وحدت میان ادیان عامل سازنده در تامین حقوق اجتماعی است

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) گفت: وحدت میان ادیان و مذاهب عامل سازنده در تامین حقوق اجتماعی و حمایت از مردم و ایستادگی در برابر مشکلات اجتماعی و رویارویی با دشمن استعمارگر خصوصا اشغالگران متجاوز در یمن و فلسطین است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد بین المللی عاشورا، آیت الله محمدحسن اختری در وبینار حضرت عیسی مسیح(ع) الگو گفت و گو و همزیستی با اعلام این مطلب درباره رسالت و اهداف پیامبران و نقش تبلیغی آنان برای هدایت مردم و جلوگیری از لغزیدن به گمراهی و جهل و فساد اظهارداشت: ادیان برای سعادت انسان و خروج آنان از ظلم به روشنایی و نور و تحقق عبودیت خداوند واحد و یکتا برانگیخته شده اند.
مدیرعامل بنیاد بین الملل عاشورا درباره ابعاد معنوی و روحی ارتباط انسان با پروردگار جهانیان از بعد اجتماعی مطالبی را ارائه نمود و در ادامه به ارائه نمونه هایی از استضعاف مردم یمن و آفریقا پرداخت.

سید فادی السید، مدیر مرکز امت واحده نیز درباره نقش و رسالت پیامبران در هدایت بشریت و ارتباط با پرودگار عالم به مقایسه میان مفهوم آزادی از دیدگاه غرب و آزادی از نظر دین و رسالت الهی پرداخت و گفت: آزادی که غرب داعیه دار آن است با فطرت پاک انسانی مغایرت دارد زیرا عقل اجازه نمی دهد که انسان به بردگی کشانده شود هر چند با شعار آزادی همراه باشد، آزادی از دیدگاه دین، آزادی انسان از هر نوع بردگی و عبودیت است.
وی درباره مفهوم آزادی سیاسی و دفاع از مظلوم تصریح کرد: ملت های مظلوم و ستمدیده فلسطین، یمن، بحرین و حتی ملت های آفریقایی زیر یوغ ستم هستند و از فقر رنج می برند، از علما و روحانیون مسلمان و مسیحی می خواهم با تلاش های مضاعف نسبت به رفع ظلم و ستم و رویاوریی با استکبار و استعمار جهانی بر اساس تعالیم دینی اقدام کنند تا ملت های مظلوم از این بحران های ساختگی بیرون بیایند.
خانم هویدا جبق، رئیس مجمع زنان پیرو اهل بیت(ع) نیز در این وبینار ضمن معرفی این موسسه فرهنگی زنان به بیان خدمات و رسالت آنان به زنان اروپا برای تربیت خانواده در جوامع اروپایی از منظر اسلام و مسیحیت پرداخت و تاکید کرد: اختلافی میان مبانی آموزشی و تربیت اخلاقی میان اسلام و مسیحیت وجود ندارد.
کشیش میکل موزا، نماینده واتیکان نیز با سخنرانی به زبان ایتالیایی که همزمان به عربی ترجمه شد، با اشاره به ابعاد اعتقادی حضرت مسیح و با ارائه ادله از انجیل، مطالبی را درباره ولادت حضرت عیسی مسیح(ع) و سجایای اخلاقی و رفتاری این پیامبر مقدس از جمله تواضع و مهربانی آن حضرت، مطرح کرد.
کشیش آنتوان ضو، دبیرکل اسقف گری گفت و گوی اسلام و مسیحیت لبنان در مورد مفهوم خلاص و رهایی از دیدگاه حضرت مسیح(ع)، گفت: میلاد عیسی بن مریم به عنوان عید صلح و رحمت و رهایی انسان از عبودیت خویشتن خود، بازگشت به جوهر روح است که روحانیون و فقهای مسلمان و مسیحی می توانند با طرح مفهوم محبت و رحمت و اشاعه آموزه های اخلاقی دینی به زبان روز و برای نسل جوان آنان را به سوی نور و صلح و عدالت رهنمون سازند.
وی افزود: اسلام و مسیحیت دو رسالت دینی آسمانی هستند که این دو دین پیام آور عشق، همزیستی، صلح و محبت هستند.
کشیش آنتوان ضو در پایان به مردم فلسطین در قدس شریف که زادگاه حضرت عیسی(ع) است درود فرستاد و از آنان خواست تا از مقدسات اسلامی و مسیحی و حمایت از مردم فلسطین تلاش بیشتری نمایند.
حجت الاسلام محمدمهدی تسخیری، رئیس موسسه بین المللی گفت و گوی ادیان و فرهنگ ها از ایران نیز در این وبینار بر ضرورت گفت و گو میان ادیان و مذاهب با رعایت خصوصیات و دیدگاههای یکدیگر تاکید کرد و آن را نمونه ای متمدنانه از تحقق اهداف و رسالت آسمانی دانست و گفت: همه ادیان به اصل گفت و گو و محبت و همزیستی مشترک و مسالمت آمیز تاکید دارند و رسالت انبیاء، اصلاح انسان و تحقق سعادت در دنیا و آخرت و رساندن انسان به کمال و تکامل خود و دیگران است.
وی افزود: از همه علماء و پیروان ادیان الهی می خواهم تا با محبت و تحکیم روابط انسانی و بازگشت به تعالیم انبیاء و فرستادگان خصوصا پیروان پیامبر اسلام(ص) و حضرت عیسی بن مریم، صلح و دوستی و عدالت را میان جوامع خود گسترش دهند.
رئیس مرکز گفت و گوی ادیان در ایران هرگونه اسائه ادب به ساحت پیامبران و مقدسات به بهانه آزادی را محکوم کرد و آن را فتنه انگیز و موجب دشمنی با جوامع انسانی دانست.
شیخ بلال سعید شعبان، دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان بر مفهوم شراکت میان ادیان از دیدگاه ارزشهای اخلاقی و انسانی پرداخته و گفت: رسالت ادیان آسمانی خدمت به بشریت است و این شراکت مانند آب و هوا و خاک می باشد که باید آن را درک و ارتقاء داد تا زندگی شرافتمندانه و به دور از تعصب و دشمنی برقرار گردد زیرا رسالت دو پیامبر بزرگ اسلام و مسیحیت، گسترش رحمت و دوستی و هدایت به سوی خیر و صلاح می باشد.
وی برگزاری این نشست های علمی و برپایی جشن میلاد پیامبران را پیام آور و نوید بخش محبت و صلح دانسته و با هر گونه تجاوز و نقض حقوق بشر از سوی استکبار جهانی علیه مردم مستضعف جهان بویژه فلسطین و یمن را محکوم کرده و بر ضرورت رویارویی با تجاوزگران و استعماگران تاکید کرد.
شیخ توفیق علویه، پژوهشگر اسلامی مقایسه ای میان مفاهیم قرآن درباره بشارت و رحمت پرداخت و گفت: بشارت یک واژه قرآنی است که نشان از رسالت حضرت عیسی بن مریم می باشد. مفهوم رحمت در قرآن نیز خاص پیامبر(ص) است و این دو مفهوم دارای اهداف فردی و اجتماعی است.
شیخ توفیق علویه مطالبی درباره ارزش و جایگاه زن در اسلام از دیدگاه قرآن مطالبی را بیان کرد و گفت: قرآن نمونه های زن مقدس را حضرت مریم دختر عمران و مادر حضرت مسیح به عنوان یک زن پاکدامن، طاهره، عفیفه دانسته و معجزات حضرت عیسی از بدو تولد تا شفا دادن معنوی و جسمی مردم ادامه داشت.
محمود موالدی از سوریه نیز اظهارداشت: رسالت ادیان آسمانی، گفت و گو و برقراری رحمت و عطوفت در بین مردم و نقش انبیاء و ائمه اطهار(ع) در تربیت انسان و برقراری حق و عدالت و مبارزه با شرک و بی عدالتی و انحراف تا رسیدن به کمال انسانی است.
زهرا کیووم، مسئول امور تبلیغاتی جامعه زنان اروپا از فرانسه نیز بیان کرد: تربیت دینی و توحید کلمه و برقراری صلح و دوستی میان مردم بسیار مهم است، هیچگونه تفاوتی میان تعالیم آسمانی و ارزشهای دینی وجود ندارد زیرا اسلام و مسیحیت دارای یک اصل هستند و آن خداوند واحد است.

وبینار حضرت عیسی مسیح(ع) الگوی گفت و گو و همزیستی به همت بنیاد بین المللی عاشورا و با همکاری مرکز مطالعاتی امت واحده و مجمع زنان اروپا پیرو اهل بیت(ع) به مناسبت میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار فرهنگ