روحانیان اهمیت حفظ منابع طبیعی را تبلیغ کنند

همدان- ایرنا- مدیرحوزه‌های علمیه استان همدان بیان کرد: روحانیان در انجام وظایف تبلیغی و دینی به مسائل حفظ و حراست از انفال توجه جدی داشته باشند.

حجت الاسلام سید مصطفی موسوی اصفهانی روز چهارشنبه در دیدار با مدیرکل منابع طبیعی همدان با اشاره به سوره انفال و جایگاه منابع طبیعی در دین مبین اسلام و آموزه‌های دینی گفت: مسائلی همچون محیط زیست و حفظ منابع طبیعی یک موضوع ملی و عمومی است و همه از نظر اخلاقی، ملی و دینی در قبال حفظ آن مسئول هستند. 

وی با بیان اینکه از مردم انتظار می‌رود به توصیه‎های زیست محیطی توجه کنند افزود: باید به درستی مسائل منابع طبیعی و ارزشهای زیست محیطی را تبیین کرد و در این راستا آحاد مردم، دولت و روحانیت مکلف هستند که در زمینه مسائل مهم از جمله بحران آب، حفظ و توسعه منابع طبیعی مسئولانه برخورد کنند.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: نظر مراجع و بزرگان دینی باید به مسائل منابع طبیعی، محیط زیستی و سرزمینی جلب شود و از نظرات کارشناسان در این زمینه بهره مند شوند.

حجت الاسلام موسوی اصفهانی اضافه کرد: بزرگان دینی باید به مردم توصیه و آگاهی‎های لازم را ارائه دهند چرا که لازم است در این گونه امور که آینده کشور را می‌سازد، همه قشرهای اجتماعی مشارکت و همکاری کنند.

وی ادامه داد: به طور حتم مبلغان دینی در کنار انجام فعالیت‎های فرهنگی باید در زمینه فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی نیز نقش آفرینی کنند البته حرکت در این جهت نیازمند تعامل همه دستگاه‌های اجرائی و فرهنگی و علمی کشور از جمله حوزه‌های علمیه ومنابع طبیعی است.

مدیرحوزه‌های علمیه همدان تدوین سند و تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه به همراه سندی جامع برای حفظ انفال را یک امری ضروری دانست.

حجت الاسلام موسوی اصفهانی از عملکرد منابع طبیعی و اجرای طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری برای حفظ آب و خاک استان قدردانی کرد و گفت: درختکاری از کارهای پسندیده ای است که در اسلام بسیار سفارش و تاکید شده است.

حجت الاسلام موسوی اصفهانی ‎گفت: حوزه‌های علمیه استان آماده هستند تا از ذخایر فکری اسلام برای فرهنگ ‌سازی در خصوص لزوم حفاظت از سرمایه های ملی استفاده و آن را در جامعه ترویج کنند.

وی بیان کرد: از ظرفیت علمی حوزه‌های علمیه می‎توان برای توجه بیشتر روحانیان به امور سرزمینی استفاده کرد تا در برنامه‎ها و تبلیغ‎هایشان به فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی بپردازند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان نیز با تاکید بر نقش محوری روحانیت و طلاب در فرهنگ سازی منابع طبیعی گفت: باید از ظرفیت بالای حوزه علمیه، علما، طلاب و روحانیان برای فرهنگ سازی و هدایت مردم به سمت حفاظت از منابع طبیعی بهره گیری شود. 

اسفندیار خزائی اضافه کرد: باید با استفاده صحیح و اصولی از منابع طبیعی، حیات و زندگی را در جامعه تضمین کرد تا آیندگان دچار مشکل جدی نشوند.

وی افزود: دغدغه مشترک منابع طبیعی به عنوان یک نهاد تخصصی با نهادهای علمی و حوزوی برای آگاهی بخشی به جامعه برای صیانت از منابع طبیعی است و استفاده صحیح از طبیعت، موجب حفاظت بیشتر از عرصه های منابع طبیعی و جلوگیری از روند تخریب و تصرف می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها