بوشهر دارای رتبه دوم درخواست و صدور کارت ملی کشور است

بوشهر-ایرنا- مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت:تعداد ۷۶۳ هزار و ۴۸۵ نفر از افراد مشمول در بوشهر برای دریافت کارت ملی هوشمند درخواست داده‌اند که معادل ۹۸.۵ درصد از کل مشمولان دریافت این کارت است و این استان در زمینه درخواست و صدور کارت جایگاه دوم کشور را دارد.

اسکندر پاسالار روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران، افزود: تاکنون تعداد ۶۶۴ هزار و ۷۴ کارت صادر شده است و ۶ هزار و ۵۰۰ کارت در دفاتر مانده است و صاحبان آن برای دریافت مراجعه نکرده‌اند.

وی یادآورشد: ۱۱۹ هزار و ۱۱۱ کارت ملی هوشمند شهروندان بوشهری در انتظار صدور است که پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ ماه آینده همه این کارت‌ها صادر و به صاحبان آنها تحویل شود.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اعلام کرد: روزانه یک میلیون کارت هوشمند از سوی چاپخانه دولتی تولید می‌شود که با ادامه همین روند حداکثر تا ۱۰ ماه آینده کارت همه افرادی که درخواست داده‌اند صادر می‌شود و تا آن زمان امکان دریافت خدمات با رسید درخواست به همراه شناسنامه فرد امکان‌پذیر است و افراد می‌توانند در صورت مفقود شدن رسید برای دریافت مجدد آن به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

صدور شناسنامه فرزندان حاصل از زنان ایرانی و مردان خارجی در بوشهر

پاسالار گفت: صدور شناسنامه برای فرزندان متولد شده از مادران ایرانی و پدران خارجی پس از سال‌ها محقق شده است و در این راستا تاکنون اطلاعات ۱۷۱ پرونده از ثبت احوال استان استعلام شده است.

وی با بیان اینکه صدور اولین شناسنامه‌ها در برخی از استان‌ها آغاز شده است، افزود: مرجع و پیشخوان تشکیل پرونده برای این فرزندان اداره کل امور اتباع خارجی استانداری است و تا سه ماه آینده با تکمیل پرونده‌ها برای این افراد شناسنامه صادر می‌شود.

ثبت ۱۱ هزار و ۶۷۷ تولد در ۹ ماهه سال کرونایی

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اعلام کرد: جمعیت استان بوشهر تا پایان آبان‌ماه ۹۹ تعداد یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۷۲۲ نفر است که میزان ۸۴۵ هزار و ۲۵۸ نفر معادل ۷۲ درصد در شهرها و ۳۳۶ هزار و ۴۶۴ نفر در روستاها زندگی می‌کنند.

پاسالار افزود: بوشهر با ۲۵.۷ درصد پرجمعیت‌ترین شهرستان و دیلم با ۳ درصد کم جمعیت‌ترین شهرستان‌های استان بوشهر هستند و ۵۳.۳ جمعیت استان را مردان و ۴۶.۷ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

وی بیان کرد: اکنون ۷۰ درصد از جمعیت بوشهر در پنجره طلایی جمعیت (۱۵-۶۴) سال قرار دارند که نشان می‌دهد بوشهر به لحاظ جمعیتی استانی جوان است و بیشترین سهم از این پنجره جمعیتی را عسلویه با میانگین ۷۷.۴ درصد و کمترین سهم را  دشتی با ۶۶.۶ درصد به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اضافه کرد: سهم جمعیت ۶۵ ساله و بیشتر استان نیز ۲/۴ درصد است و شهرستان دشتستان با ۸/۵ درصد بیشترین تعداد جمعیت را در این گروه سنی دارد.

پاسالار گفت: متوسط بعد خانوار در استان بوشهر ۳.۶۱ نفر است و شهرستان دیر با ۳.۷ نفر خانواده‌هایی با جمعیت بیشتر دارد.

وی افزود: در ۹ ماه اخیر تعداد ۱۱ هزار و ۶۷۷ واقعه ولادت در استان ثبت شده است که بوشهر با ۲۶.۲ درصد بیشترین و دیر با ۳.۱ درصد کمترین سهم را از ولادت‌های امسال داشتند و میانگین سن مادر ۲۹.۸ سال است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر ادامه داد: میزان عمومی ولادت استان در این ۹ ماه ۱۳.۳ در هزار نفر جمعیت است در حالی که این میزان برای سال ۹۸ میزان  ۱۳.۹ هزار نفر در جمعیت بوده است.

پاسالار اضافه کرد: نسبت جمعیتی امسال نشان می‌دهد که به ازای هر ۱۰۰  دختر ۱۰۵ پسر متولد شده است.

وی اعلام کرد: همچنین امسال سه مورد سه قلوزایی و ۱۶۹ مورد دوقلوزایی در استان ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۳ هزار و ۷۰۱ واقعه ازدواج و هزار و ۱۶۴ واقعه طلاق در استان ثبت شده است.

پاسالار افزود: میزان عمومی ازدواج استان در این بازه زمانی ۵.۳ و میزان عمومی طلاق ۱.۷ در هزار نفر است در حالی که در سال ۹۸ به ترتیب ۵.۱  و ۱.۶ در هزار نفر بوده است.

وی گفت: بیشترین تعداد ازدواج را زوجین همسن با ۱۰.۲ درصد از ازدواج‌های ثبت شده دارند و میانگین سن ازدواج برای مردان ۲۹.۹ و برای زنان ۲۴.۷ بوده است.

پاسالار اضافه کرد: بیشترین میزان طلاق نیز برای مردان در سن ۲۶ سالگی و برای زنان در ۱۸ سالگی رخ داده است.

پر طرفدارترین نام‌ها در میان بوشهری‌ها

مدیرکل ثبت‌احوال استان بوشهر یادآورشد: از ۱۰۰ سال گذشته تاکنون همواره نام‌های مذهبی مورد استقبال مردم این استان قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: امسال نیز بیشترین نام‌های ثبت شده برای دختران به ترتیب فاطمه، زهرا، زینب، رستا، رقیه، فاطمه زهرا، حلما، آوا، نازنین زهرا و ریحانه و برای پسران محمد، حسین، علی، امیرعلی، امیرحسین، رضا، علیرضا، آریا، محمدحسین و محمدرضا بوده است.

تغییر ۳۹۹ نام و ۳۱۳ نام خانوادگی در ۹ ماه گذشته

پاسالار گفت: در ۹ ماه نخست امسال تعداد ۳۰۱ نام از سوی اداره ثبت احوال و ۹۸ نام با رای دادگاه عوض شده است که بیشترین تغییر نام در شهرستان بوشهر با ۸۴ مورد ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر افزود: ۳۱۳ نام خانوادگی نیز در سال جاری تغییر یافته است که دشتستان با ۳۲ مورد بیشترین تعداد را در این زمینه داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها