کویت شش نفر را به اتهام ارتباط با گروه تروریستی داعش بازداشت کرد

تهران - ایرنا - منابع خبری کویت از دستگیری یک گروه ۶ نفره به اتهام ارتباط با گروه تروریستی «داعش» و تلاش برای منفجر کردن عبادتگاهها و مراکز تجمع در شب سال نو میلادی توسط دستگاه امنیتی این کشور خبر دادند.

به گزارش ایرنا، روزنامه « القبس » کویت روز شنبه نوشت که دستگاه امنیتی این کشور موفق شد، عملیات تروریستی که توسط عناصر داعش برای حمله به عبادتگاهها و مراکز تجمع در کویت سازماندهی شده بود را خنثی کند.  

بر اساس این گزارش، دولت کویت تصمیم گرفت که مراسم جشن‌ها و مذهبی مسیحیان را تعطیل کند و از دیروز از تجمع افراد در مکان‌های عمومی که به مناسبت جشن‌های  دینی انجام می‌شود، جلوگیری کند. 

القبس اضافه کرد: گرچه دولت کویت این تصمیم را به اقدامات بهداشتی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» ربط داد، اما این خبر پس از کشف یک گروه تروریستی وابسته به داعش، به منظور افزایش آمادگی امنیتی اتخاذ شد.  

یک منبع آگاه که به هویت آن اشاره‌ای نشده، با بیان اینکه دستگاه امنیتی کویت ۶ تبعه این کشور که با داعش در ارتباط بودند را دستگیر کرد، افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که داعش از طریق یکی از بازی‌های معروف رایانه‌ای توانسته است آن‌ها را برای اجرای برنامه‌های تروریستی، جذب کند. 

روزنامه القبس اضافه کرد که پس از تحقیقات وزارت کشور کویت از این گروه مشخص شد که راننده اصلی آن، پسر یک نماینده سابق مجلس کویت است که برای جذب بقیه دوستانش به گروه تروریستی داعش تلاش کرده است و از آن‌ها خواسته شده تا در شب سال نو میلادی مساجد و مکان‌های عمومی را منفجر کنند. 

بر اساس ادعای این روزنامه، از برخی متهمان اسلحه گرم کشف شده و رایانه‌هایی که با آن‌ها برای انجام اقدامات تروریستی مکاتبات و هماهنگی انجام می‌داند، ضبط شده است.  

 پایگاه اطلاع‌رسانی «الشرق الاوسط» نیز در گزارشی از دستگیری این گروه نوشت که پس از خنثی شدن این عملیات تروریستی، وزارت کشور کویت آمادگی‌های امنیتی خود را در آستانه سال نو میلادی افزایش داد و کنترل بر اماکن عبادی و عبادتگاهها را شدت بخشید. 

پیش از این کویت شاهد حملات تروریستی توسط داعش بود که جدی‌ترین آن در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۵ مصادف با جمعه دوم ماه رمضان در «مسجد الصادق» در منطقه «الصوابر» بود که در پی آن ۲۷ نفر کشته و ۲۲۷ نفر زخمی شدند. 

در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵ نیز مقامات کویت ادعا کردند که موفق به کشف و دستگیری یک شبکه که ۱۰ نفر آن‌ها خارجی بودند و برای تامین مالی فعالیت‌های گروه تروریستی داعش و تامین مالی برای دستیابی این گروه تروریستی به سلاح‌های رزمی از جمله موشک و مهمات تلاش می‌کردند، شده‌اند. 

مقامات کویتی در آن زمان گفتند که بر اساس تحقیقات انجام شده دامنه فعالیت این گروه از طریق ترکیه به استرالیا و اوکراین گسترش یافته و دارای یک شرکت فعال در زمینه تجارت اسلحه می‌باشد که برای گروه تروریستی داعش اسلحه قاچاق کرده است. 

همچنین در اکتبر سال ۲۰۱۶ مقامات کویت از دستگیری شبکه‌ای متصل به گروه داعش متشکل از چهار مهاجر مصری از جمله یک امام جماعت مسجد خبر داده بودند. 

دستگیری چهار مصری پس از آن انجام شد که هموطنشان «ابراهیم سلیمان» متولد ۱۹۸۸ با کامیون خود با یک خودرو حامل سربازان آمریکایی برخورد کرد و در وسیله نقلیه وی دست نوشته‌ای پیدا شد که در آن با گروه تروریستی داعش بیعت کرده بود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار جهان