نماینده قزوین در مجلس از نحوه اجرای توسعه امامزاده حسین (ع) انتقاد کرد

قزوین - ایرنا - رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی از نحوه اجرای توسعه و ساماندهی آستان امامزاده حسین (ع) قزوین انتقاد کرد و گفت: شیوه اجرای این پروژه نادرست بوده و برای شهروندان مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، لطف الله سیاهکالی روز پنجشنبه در نشست با رئیس و اعضای شورای اسلامی استان قزوین افزود: برخی مواقع تصمیم گیری های احساسی می گیریم که نتیجه آن ایجاد مشکل برای مردم و ابتر ماندن طرح ها و برنامه هاست.

وی با اشاره به مشکلاتی که اجرای این طرح از چندین سال قبل تاکنون برای شهروندان محله دباغان قزوین ایجاد کرده است، اظهار داشت: اجرای هر طرح در شهرها باید از توجیه فنی و اقتصادی لازم برخوردار باشد در غیر این صورت انجام آن اشتباه است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: علت برخی تصمیم گیری های اشتباه در حوزه مسایل شهری تصمیم گیری های سیاسی است در حالی که شوراها باید تخصصی تصمیم گیری کنند.

سیاهکالی با بیان اینکه باید دید توسعه و وسعت بخشی به آستان امامزاده حسین (ع) که در طرح ساماندهی دیده شده چه مزایایی داشته است،افزود: برای اجرای این طرح بخشی از شهروندان متدین به اجبار به شهرک های اطراف قزوین کوچانده شدند و اصالت محله تاریخی دباغان دچار خدشه شد و بافت فرهنگی و اجتماعی این محله آسیب جدی دید در صورتی که اگر اعتبارات هزینه شده به خود اهالی داده می شد می توانستند طرح های بهتری را اجرا کنند بدون اینکه زندگی شان دچار مشکل می شد و هویت و اصالت محله دباغان از بین می رفت.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ساماندهی وضعیت کمیسیون های ماده ۱۰۰ شهرداری ها،گفت: این ماده یعنی آنکه با پرداخت پول می توان تخلف کرد که مبنای آن غلط و غیرمنطقی است.

سیاهکالی ادامه داد: اینکه قانون را با دادن پول دور بزنیم کار درستی نیست و متخصصان حوزه مدیریت شهری و اعضای شوراها باید راهکاری را برای حل این مشکل ارایه کنند تا به درآمد شهرداری ها خدشه وارد نشود و هم جلوی تخلف گرفته شود.

وی افزود: در هیچ کدام از کشورهای توسعه یافته ساخت و ساز با تخلف و پیشرفتگی ساختمان ها از طبقه اول به بالا مشاهده نمی شود و اینکه اجازه تخلفات ساخت و ساز به ازای دریافت جریمه و پول داده شود، منطقی نیست.

سیاهکالی با بیان اینکه در دنیا مرسوم است که برای حفظ بافت های تاریخی مبلغی را به طور ماهانه یا دوره ای به مالکان می دهند تا صرف نگهداری و احیای ملک خود بشود،افزود: اینکه ملکی را به بهانه های مختلف از جمله تاریحی بودن دراختیار بگیریم و نتوانیم طرح ها و برنامه ها را به درستی پیش ببریم اقدام نادرستی است.

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در اجرای طرح های خود عقلانی پیش برویم، گفت: باید این فرهنگ در کشور ما جا بیافتد که سیاست گذاری تبعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد که سیاست گذاران باید پاسخگو باشند و تبعات کارهای خود را بپذیرند.

سیاهکالی با تاکید بر ضرورت صیانت از باغستان سنتی قزوین،گفت: برای کمک به این هدف نباید منتظر اعتبارات دولتی بود چرا که بودجه دولت محدود بوده و جوابگو نیست بلکه باید از سایر شیوه ها استفاده کرد که فروش باغات از سوی مالکانی که قادر به مراقبت از باغ خود نیستند با توجه به اینکه بسیاری از افراد علاقه مند به باغداری هستند، یکی از این راه هاست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا برای کمک به حل مشکلات مدیریت شهری قزوین که ذینفعان مختلف دارد و کارها در آنها دارای مشکل و گره است،  در نشست های شورای شهر و جلسات این شورا با دستگاه ها حضور پیدا کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha