مردم شهر زنجان در صورت مواجهه با گرگ‌ها برخورد تهاجمی نکنند

زنجان - ایرنا - طی چند روز اخیر که هوای استان زنجان سرد و یخی و زمین نیز پوشیده از برف شده است مشاهده چند قلاده گرگ در نزدیکی شهر زنجان همانند سال گذشته خبر ساز شده و محیط زیست را مجبور به پایش و رصد دقیق منطقه کرده است.

یک شهروند زنجانی گفت: چند روز پیش زمانیکه هوا تقریبا تاریک بود و هنوز آفتاب طلوع نکرده بود حین رفتن بر سر کار ۲ قلاده گرگ را در نزدیکی روستای سایان زنجان که فاصله چندانی نیز با شهر زنجان ندارد، مشاهده کرده و بر خود لرزیدم.

وی اظهار داشت: معلوم بود که آنها دنبال تغذیه هستند و از سر ناچاری پای به این منطقه گذاشته اند حال از دستگاه مسوؤل انتظار می رود تا دیر نشده و حادثه‌ تلخی برای کسی اتفاق نیفتاده، اقدامات لازم را برای فراری دادن این حیوان وحشی و درنده از اطراف شهر زنجان انجام دهند.   

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان نیز گفت: چند روز پیش، گزارشی در خصوص رویت گرگ در اطراف شهربازی زنجان به اداره کل رسید و به همین خاطر اکیپ هایی به منظور بررسی موضوع و بازدید منطقه، راهی محل مورد نظر شدند اما هیچ گرگی مشاهده نشد.

اسماعیل قلیزاده، روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمستان پارسال نیز چندین قلاده گرگ در اطراف و حتی حریم شهر زنجان مشاهده شد و گشت های محیط زیست با حضور در محل و شلیک تیر هوایی، آنها را از منطقه فراری دادند.

وی با بیان اینکه پارسال هیچ گزارشی از حملهای گرگ‌ها به شهروندان و روستائیان زنجان نداشتیم، اظهار داشت: افراد وقتی با حیوانات وحشی چون گرگ ها مواجه می شوند به جد از هرگونه برخورد تهاجمی و حرکات حساسیت برانگیز، پرهیز کنند که این اقدامات به حتم حاکی از خطر نخواهد بود.  

قلیزاده از خانواده‌ها خواست شب‌ها از قرار دادن پسماندهای غذایی در مقابل درب منازل و رها کردن لاشه حیوانات در نزیک محل زندگی خود، خودداری کنند تا جانوران گوشتخواری همچون گرگ به منظور تغذیه به حریم شهرها و روستاها ورود پیدا نکنند.   

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان از عموم مردم به ویژه ساکنان شهرک‌ها و حاشیه‌نشینان شهر زنجان خواست در صورت مشاهده گرگ ها، بلافاصله موضوع را با اداره کل حفاظت محیط زیست در میان بگذارند تا نسبت به دفع و متواری کردن آنها اقدام شود.

قلیزاده، افزود: گرگ‌ها بطور معمول شب‌های زمستان که سرد و یخی و زمین ها نیز پوشیده از برف است به منظور تغذیه وارد سکونت گاه های انسانی می‌شوند که لازم است اقدامات حفاظتی و مراقبتی از سوی افراد به عمل آید.

وی با تاکید بر اینکه نباید طعمه های غذایی گرگ ها در طبیعت مورد تهدید واقع شود، تصریح کرد: کمبود طعمه در طبیعت باعث نزدیکی گرگ‌ها به جوامع روستایی و شهری می شود که این نیز برای انسان‌ها و دام‌های اهلی خالی از تهدید و خطر نیست.
زمستان ۹۸ مشاهده این حیوان وحشی در چند نقطه از شهر زنجان ازجمله مرکز تحصیلات تکمیلی، منطقه آزادگان، کوی فرهنگ و شهرک الهیه، به این اداره کل اعلام شد و ماموران یگان حفاظت محیط زیست زنجان نیز به محل‌ اعزام شده و با ایجاد سر و صدا و شلیک گلوله، آنها را متواری ساختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها