۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۴
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84159367
۰ نفر

برچسب‌ها

تاس: خزر کوچک می شود

مسکو- ایرنا- خبرگزاری دولتی تاس در گزارشی از امکان کوچک شدن دریای خزر تا پایان قرن جاری میلادی خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی تاس روز چهارشنبه در گزارش خود خاطرنشان کرد که سطح دریای خزر ممکن است تا پایان قرن بیست و یکم ۹ تا ۱۸ متر کاهش یابد که بر اثر آن باکو دیگر بندر نخواهد بود و خلیج قره‌ بغاز واقع در شمال غربی ترکمنستان نیز از بین خواهد رفت.

 در گزارش تاس به استناد گزارش های کارشناسان و دانشمندان  آمده است: کوچک شدن دریای خزر موجب خواهد شد تا بخش های شمالی این دریا خشک شود 

دریای خزر یکی از پهنه های آبی بزرگ است که منابع آبی آن شیرین نیست و در داخل منطقه اوراسیا واقع شده و ارتباطی با دریاهای دیگر یا اقیانوس ها ندارد. این پهنه آبی ۵.۵ میلیون سال پیش بر اثر کاهش سطح آبهای اقیانوس ها شکل گرفته است.  

رسانه روسی نوشت: نظرات کارشناسان اقلیم شناس نشان می دهد که وسعت و حجم دریای خزر به تغییرات دمای آب سطح آن و نیز آبهای رودخانه هایی که به آن می ریزد در وهله اول رود ولگا و اورال بستگی زیادی دارد. دانشمندان در سالهای اخیر به این واقعیت پی بردند که سطح دریا پایین می آید.

کوچک شدن دریای خزر و افزایش دمای کره زمین 

تاس نوشت: اگر توافقنامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی جهانی اجرا شود، سطح دریای خزر ۹ متر کاهش خواهد یافت. در غیر این صورت سطح دریای خزر در آینده تا ۱۸ متر و حتی بیشتر از آن کاهش می یابد.  

به نوشته رسانه روسی، درصورتی سطح آب دریای خزر ۹ متر کاهش بیابد، وسعت این پهنه آبی یک سوم کاهش خواهد یافت که بطور اساسی سواحل روسیه و ترکمنستان را دربرمی گیرد و سواحل شمالی دریای خزر دهها متر به سوی عمق دریا پیشروی می کند.   

 خبرگزاری دولتی روسیه خاطرنشان کرد که بر اثر کاهش وسعت دریای خزر، نسل فک های دریای خزر که توله های آنها روزهای نخست زندگی خود را در یخ های سواحل روسیه و قزاقستان می گذرانند منقرض خواهد شد و اکوسیستم دریای خزر نیز بشدت آسیب خواهد دید.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار جهان