۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۴
کد خبرنگار: 3124
کد خبر: 84159478
۱ نفر

برچسب‌ها

فرماندار: بی‌سوادان روستایی تفت شناسایی می‌شوند

یزد-ایرنا- فرماندار تفت از تشکیل کمیته‌ای برای شناسایی بی‌سوادان در مناطق روستایی این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، علیرضا نوکار عصر چهارشنبه در نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان تفت افزود: بی سوادی یک معضل فرهنگی است که منحصر به آموزش و پرورش نمی شود و همه دستگاه ها جهت ریشه کنی آن باید تلاش کنند.

وی نقش سوادآموزی در توسعه پایدار روستایی را مهم خواند و ادامه داد: به عنوان مثال انتخابات شوراهای روستایی را در پیش داریم که خیلی از افراد باتجربه روستاها به دلیل سطح سواد امکان نامزدی را ندارند؛ این در حالی است سال های گذشته به دلیل عدم رغبت نامزدی در برخی از روستاها شورا تشکیل نشده است.

فرماندار تفت تصریح کرد: کمیته ای متشکل از شبکه بهداشت و درمان، نهضت سوادآموزی و فرمانداری تفت جهت شناسایی بی سوادان در مناطق روستایی تشکیل می شود تا بتوان با استخراج افراد بی سواد نسبت به ریشه کنی این معضل فرهنگی اقدام کرد.

وی مهاجرپذیر بودن شهرستان را یکی از عوامل بالای بی سوادی در تفت ذکر کرد و افزود: حضور مهاجرانی از استان های دیگر در مناطق روستایی سبب شده قدری آمار بی سوادی شهرستان بالا رود.

نقش مهم دهیاران در ریشه کنی بی سوادی

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد هم در این نشست گفت: استفاده از دهیاران که اشراف کامل بر روستاها دارند به ریشه کنی بی سوادی کمک می کند.

مرآت امین الرعایا افزود: قبل از انقلاب و تشکیل نهضت سواد آموزی قریب ۵۰ درصد افراد بی سواد بودند ولی به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اکنون آمار باسوادی کشور به ۹۵ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب اختلاف باسوادی بین شهرها وروستاها ۲۸ درصد بود ولی اینک این آمار در کشور به ۱۲ درصد و در استان یزد به ۷ درصد رسیده است.

این مقام مسئول از پخش بودن بی سوادی در بین دهک های مختلف ابراز تأسف کرد  و گفت: متأسفانه ۲۰ درصد افراد بی سواد بین ۱۰ تا ۲۰ سال سن دارند، ۲۰ درصد بین ۲۰ تا ۳۰ سال و به همین شکل ادامه دارد.

وی راهکار ریشه کنی بی سوادی را بنا به فرموده امام راحل یادگیری تمام بی سوادان و یاد دادن تمام باسوادان عنوان کرد و اظهار داشت: تمام دستگاه ها در شهرستان و ائمه جماعات در مساجد جهت سوادآموزی باید بسیج شوند.

امین الرعایا با اشاره به اینکه شاخص بی سوادی در تفت نسبت به دیگر شهرستان های استان وضعیت مطلوبی ندارد، افزود: بیشترین افراد بی سواد در شهرستان تفت بالای ۵۰ سال هستند.

شهرستان تفت بر اساس آخرین آمار ۱۰۵۵ نفر بی سواد دارد که از این تعداد ۵۴۱ نفر مرد و  ۴۱۴ نفر زن،  ۳۰۹ نفر ساکن شهر و ۷۴۶ نفر ساکن روستاها هستند.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری تفت در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها