۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۰
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 84159040
۰ نفر

برچسب‌ها

مخالفت مجدد السیسی با دخالت مصر در امور داخلی لیبی

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری مصر ضمن مخالفت مجدد با هرگونه دخالت خارجی در لیبی، بر حمایت قاهره از تلاش‌ها برای حل بحران این کشور در شمال آفریقا تأکید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از شبکه‌های خبری عربی، "عبدالفتاح السیسی" در پیامی به رهبران جنوب لیبی حاضر در مصر اعلام کرد که این کشور مخالف هرگونه دخالت در امور لیبی است و از تلاش‌ها برای حل بحران و برقراری صلح در این کشور حمایت می‌کند.

هیئتی دیروز (سه شنبه)  از جنوب لیبی متشکل از 75 شخصیت شامل نخبگان و روسای این منطقه وارد قاهره شده و با کمیته ویژه مصر درباره بحران لیبی وارد بحث و مذاکره شدند.

این هیئت که سه روز در مصر اقامت خواهند داشت، قرار است طی آن با مقامات سیاسی مصر از جمله السیسی رییس جمهوری این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو کنند.

 هیئت لیبیایی در اولین روز نشست بر ضرورت تقویت نقش مصر در برقراری امنیت و صلح در همه شهرهای لیبی و کمک به بهتر شدن اوضاع سختی که مناطق جنوبی لیبی با آن مواجه است، تأکید کرد.

طرف مصری نیز اعلام کرد که از همه آرمان‌های مشروع ملت لیبی و تلاش‌ها برای حل شدن بحران و تحقق امنیت در این کشور حمایت خواهد کرد.

انتشار اخبار در مورد مخالفت السیسی رییس جمهوری مصر برای دخالت در امور لیبی در حالی بوده که پیشتر وی بر قانونی بودن دخالت قاهره در اوضاع جاری لیبی پافشاری کرده بود.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به «وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیا است و در بخش شرقی و جنوب نیز «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار جهان