پایان نامه‌های مرتبط با موضوع بادگیر حمایت می‌شود 

یزد- ایرنا- سرپرست مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر، مستقر در دانشگاه یزد اعلام کرد: مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر از پایان نامه‌های دکتری مرتبط با استفاده ‌از ظرفیت‌های بادگیر حمایت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد سیده زینب عمادیان رضوی افزود: حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی، با هدف ترغیب دانشجویان دوره ارشد و دکتری به انجام تحقیقات در زمینه بادگیر و بهره‌مندی از ظرفیت های‌پژوهشی آنان در اولویت برنامه‌های این مرکز است.

مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر مستقر در دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد (خانه مرتاض) فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده و پس از یک سال با اخذ موافقت اصولی از شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی توانسته است به"مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر" وابسته به دانشگاه یزد ارتقا یابد.

این مرکز تحقیقاتی در حال حاضر دارای دو گروه پژوهشی "فناوری بادگیر" و "معاصر سازی و تجاری سازی بادگیر" است.

عمادیان رضوی از اهداف حائز اهمیت ایجاد این مرکز تحقیقاتی را انتقال مستندات تاریخی فناوری بادگیر به سراسر دنیا و ترویج فرهنگ استفاده از تهویه طبیعی در کشور نام برد و گفت: این مرکز با بهره‌مندی از پژوهشگران دانشگاهی و برون دانشگاهی توانایی مشارکت در انجام طرح‌های پژوهشی و مطالعات مرتبط با تهویه طبیعی و کاهش مصرف انرژی سرمایشی در مقیاس ساختمان و شهر را داراست.

وی با اشاره به طرح‌های پژوهشی خاتمه یافته و درحال انجام این مرکز، اظهار داشت: در دو سال اخیر با همکاری محققان و صاحب نظران در حوزه بادگیر،۱۲ طرح پژوهشی به صورت مستقل یا مشترک با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط انجام شده است.

وی افزود: مجریان این طرح‌ها از پژوهشگران دانشگاهی و برون دانشگاهی هستند و با توجه به میان‌رشته‌ای بودن مباحث مرتبط با بادگیر و تهویه طبیعی دارای تخصص‌های متنوع اعم از معماری، مرمت و مکانیک هستند.

وی درخصوص هزینه طرح‌های پژوهشی گفت: مجموع مبلغ قراردادهای طرح‌های پژوهشی این مرکز ۸۱۷ میلیون تومان است که ۴۵۰ میلیون تومان آن از محل بودجه مرکز بادگیر و مابقی آن شامل دو پروژه از سوی شرکت برق منطقه‌ای یزد و جهاد دانشگاهی کرمانشاه تامین شده است.

وی اضافه کرد: طراحی و ساخت نمونه منبع تامین نیرو با استفاده از هدایت باد بر اساس الگوهای بومی آس بادها و بادگیرهای سنتی است که با توجه به موقعیت مناسب منطقه‌ای بادخیز در کرمانشاه، در این شهر ساخته شده و ۷۰ درصد بودجه این پروژه را جهاد دانشگاهی کرمانشاه تامین کرده است.

وی طرح‌های حمایت‌شده از سوی مرکز بادگیر را گامی در جهت نیل به اهداف این مرکز دانست و گفت: دو طرح "شناسایی و مستندسازی بادگیرهای شهر تاریخی یزد" و "سیر تحول و تاریخچه بادگیر با تاکید بر استان یزد" در حال انجام است.

سرپرست مرکز تحقیقات بین المللی بادگیر بیان داشت: حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی، جهت ترغیب دانشجویان دوره ارشد و دکتری به انجام تحقیقات در زمینه بادگیر و بهره‌مندی از ظرفیت‌های پژوهشی آنان از اولویت‌های این مرکز بوده و تعداد ۵ پایان‌نامه تا به امروز مورد حمایت این مرکز قرار گرفته است.

وی از مهمترین اقدامات مرکز تحقیقات بادگیر را برنامه‌ریزی و تامین بودجه راه‌اندازی آزمایشگاه آیرودینامیک تجربی دانشگاه یزد با اعتبار ۶۷۰ میلیون تومان نام برد و افزود: نظیر این آزمایشگاه در سطح استان یزد وجود نداشته و در مقیاس ملی نیز کم‌نظیر است.

وی توسعه ارتباطات و همکاری‌های جهانی را از اولویت‌های مرکز تحقیقات بادگیر در قالب فعالیت‌های بین‌المللی عنوان کرد و گفت: عقد تفاهم‌نامه با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان جهت "ثبت جهانی بادگیر به عنوان میراث ناملموس"، ایجاد "پایگاه جامع پژوهش‌های مرتبط با بادگیر" و تهیه "اطلس جامع بادگیرهای ایران" از دیگر موارد در دست اقدام این مرکز است.

جمع‌آوری فهرست عناوین منابع مطالعاتی انجام شده در ایران و جهان، عقد قرارداد با مجریان دارای صلاحیت جهت انجام پروژه‌های پژوهشی، برگزاری دوره‌های تخصصی و کارگاه‌های مرتبط با بادگیر و فناوری‌های آن، برگزاری همایش و نشست‌های تخصصی و پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی در زمینه بادگیر از وظایف این مرکز تحقیقاتی بشمار می‌آید.

عمادیان رضوی از دیگر اهداف مرکز تحقیقات بین‌المللی بادگیر را تلفیق فناوری و معماری در ساخت و ساز کشور، توسعه و بهبود فعالیت‌های پژوهشی برای حفظ، نگهداری و توسعه فناوری‌های بادگیر، برقراری همکاری‌های بین‌المللی پژوهشی، آموزشی و انتقال دانش و فناوری، کاربردی کردن پژوهش‌ها به منظور بهینه‌سازی بادگیرهای موجود، استفاده از فناوری بادگیر در معماری و شهرسازی معاصر، بازشناسی ارزش‌های فناوری بادگیرها و تعمق در روند شکل‌گیری آن نام برد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها