحی صحیح و مقاوم در برابر زلزله توسط مهندسان با صلاحیت، استفاده از مصالح مناسب ساختمانی، ساخت ساختمان با بکارگیری کارگران آموزش دیده و نهایت نظارت بر ساخت و کنترل کیفیت توسط سازمان های مسؤول و مهندسان ناظر برای ساختمانهای جدید، تعمیر و مقاوم سازی ساختمان های موجود  اصول بسیاری ضروری برای ساخت بناهای مقاوم در برابر زلزله هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجا خاطرنشان کرد: اگر بحث مهندسی و کیفیت ساخت و سا  جدی گرفته شود، با رعایت اصول فنی می توان به بسیاری از مولفه های پیچیده پدافند غیرعامل پاسخ داده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها