بسیاری از شهرداری‌ها به درآمدهای ارزش افزوده وابستگی شدیدی دارند

قزوین - ایرنا - رئیس شورای اسلامی استان قزوین گفت: بسیاری از شهرداری‌ها با توجه به عدم تحقق درآمد پایدار به درآمدهای ارزش افزوده وابستگی شدیدی دارند و هرگونه کاهش و یا قطع پرداخت این اعتبارات موجب ایجاد بحران برای آنها می‎شود.

به گزارش ایرنا، مهدی عبدالرزاقی روز پنجشنبه در نشست رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی با اعضای شورای اسلامی استان قزوین افزود:  درآمد پایدار مدیریت شهری با وجود آنکه سالها از طرح این موضوع می گذرد هنوز محقق نشده و خیلی از شهرها به ویژه شهرهای کوچک به درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده متکی و وابسته هستند.

وی به وابستگی شهرداری ها به درآمدهای دریافتی از محل مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: به جز چند شهر بزرگ استان سایر شهرهای ما وابستگی زیادی به این محل از درآمدها دارند و در صورت عدم دریافت آنها حتی در پرداخت حقوق کارکنان خود نیز با مشکل و مانع روبرو می شوند چرا که هنوز درآمدهای پایدار که شعار آن از سالیان گذشته تاکنون وجود داشته برای شهرها محقق نشده است.

عبدالرزاقی با بیان اینکه باید بدون تعارف اذعان کرد اگر اصلاحی در وضعیت کمیسیون ماده ۱۰۰ در مجلس انجام شود بسیاری از شهرداری ها با بحران و ورشکستگی روبرو خواهند شد، افزود: بیشتر درآمدهای شهرها در حال حاضر از محل فعالیت های شهرسازی و عوارضات و پرداخت جرائم کسب می شود در حالی که شهرهای کوچک به دلیل نداشتن حجم زیادی از این نوع فعالیت ها قادر به کسب درآمد نیستند.

وی با بیان اینکه شورای عالی استان ها چکیده و عصاره ۱۲۵ عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور بوده و مجموعه ای تخصصی در حوزه مدیریت شهری به شمار می رود،افزود: با این وجود از ظرفیت این مجموعه در حوزه اصلاح قوانین و یا قانون گذاری آنطور که باید استفاده نشده و بیشتر پیشنهادها و طرح های ارسالی این شورا به مجلس بدون نتیجه باقی مانده است.

عبدالرزاقی با تاکید بر لزوم افزایش اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستاها، شهرستان ها و استان ها، گفت: در حال حاضر چهار طرح از سوی شورای عالی استان ها برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در حوزه های قانون مدیریت شهری و روستایی ، اصلاح قانون مدیریت پسماد، حفظ و گسترش فضای سبز و تبصره ۲ ذیل قانون نوسازی و عمران شهری است.

وی اظهار داشت: یکی از آرزوهای دیرینه ما در حوزه پارلمان های شهری اتخاذ مدیریت یکپارچه شهری است که در صورت عملیاتی شدن می تواند به بهبود اداره شهرهای کشور کمک کند که امیدواریم با کمک مجلس اجرایی شود.

عبدالرزاقی در ادامه به مسایل و مشکلات شهر قزوین پرداخت و گفت: بلاتکلیفی ساماندهی و توسعه آستان امامزاده حسین (ع) که برای تکمیل آن ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است به یکی از معضلات جدی این شهر تبدیل شده است.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه به دلیل اجرای این طرح شهروندان محله دباغان به اجبار به دیگر نقاط کوچانده شدند و این محله قدیمی و با اصالت قزوین اکنون به خرابه ای تبدیل شده است، گفت: دستگاه های متولی این پروژه در زمان آغاز اجرای آن طرح را بسیار بزرگ تدارک دیدند و اکنون تکمیل و به سرانجام رساندن آن در توانشان نیست.

عبدالرزاقی اظهار داشت: از نمایندگان استان قزوین در مجلس می خواهیم تا جلوی اجرای این طرح را گرفته و تدبیری برای ساماندهی و حل مشکلات محله دباغان که به دلیل اجرای ناقص و اشتباه این طرح ایجاد شده و موجب آزار و زیان بخشی از شهروندان قزوینی شده اتخاذ کنند.

وی در ادامه با انتقاد از اینکه با تغییر در مدیریت شورای عالی معماری و شهرسازی سیاست های این مجموعه نیز تغییر پیدا می کند و این موضوع مشکلات زیادی را برای مدیریت شهری و شهروندان ایجاد می کند،افزود: در گذشته مدیریت شهری برای اجرای طرح خیابان شهید انصاری شرقی در محله بلاغی اقدام کرد و ۱۰۴ پلاک مسکونی در این محله تملک شد اما در ادامه با تغییرات مدیریتی در شورای عالی معماری و شهرسازی جلوی اجرای پروژه گرفته شد و بخش قابل توجهی از هزینه ها و سرمایه های شهر معطل باقی مانده که امیدواریم نمایندگان استان در مجلس در این خصوص ورود داشته باشند.

عبدالرزاقی با انتقاد از میراث فرهنگی در خصوص مدیریت بناها و خانه های تاریخی، اظهار داشت: میراث فرهنگی اقدام به ثبت بناها کرده اما در ادامه خیلی از آنها را رها می کند و مالکان این بناها دچار مشکلات زیادی می شوند و در نهایت این مساله به آسیب و تخریب این بناها می انجامد.

رئیس شورای عالی استان قزوین در ادامه حفاظت از باغستان سنتی قزوین را از موضوعات اولویت دار این شهر عنوان کرد و گفت: در گذشته پنج هزار هکتار باغستان سنتی در قزوین وجود داشته که نیمی از آنها نابود شده و اگر به طور جدی به موضوع صیانت از این میراث ارزشمند نپردازیم باقی مانده آن نیز از دست می رود.

وی با بیان اینکه ثبت ملی باغستان سنتی قزوین کمکی به حفظ و احیای آن نکرده و نمی کند،افزود: مهم ترین عاملی که به حفظ و احیای این مجموعه کمک خواهد کرد ایجاد توجیه اقتصادی برای مالکان است که به این موضوع بی توجهی شده است.

عبدالرزاقی گفت: بیشتر اراضی باغستان سنتی قزوین اکنون در دست افرادی است که باغ را از پدرانشان به ارث برده اند و اکنون مالکیت در باغستان به قطعات کوچک تبدیل شده و رسیدگی به آنها صرفه اقتصادی برایشان ندارد و در چنین شرایطی به نظر می رسد باید یک ردیف مستقل بودجه برای این مجموعه ارزشمند با قدمت بیش از هزار سال ایجاد شود که این مهم توجه و رسیدگی نمایندگان استان در مجلس را می طلبد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها