همکاری‌های مشترک استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان گسترش می‌یابد

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با اشاره به ضرورت بررسی زمینه‌های همکاری مشترک استان های سیستان و بلوچستان و کرمان در بخش‌های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی گفت: همکاری های مشترک این ۲ استان گسترش می یابد.

به گزارش ایرنا، علی زینی وند روز چهارشنبه در نشست نمایندگان ولی فقیه استان های سیستان و بلوچستان و کرمان با اشاره به تنوع قومیتی، مذهبی و فرهنگی و فضای آرام و هماهنگ اجرایی در این ۲ استان افزود: با وجود سلایق و تنوع ها، هماهنگی در پیشبرد کارها وجود دارد.
وی بر سرمایه گذاری های مشترک با هدف گسترش همکاری های اقتصادی، فرهنگی و کمک به افزایش صادرات استان کرمان با استفاده از ظرفیت های سیستان و بلوچستان تاکید کرد.
استاندار کرمان با مهم خواندن گسترش تعاملات اقتصادی، اتصال تجارت و اقتصاد کرمان با چابهار و مرزهای صادراتی را از برنامه های محوری خود در استان عنوان کرد. 

نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت نیز در این نشست بر توجه به شناخت و استفاده از توانمندی قومیتی تاکید و آن را وحدت بخش توصیف کرد و گفت: تنوع قومیتی و فرهنگی، رنگین کمان همدلی است. 
آیت الله مصطفی محامی، سیستان و بلوچستان را دارای ظرفیت های بی شمار دانست و خواستار سرمایه گذاری در حوزه های مختلف این استان شد و افزود: طرح های توسعه ای باید پیوست فرهنگی داشته باشند.
آیت الله محامی، رشد علمی و فرهنگی و اقتصادی را از ارکان امنیت پایدار عنوان و پیشنهاد کرد مسائل مشترک ۲ استان در قالب کارگروه‌هایی بررسی و زمینه جلب سرمایه‌گذاران مشترک فراهم شود. 
نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان، هدف از سفر چند روزه خود به استان کرمان را شناخت بیشتر ظرفیت ها، استفاده از تجربیات و بررسی نقاط مشترک و زمینه های همکاری بین این ۲ استان همسایه بیان کرد.
وی گفت: مسائل مشترک فراوانی در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و غیره بین ۲ استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و همکاری مستمر و ادامه دار است.
آیت الله محامی، سیستان و بلوچستان را دارای ظرفیت های بی شمار دانست و اظهار داشت: سرمایه گذاری های مشترک در سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین مرز آبی و خاکی با کشور های همسایه می تواند آثار و برکات فراوانی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در برخی موارد برخورد های سلیقه ای باعث ایجاد آسیب های فراوانی شده که نیاز است فارغ از هر نگاه قومی و قبیله ای به فرهنگ ایران و اسلامی توجه ویژه شود و با دیگر ادیان و دیگر فرهنگ ها تعامل داشته باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز نشست امروز را سرآغاز گسترش همکاریهای موثر بین ۲ استان و آن را ضروری دانست.
وی با بیان اینکه استان کرمان دارای چهره‌های فرهیخته و ارزشمند ملی در جریان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و حوزه‌های مختلف نظام است تصریح کرد: اکنون نیز اندیشه ها و اقدامات سردار شهید سلیمانی که با اخلاص در عمل خود مفتخر به دریافت نشان لیاقت از رهبر معظم انقلاب شدند، به عنوان یک مکتب در جریان است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها