یک حلقه چشمه تامین آب شرب در میانکوه اردل از مدار خارج شد

شهرکرد- ایرنا- بخشدار میانکوه چهارمحال و بختیاری گفت: در پی شکستگی لوله نفت مارون به اصفهان و نشت نفت به اراضی اطراف شهر سرخون یک حلقه چشمه تامین کننده آب شرب آلوده به نفت و از مدار خارج شد.

امامداد شهبازی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از حادثه شکستگی لوله نفت و احتمال نفتی شدن منابع آب منطقه کارشناسان شرکت آب و فاضلاب شهرستان به رصد و پایش روزانه منابع آب شرب اقدام کردند که به دنبال آن روز سه شنبه به سبب استنشاق نفت از یکی از چشمه‌های منطقه به نام چشمه «دره‌دون» این چشمه از مدار خارج شد و آب برای انجام آزمایش‌های پیشرفته به آزمایشگاه مربوطه ارسال شده است.

وی ادامه داد: ۲ حلقه چشمه دیگر نیز در معرض خطر آلودگی نفتی قرار دارند و چنانچه این ۲ منبع نیز آلوده به نفت شود اوضاع تامین آب شرب شهر سرخون نگران کننده می‌شود.

شهبازی با بیان اینکه حجم میزان آلاینده‌ها نشت یافته در منطقه زیاد است و تاکنون بخش اندکی از این آلاینده‌ها جمع‌آوری شده است، تصریح کرد: امکانات و تجهیزات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران محدود است و با گذشت بیش از یک هفته از این حادثه هنوز حجم بالایی از آلاینده‌های نفتی در منطقه وجود دارد و به منابع خاک و آب نفوذ کرده است.

بخشدار میانکوه خاطرنشان کرد: درخواست می‌شود شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران امکانات بیشتری به این بخش اختصاص دهد و یا نهادهایی نظیر مدیریت بحران استان هرچه سریع‌تر آلاینده‌ها را در سطح منطقه جمع‌آوری کرد.

به گزارش ایرنا، نشت نفت در منطقه سرخون شهرستان اردل در ۲ دهه گذشته برای چهارمین بار در روز یکشنبه (۲۳ آذر) بر اثر شکستگی خط لوله نفت مارون به اصفهان در منطقه تلمبه‌خانه روستای گندمکار رخ داد.

این حادثه منجر به ورود نفت به رودخانه سرخون و اراضی اطراف آن به طول ۶ کیلومتر شده است که در پی آن برخی مناطق نیز به سبب پخش گاز ناشی از نفت رها شده، دچار آتش‌سوزی شد که با تلاش نیروهای امدادی و آتش‌نشانی یک روز پس از این حادثه به طور کامل مهار شد.

قرار گرفتن چهارمحال و بختیاری در مسیر خط انتقال نفت مارون به اصفهان، سال‌هاست که مردم منطقه میانکوه به ویژه شهر سرخون وروستاهای اطراف آن را با مشکلاتی روبرو کرده است.

بخش میانکوه از بخش‌های شهرستان اردل است که تا شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۱۵۰ کیلومتر و تا اردل مرکز شهرستان ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha