وزارت بهداشت: محدودیتی در تهیه کیت‌های تشخیص سریع کرونا نداریم

شیراز-ایرنا- معاون اجرایی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این وزارتخانه هیچ مشکل و محدودیتی در تهیه کیت‌های تشخیص سریع کرونا ندارد و هر تعداد که نیاز باشد در اختیار دانشگاه‌ها هم قرار می‌دهیم.

به گزارش ایرنا امیر احمد اخوان، چهارشنبه در سفر به شهرستان جهرم از توابع استان فارس در نشست بررسی اقدامات انجام شده "طرح شهید سلیمانی" که برای کارزار با کرونا راه‌اندازی شده است، بیان داشت: از مسائل مهمی که باید پیوسته بر آن تاکید شود، آگاه سازی مردم مبنی بر اینکه نباید وضعیت کنونی کرونا را عادی انگارند و از حساسیت آنها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاسته شود.  

ناظر و نماینده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای طرح شهید سلیمانی، همچنین با تقدیر از همکاری اصناف در اجرای محدودیت‌ها در شرایط کرونا گفت: اقدامات و رایزنی‌هایی برای تامین اعتبار به منظور جبران خسارت‌های این قشر انجام خواهد شد.

اخوان در مورد طرح شهید سلیمانی، اظهار داشت: هدف اصلی از اجرای این طرح که برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیار مهم است و وزیر بهداشت نیز بر انجام آن تأکید دارد، بیماریابی و کنترل ویروس کروناست و به همین سبب اعتبارات مناسبی برای این طرح در نظر گرفته شده است.  

وی، اضافه کرد: در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی در شهرستان‌های جهرم و خفر فارس، نمونه هایی که برای تشخیص سریع کرونا گرفته شده حتی از برخی از دانشگاه‌های بزرگ کشور هم بیشتر بوده است و همکاری مردم این ۲ شهرستان در اجرای این طرح ستودنی است..

ناظر و نماینده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای طرح شهید سلیمانی ادامه داد: آمار و نتایج بیانگر این است که تاکنون فعالیت دانشگاه و سایر نهادهای شهرستان‌های جهرم و خفر در انجام طرح قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی برای بیماری‌یابی به شیوه محله‌محور و خانواده‌محور موفقیت‌آمیز بوده و جهرم در این زمینه پیشتاز است.

اخوان افزود: اجرای موفق این طرح بدون همکاری و مشارکت مردم امکان‌پذیر نبوده و نیست.

۲۲۹ مورد مثبت شناسایی شده ابتلا به کرونا در جهرم در قالب طرح شهید سلیمانی

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز در این نشست گفت: از آغاز اجرای طرح شهید سلیمانی( اوایل آذرماه ۹۹) تا کنون در شهرستان‌های جهرم و خفر ۲ هزار و ۵۴۲ نمونه تشخیص سریع کرونا گرفته شده است که از این تعداد ۲۲۹ مورد آن مثبت قطعی بوده است.

محمد رحمانیان افزود: امیدواریم با اجرای موفق این طرح و بیماریابی فعالی که صورت می‌گیرد ظرف سه ماه آینده، ۹۰ درصد قطع زنجیره این بیماری محقق شود.

او بیان کرد: نگرانی اصلی ما موج چهارم است که در فصل زمستان با آن مواجه خواهیم بود اما این طرح می‌تواند کمک موثر برای کاهش شمار مبتلایان در موج چهارم باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم ادامه داد: در این طرح اولویت نمونه‌گیری برای تشخیص سریع کرونا با سالمندان، بیماران زمینه‌ای و مشاغلی است که در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

رحمانیان اظهار داشت: ۶۰ درصد از کسانی که بر اثر این بیماری جان خود را در این شهرستان از دست می‌دهند، سالمندان و یا افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند که در مراحل آخر این بیماری به مرکز درمانی مراجعه کرده‌اند به همین سبب انتظار داریم افراد سالمند و یا دارای بیماری زمینه‌ای با مشاهده هر نوع علائم سرماخوردگی سریعا به پزشک خانواده و یا متخصص مراجعه کنند.

به گفته وی، در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی، بیش از ۵۰۰ نیروی بسیج، ۳۰ نیروی هلال احمر در کنار مراقبان سلامت و کارشناسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم در حال خدمت هستند و در مجموع یک هزار و ۱۲۶ نفر در اجرای این طرح مشارکت دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: در این شهرستان همچنین ۱۱۶ تیم فعال مراقبتی مشتمل بر ۲۳۲ عضو نیز به صورت محله‌ای و خانه به خانه با پُرکردن پرسشنامه افراد را تحت غربالگری بیماری کرونا قرار می‌دهند. 

رحمانیان اضافه کرد: توسط تیم‌های مراقبتی یاد شده از چهار هزار و ۷۱۵ نفر که در تماس با بیمار کرونایی بودند و یا خطر ابتلای به بیماری در آنها بالا بوده است، غربالگری صورت گرفته و یک هزار و ۳۷۷ نفر از آنان به مراکز منتخب تشخیص نمونه‌گیری ارجاع داده شده‌اند.

او همچنین گفت: در طرح شهید سلیمانی نیز ۱۳۷ تیم نظارتی با ۲۴۷ عضو بر خانواده‌هایی که به کرونا مبتلا شده‌اند نظارت می‌کنند، اعضای این تیم‌ها بر رفت و آمد مبتلایان به کرونا و در قرنطینه بودن آنها نظارت دارند و افزون بر این در قالب این طرح تا کنون ۱۳۱ واحد مسکونی را گند زدایی و ضدعفونی کرده‌اند.

رحمانیان افزود: ۷۵ تیم حمایتی با ۱۵۰ عضو نیز به خانواده‌هایی که به دلیل شیوع بیماری کرونا به لحاظ معیشت با مشکل مواجه شده‌اند و یا به دلیل ابتلای به این بیماری اجازه خروج از قرنطینه ندارند، خدمات ارائه می‌دهند.

او بیان کرد: توسط این تیم‌های حمایتی ۵۳۳ خانوار با مشکل معیشتی در شهرستان جهرم شناسایی شده‌اند و ۶۷۷ بسته معیشتی در اختیار آنها قرار گرفته و افزون بر این اینگونه خانواده‌ها از ۱۰۰ مورد خدمات حمایتی تیم یاد شده برخوردار شده‌اند.

رحمانیان همچنین گفت: در طرح شهید سلیمانی، مراقبان سلامت هم با خانواده‌هایی که ابتلای آنان به بیماری کرونا مثبت شده است تماس می‌گیرند و توصیه‌های لازم را در مورد نحوه مراقبت و قرنطینه شدن به آنها ارائه می‌دهند.
 

مشارکت مردم، رمز موفقیت اجرای طرح شهید سلیمانی در جهرم است

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه جهرم هم در این جلسه بیان داشت: اقناع عمومی و مشارکت مردم در اجرای طرح شهید سلیمانی بسیار حائز اهمیت و رمز موفقیت این طرح است و تا کنون روند اجرای آن رضایت بخش بوده است.

مهدی شفیعیان افزود: در حال حاضر کاهش مبتلایان به کرونا در این شهرستان مدیون همکاری اصناف به دلیل تعطیل کردن محل کسب خود و اجرای محدودیت‌های اخیر هستیم و نباید با عادی انگاری شرایط، بحران دیگری را تجربه کنیم.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

بر اساس اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا ظهر امروز( سوم دی ماه ۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۷۵ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۴ نفر رسید.

به گفته سیما سادات لاری، در ۲۴ ساعت گذشته با فوت ۱۵۳ بیمار مبتلا به کرونا، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۴ هزار و ۱۵۶ نفر رسید.

وی افزود: هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، ۲۰۵ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا نداریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها