ابراز نگرانی مشاور دولت انگلیس از ابهامات درباره گونه جدید کرونا

لندن – ایرنا – رئیس یک گروه مشورتی به وزارت بهداشت انگلیس با ابراز نگرانی از ابهامات درباره گونه جدید ویروس کرونا عنوان کرد که هنوز تفاوت شدت ابتلا و شیوع این بیماری در بین سنین مختلف روشن نیست.

به گزارش ایرنا، «پیتر هوربی» روز چهارشنبه این مطلب را در نشست کمیته پارلمانی علوم و فناوری مطرح کرد و افزود که تحقیقات در این باره جریان دارد.

هوربی که ریاست گروه مشاوران تهدیدهای ناشی از ویروس‌های جدید و نوظهور تنفسی انگلیس را بر عهده دارد توضیح داد: در یک سال گذشته گونه‌های جدیدی از ویروس کرونا ظاهر شده که عمدتا تغییری در رفتار ویروس مشاهده نشده و مسئولین بهداشتی انگلیس نیز با امکانات پیشرفته‌ای که در این اختیار دارند این تغییرات را زیر نظر داشته اند.

وی افزود: اما گونه جدید ویروس کرونا زمانی مورد توجه قرار گرفت که شمار مبتلایان به این بیماری در منطقه کنت، اوایل دسامبر و به رغم قرنطینه سراسری به طور قابل توجهی افزایش یافت. زمانی که مقامات بهداشتی در این باره تحقیق و کدهای ژنتیکی را بررسی کردند شاخک‌های جدیدی از ویروس را مشاهده کردند که قبلا شناخته نشده بود. به گفته، این استاد دانشگاه آکسفورد گونه جدید کرونا ۲۳ جهش‌ ژنتیکی دارد که بر اثر آن لایه پروتئین ویروس تغییر کرده است.

گروه مشاوران تهدیدهای ناشی از ویروس‌های جدید و نوظهور تنفسی انگلیس، ۱۱ دسامبر (۲۱ آذر) از این ماجرا باخبر شد و نگرانی خود را نسبت به آن اعلام کرد. یک هفته بعد به اسناد جدیدی در رابطه با عملکرد این گونه دست یافت که نشان می‌داد سرعت شیوع آن نسبت به سایر گونه‌ها بیشتر است.

هوربی در اظهارات امروز خود با اشاره به گونه‌های دیگر ویروس کرونا که در یک سال گذشته از منابع مختلف شناسایی شده افزود اما رفتار گونه جدید بیانگر ان است که به لحاظ بیولوژیکی نسبت به سایر گونه‌ها برتری قابل توجهی دارد.

وی عنوان کرد که تاکنون چندین گروه مختلف پزشکی اسناد و آمارها را مطالعه کرده و همگی به این نتیجه رسیده‌اند که گونه جهش یافته ویروس کرونا، مزیت‌های بیشتری را نسبت به سایر گونه‌ها دارد.

این محقق انگلیسی در عین حال هشدار داد که هنوز از تفاوت شدت ابتلا و شیوع این بیماری در سنین مختلف و اینکه آیا می‌تواند از مصونیت ناشی از ابتلای قبلی به کرونا یا تزریق واکسن فرار کند بی خبر هستیم.

این در حالیست که پیشتر دانشمندان ادعا کرده بودند واکسن کرونا در برابر گونه جدید این ویروس مصونیت ایجاد خواهد کرد.

عملیات تزریق واکسن کرونا از سه‌شنبه ۱۸ آذر در سراسر انگلیس آغاز شده و دولت این کشور امیدوار است تا تابستان سال آینده جمعیت ۶۶ میلیون نفری این کشور واکسینه شوند.

آمار شیوع کرونا در انگلیس همچنان رکورد می‌زند و این کشور پس از ایتالیا بیشترین آمار فوتی‌ها در قاره سبز را ثبت کرده است.

براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت انگلیس، بالغ بر ۳۶ هزار و ۸۰۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده که این میزان بالاترین حد از زمان آغاز همه‌گیری به شمار می‌رود. در این مدت همچنین ۶۹۱ نفر بر اثر کرونا زندگی خود را از دست داده‌اند. این میزان دوبرابر شمار افرادی است که یکشنبه گذشته قربانی ابتلا به کرونا شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جهان