سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها اولویت دستگاه قضایی آذربایجان‌غربی است

مهاباد- ایرنا- رییس‌کل دادگستری آذربایجان‌غربی گفت: سرعت بخشیدن در رسیدگی به پرونده‌ها و پاسخگویی به مردم یکی از سیاست‌های الویت‌دار دستگاه قضایی استان است.

علی‌اکبر گروسی روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه دادستان میاندوآب و رییس حوزه قضایی بخش کشاورز شاهین‌دژ اظهار داشت: دستگاه قضایی متولی اجرای عدالت در جامعه است و این مهم همیشه تاکید موکد اولیا و انبیای الهی و حاکمان بوده و از اساس تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران با پایبندی به قانون و اجرای عدالت به الگویی برای جهان و امیدی برای مظلومان تبدیل شده است افزود: همه انسان‌ها از موضوع عدالت استقبال و لذت می‌برند و حتی مجرمان نسبت به احکامی که برای آنان صادر می‌شود ذاتا عدالت را می‌پذیرند و شاید در ابتدا اعتراض کنند اما وقتی که به اشتباه خود پی می‌برند در درون نسبت به اجرای عدالت در قبال تخطی خود در برابر ضوابط و موازین ابراز رضایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه معیارهای مختلفی برای اجرای عدالت در جامعه وجود دارد، اظهار داشت: تعهد، میثاق و قانون مصداق بارز اجرای عدالت در جامعه است که براساس موازین شرعی وضع می‌شود و باید در همه حال اجرا شود که توجه و عمل به آن منجر به ایجاد عدالت در جامعه می‌شود.

 رییس‌کل دادگستری آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه همه باید مروج اجرای قانون و عدالت در جامعه باشند، گفت: بسیاری از جرایمی که در دستگاه قضایی برای آنها پرونده تشکیل می‌شود، ناشی از تخطی از قانون است که هر یک از طرفین دعوی، به قانون تمکین نکرده‌اند یا ناشی از ترک فعل توسط برخی مدیران و بی‌توجهی به قانون است، بنابراین موضوع اجرای قانون امر مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عدم پایبندی به قانون و عدم اجرای آن مهم‌ترین عامل در تشکیل پرونده‌های قضایی است و سبب شده که دستگاه قضایی با حجم زیادی از پرونده‌ها مواجه شودگروسی اضافه کرد: عدم پایبندی به قانون و عدم اجرای آن مهم‌ترین عامل در تشکیل پرونده‌های قضایی است و سبب شده که دستگاه قضایی با حجم زیادی از پرونده‌ها مواجه شود.

وی با بیان اینکه کار در دستگاه قضایی تعطیل بردار نیست، گفت: رییس قوه قضاییه نیز همیشه بر خدمت‌رسانی حداکثری در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در راستای مصوبات ستاد ملی کرونا تاکید دارد و به همین خاطر یک روز هم کار در دستگاه قضایی استان تعطیل نشده و تعداد پرونده‌های مختومه شده طی سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

وی افزود: علاوه‌بر فعالیت گسترده در خدمت‌رسانی و رسیدگی به پرونده‌ها از حوزه‌های پیشگیری از وقوع جرم، صلح و سازش و فعالیت‌ شوراهای حل اختلاف نیز غافل نشده‌ایم بلکه بر آن تاکید  بیشتری نیز شده است.

گروسی با بیان اینکه در دوره ریاست فعلی قوه قضاییه تحول بزرگی نسبت به گذشته ایجاد شده است، اظهار داشت: سیاست‌های تحولی قوه قضاییه که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است و اخیرا اصلاحاتی نیز برای تحول بهتر و ایجاد رضایتمندی مردم در آن انجام گرفته، نشان می دهد یک تحول و حرکت بزرگی در این قوه رخ داده که قابل مقایسه با گذشته نیست.

 اجرای دادرسی و سایر امورات به صورت الکترونیکی در قوه قضائیه که یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌ها در کشور است، موجب صرفه‌جویی در وقت مردم، کاهش هزینه‌ها و برطرف شدن برخی مسایل و آسیب‌های موجود در دادرسی عادی شده‌استرییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی اضافه کرد: اجرای الکترونیکی دادرسی و سایر امورات قضایی که یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌ها در کشور است، موجب صرفه‌جویی در وقت مردم، کاهش هزینه‌ها و برطرف شدن برخی مسایل و آسیب‌های موجود در دادرسی عادی شده‌است.

وی بیان کرد: در زمینه رسیدگی به پرونده های معوقه، به بیش از ۹۰ درصد این پرونده‌ها در استان رسیدگی شده و ۱۰ درصد مابقی نیز مربوط به پرونده‌هایی با موضوع قتل عمد و یا جرایمی از این قبیل است که متهم شناسایی نشده‌است.

امام جمعه میاندوآب‌ نیز در این آیین گفت: از زمانی که آیت‌الله رییسی مسوولیت قوه قضاییه را برعهده گرفته رضایت مردم و امید به آینده و حق‌ستانی از ظالمان و امید به آینده در زندگی بیشتر مردم ایجاد و موجب رضایت آنها از قوه قضاییه شده است.

حجت‌الاسلام حمید حسن‌زاده همچنین از عملکرد مدیریت و مجموعه دستگاه قضایی و نیروهای تلاشگر و دلسوز آن قدردانی کرد.

در ادامه این آیین "جهانگیر مسعودی" به عنوان دادستان جدید عمومی و انقلاب میاندوآب معرفی شد و از خدمات حجت‌الاسلام مختار اصلانی دادستان سابق این شهرستان که‌ به عنوان رییس حوزه قضایی بخش "کشاورز" شاهین‌دژ معرفی شد نیز قدردانی بعمل آمد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها