تحفه‌های شادی‌بخش کانون هرمزگان به کودکان امروز و فردا

بندرعباس- ایرنا- هیچ چیز شیرین‌تر از این نیست که قهقهه یک کودک را از بازی عروسک و نمایش عروسکی ببینید اما آنچه این لحظه شادی را برای کودکان و نوجوانان امروز و فردای هرمزگان به ارمغان می‌آورد، آگاهی و توجه به این تحفه‌های شادی‌بخش فرهنگی و آموزشی کانون برای تربیت نسل آینده این استان است.

یکی از بزرگ‌ترین نعمت شادی و نشاط است اما  این روزها جای شادی و نشاط در کودکان و نوجوانان ما بسیار کمرنگ است، به ویژه به دلیل کرونا که باعث شده بسیاری از شغل‌ها از بین برود یا برخی از کودکان و نوجوانان والدین‌شان را به دلیل کرونا از دست داده‌اند.

درحالی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با یک فعالیت می‌تواند آن لحظات غم و اندوه این کودک و نوجوان را به لحظه شادی تبدیل کند، یا در دقایقی که یک مربی با این کودکان نمایش بازی می‌کند بهترین لحظه‌ها در دل آن‌ها نقش می‌بندد و زمانی که یک کودک و نوجوان امیدواری بیشتر می‌شود، ضریب هوشی‌اش نیز بسیار بالا می‌رود.

برای یک مربی کانون اما هیچ چیز شیرین‌تر از این نیست که قهقهه و شادی لذت بخش یک کودک را از بازی عروسک و نمایش عروسکی ببینید و هیچ چیز لذت بخش تر از آن نیست که چشم‌های گرد شده بچه‌ای را ببینید که برای نمایش عروسکی تو از ته دل با قهقهه بخندد، اما آنچه این لحظه شادی را به ارمغان می‌آورد، حضور خودرویی متفاوت در دل محله‌ها است که با خود کتاب، اسباب بازی و عروسک نمایش با یک مربی خلاق و عاشق به همراه دارد؛ خودرویی که نامش کتابخانه سیار روستایی است.

کتاب، وسایل سمعی بصری، اسباب بازی، مربی و نمایش عروسکی در دل محله‌ها برای توزیع برابر فرصت‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان بخشی از امکانات موجود در کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان است، مربی کتابخانه سیار روستایی که اغلب اوقات خود راننده این خودرو هستند به دل محلات و به دل بچه‌ها می‌روند تا هدف‌گذاری‌های فرهنگی و هنری بلندمدت و مهمی که در درون این خودروها دنبال می‌شود را به نتیجه برساند.

تحفه‌های فرهنگی و آموزشی کانون هرمزگان برای تربیت نسل آینده

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هرمزگان گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از ارگان‌های بسیار کیفی است که اگر مسوولان و مردم ما در این استان می‌دانستند در این سبد فرهنگی آموزشی چه تحفه‌های وجود دارد و با فعالیت و محصولاتش قرار است چه نیروهایی برای آینده تربیت کند به طور قطع حمایت و پشتیبانی بهتری از کانون انجام می‌دادند.

پروین پشتکوهی در گفت‌وگو با ایرنا بیان داشت: کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان ۶۲ فعالیت دارد که هرکدام با یک هدف و زیرساخت بزرگ طراحی شده تا کودکان و نوجوانان را تبدیل به یک فرد شخصیت کاملا شکل گرفته تحویل جامعه دهد.

وی، مهارت‌های خودباوری و جرات‌مندی را از مهارت‌های مهم و مورد نیاز کودکان ونوجوانان در استان هرمزگان دانست و بیان داشت: درحقیقت این مهارت‌ها باعث می‌شود مطالبه‌گری در نوجوانان ما به شکلی صحیح آن منجر شود که به مقصودشان برسند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هرمزگان افزود: وقتی مربی کانون با شعرخوانی، قصه‌گویی و نمایش و سایر فعالیت‌‎ها امیدواری را در کودکان تزریق می‌کند در بقیه مهارت‌ها و شکل‌گیری شخصیت کودک و نوجوان اثرات مثبتی خواهد داشت.

وی ابرازداشت: آموزش و پرورش بیشتر روی نوشتن بچه‌ها تکیه می‌کند درحالی که نوشتن به یادگیری کمک زیادی نمی‌کند بلکه درصد یادگیری شنیداری و دیداری بیشتر است اما در کانون ما از کودک ونوجوان فقط نوشتن نمی‌خواهیم بلکه شنیدن، نوشتن و بازی کردن همه این‌ها باید باهم فعال شوند.

کانون با عشق عجین است

پشتکوهی یادآور شد: یکی از هدف‌های کانون اطلاع دادن به مردم از فعالیت‌های کانون است مردم باید بفهمند در کانون چه کارهایی انجام می‌شود، نوجوانی که از دل کانون بیرون می‌آید در هرشغلی که باشد تضمین شده تحویل جامعه داده می‌شود چون این فرد  می‌داند با خلاقیت چطور می‌تواند کارش را پیش ببرد

وی آموزش خلاقیت، تفکر و اندیشیدن به کودکان را لازمه تبدیل داشتن کودکانی خلاق و مدیر برای آینده کشور دانست و بیان داشت: کانون به دنبال این است که هیچ کودکی در استان هرمزگان بدون آموزش و تشنه آموزش نباشد لذا این اهداف را از طریق کتابخانه‌های ثابت، سیار و پستی دنبال می‌کنیم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هرمزگان معتقد است: کانون با عشق عجین است و مربی کانون اگر عاشق کانون نباشد نمی‌تواند کار کند به عنوان مثال راه‌اندازی مرکز شماره ۲ کانون پرورش فکری در یکی از محلات بندرعباس در آن سال‌ها که برخی از خانواده‌های این محله دچار آسیب‌پذیر زیادی بودند امروز از یک خانواده پنج نسل از دل کانون بیرون آمده‌اند که همه آن‌ها خلاق و کارآفرین شده‌اند.

پشتکوهی ادامه داد: در کانون بچه‌ها با عشق وارد می‌شوند، امروز رشد و بالندگی در کانون می‌بینیم، بسیاری از جوانان صاحب مقام و مدیران در همین استان تربیت شده کانون هستند و این برای ما باعث خوشحالی و سرافرازی است.

وی عنوان کرد: در این دوران کرونا هیچ کدام از مربیان ما از کار دست نکشیدند، از تابستان امسال که ۳ کلاس برخط برگزار شد درحال حاضر این تعداد به ۳۳ کلاس برخط رسیده درواقع با وجود کرونا فعالیت‌های کانون در کلاس‌های برخط ۱۰ برابر شده و این نشان‌دهنده توجه مربیان ما به دغدغه‌مندی کانون است.

نبود کانون در چهار شهرستان هرمزگان برای کانونی‌ها دردناک است

مدیرکل کانون پرورش فکری هرمزگان در بخش دوم سخنان خود یکی از دغدغه‌های جدی در کانون پرورش فکری این استان به ایجاد شعبه‌های جدید اشاره کرد و افزود: هنوز در چهار شهرستان رودان، بشاگرد، پارسیان و خمیر کانون شعبه ندارند و این بسیاربرای ما کانونی‌ها دردناک است.

پشتکوهی گفت: در این راستا در مصوبه کارگروه اجتماعی استانداری این مهم از قبل وجود داشته و پیگیری‌های زیادی انجام شده اما تاکنون عملیاتی نشده البته پیرو مصوبه قبلی برای دایر شدن شعبه کانون پرورش فکری کودکان تنها شهرستانی که تاکنون بسیار مصمم هستند که این کانون راه اندازی شود شهرستان خمیر بوده و خوشبختانه فعالان اجتماعی و مسوولان شهرستان خمیر به جد پیگیر این موضوع هستند.

این مسوول اضافه کرد: با وجود حمایت سازمان برنامه‌ریزی از کانون اما تاکنون پیشرفت‌های خوبی از نظر تامین مکان مناسب در این چهار شهرستان‌ بدون کانون حاصل نشده است، لذا انتظار داریم مسوولان در این شهرستان‌ها کانون را در اولویت کاری خود قرار دهند زیرا اگر کانون اولویت اول آن‌ها باشد فردای بهتری برای فرزندان آن‌ها رقم خواهد خورد چراکه معتقدیم کانون پرورش فکری تضمین تربیت نسل آینده است.

وی گفت: در برخی شهرستان‌ها مثل خود مرکز استان (بندرعباس) و میناب نیاز به راه‌اندازی چند شعبه داریم و به عنوان مثال به دلیل گستره جمعیتی در نخستین فرصت طرح کانون بر این است که یک مرکز در شهرک پیامبراعظم بندرعباس راه اندازی شود یا در شهرستان میناب نیاز وجود ۲ شعبه نیاز ضروری است. 

۳ کتابخانه سیار روستایی تا پایان امسال آماده می‌شود

مدیرکل کانون پرورش فکری هرمزگان در خصوص برخی مناطق که هیچ دسترسی به کانون ندارند یا برخی مناطق کم‌برخوردار و آسیب‌پذیر شهرها و روستاها که شرایط حضور در کانون را ندارند، راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار را از برنامه‌های مهم و جدی کانون عنوان کرد.

پشتکوهی ضمن قدردانی از تلاش‌های مسوولان این استان در استاندار و معاونت برنامه‌ریزی بیان داشت: وجود کتابخانه سیار روستایی کانون کمک بزرگی به اهداف کانون است لذا پیش‌بینی می‌کنیم در دهه فجر امسال کتابخانه سیار روستایی بستک را تحویل بگیریم.

وی با بیان اینکه ۲ خودرو سیار برای جاسک و قشم دردستور کار کانون قرار دارد، گفت: برای شهرستان میناب نیز کارهای لازم انجام شده و یک دستگاه کتابخانه سیارکانون در مرحله خریداری است و شهرستان حاجی‌آباد نیز قول‌های لازم از سوی فرمانداری داده شده است.

پشتکوهی با یادآوری این نکته که تمامی شهرستان‌هایی که شعبه کانون در آن‌ها راه‌اندازی نشده کتابخانه سیارروستایی ضروری می‌باشد، اضافه‌کرد: برای شهرستان بندرعباس ۳ کتابخانه سیار شهری پیش‌بینی شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری هرمزگان در پایان با بیان اینکه در مجموع ۳ کتابخانه سیار روستایی تا پایان امسال آماده و راه‌اندازی می‌شود، خاطرنشان کرد: کتابخانه سیار روستایی بستک و میناب برای امسال آماده و راه‌اندازی می‌شود.

درحال حاضر در استان هرمزگان، ۲ کتابخانه سیار روستایی در شهرها و روستاهای بندرعباس و فین فعال است.

این ۲ کتابخانه سیار روستایی شهرستان بندرعباس و بخش فین مهرماه سال ۹۸ همزمان با هفته ملی کودک (۱۳تا ۱۹مهر) در کانون پرورش فکری کودکان شماره یک به بهره برداری رسید.

درحال حاضر ۱۵ مرکز ثابت، ۲ مرکز پستی و ۲ مرکز سیار در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان فعال هستند.

گزارش از فرنگیس حمزه یی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =