توجه به توسعه شبکه ریلی منطقه شرق اصفهان ضروری است

اصفهان- ایرنا- مجری کل طرح‌های زیربنایی استان اصفهان گفت: توجه به شبکه ریلی شرق اصفهان با هدف توسعه همه‌جانبه برای عملیاتی شدن این مهم در منطقه ضروری است.

علیرضا صلواتی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: منطقه شرق اصفهان به نوعی در نقشه‌ خطوط قطارهای حومه‌ای استان فراموش شده و همه خطوط مصوب به سمت جنوب و غرب حرکت می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه بررسی وضعیت اجرا و سرمایه‌گذاری قطارهای حومه‌ای استان در استانداری اصفهان، ادامه داد: موضوع خط شرقی که به سمت فرودگاه و شهرک صنعتی حرکت می‌کند، باید از طریق شورای ترافیک استان و شورای عالی ترافیک مورد پیگیری قرار گیرد.

مجری کل طرح‌های زیربنایی استان اصفهان افزود: با احداث شبکه ریلی شرق، محدوده دولت‌ آباد، حصه، نمایشگاه‌های بین‌المللی، شهر رویاها، شهرک شهید کشوری، مجموعه سالن‌های اجلاس و همایش‌های بین‌المللی استان و دانشگاه آزاد اصفهان به شبکه ریلی وصل شده و امکان اتصال فرودگاه اصفهان به شبکه ریلی فراهم می‌شود و گام بسیار مهمی در راستای کاهش سفرهای زائد شهری خواهد بود.

وی با اشاره به وضعیت خط ۲ مترو اصفهان تصریح کرد: امتداد خط ۲ مترو اصفهان از چهار راه شکرشکن به سمت شرق از طریق محور خیابان جی در دستور کار قرار گرفته و تا اتصال ریلی خیابان جی به دانشگاه آزاد اسلامی و از این دانشگاه به شبکه ریلی شرق برقرار شود و این اتصال به متمرکز کردن سفرهای شهری به راه‌آهن و خطوط ریلی کمک می‌کند.

صلواتی خاطرنشان کرد: همچنین ۲ خط شمال - جنوب یکی از دانشگاه صنعتی اصفهان به سمت خمینی‌ شهر، درچه، فلاورجان و سپاهانشهر و یکی خط شمال - جنوب شرقی باید مد نظر قرار گیرد و در صورتی که این ۲ خط در کنار خطوط شرقی غربی شهر اصفهان یکپارچه شود، دسترسی‌ها بسیار بهتر شده و شبکه ریلی استان روان‌تر و کارآمدتر خواهد شد.  

مجری کل طرح‌های زیربنایی استان اصفهان تصریح کرد: موضوع اتصال قطار با سرعت اصفهان از ایستگاه فرزانگان به ایستگاه راه‌آهن در جنوب اصفهان از موضوعات مهم است که باید برای تصویب به شورای عالی ترافیک کشور ارسال شود تا هرچه سریعتر مصوبات آن اخذ شود و آزادسازی خط ریلی حومه شهر انجام شود.  

طول خط ۲ قطار شهری اصفهان ۲۴ کیلومتر و ۷۵۰ متر است و از شهرک امام حسین (ع) در خیابان زینبیه آغاز می‌شود و پس از عبور از میدان‌های قدس و امام، خیابان‌های فلسطین و آمادگاه و میدان امام حسین (ع) و خیابان طالقانی در نهایت به خیابان کهندژ و خمینی شهر ختم می‌شود.

در زمان حاضر پنج ایستگاه از خط ۲ قطار شهری توسط پیمانکاران در حال ساخت است. خط یک قطار شهری که از شمال اصفهان آغاز شده است پس از طی مسیری به طول ۲۰.۲ کیلومتر به پایانه مسافربری صفه در جنوب این شهر می‌رسد.

نخستین مرحله خط یک قطار شهری مهر سال ۹۴ افتتاح و مراحل پایانی و تکمیلی آن تیرماه ۹۸ به بهره برداری رسید.

کلانشهر اصفهان دارای حدود ۲ میلیون نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها