۲ هزار هکتار از اراضی کردستان آبی می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در سال آینده از محل آبگیری سدهای گاران، رمشت و زیویه ۲ هزار هکتار از اراضی استان به شبکه‌های در حال بهره برداری اضافه می‌شود.

کامران خرم روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر یک هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی تحت پوشش شبکه سدهای کردستان در حال بهره‌برداری است و با تکمیل تمام سدهای در حال اجرا ۳۷ هزار هکتار به این اراضی اضافه خواهد شد.

وی حجم آب سد قشلاق را ۲۳۰ میلیون مترمکعب و مصرف آن را در بخش‌های کشاورزی و شرب اعلام کرد و افزود: سد آزاد با ۳۰۰ میلیون مترمکعب حجم برای مصرف بخش شرب و کشاورزی و سد بانه با حجم پنج میلیون متر مکعب جهت مصرف شرب در حال بهره‌برداری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: سد چراغ ویس برای مصرف شرب با حجم ۸۷ میلیون متر مکعب، سد زیویه مصرف کشاورزی و با حجم ۱۶ میلیون متر مکعب، سد عباس آباد به منظور مصرف شرب با حجم ۱۴ میلیون متر مکعب به بهره‌برداری رسیده است.

خرم اضافه کرد: سدهای سیازاخ با ظرفیت مخزن ۲۳۰ میلیون متر مکعب، گاران با ۹۲ میلیون متر مکعب، چراغ ویس با ظرفیت ۸۶ میلیون متر مکعب و عباس آباد با ظرفیت مخزن ۱۴ میلیون متر مکعب، با وجود عدم اتمام پروژه، برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت شهرستانهای دیواندره، بیجار، مریوان، سقز و بانه بصورت موقت در حال استفاده است.

وی اظهار داشت: سدهای سورال با ظرفیت ۱۱ میلیون متر مکعب، زیویه با ظرفیت ۱۶ میلیون متر مکعب، امیر آباد و رمشت با ظرفیت ۱۱.۵ میلیون متر مکعب و سنگ سیاه با ظرفیت ۲۴ میلیون متر مکعب برای بخش‌های کشاورزی و صنعت استفاده می‌شود.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه‌های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز سفیدرود نیز شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رازآور و دریاچه ارومیه شامل زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha