جمع آوری ۲۸۱ معتاد متجاهر در لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: ۲۸۱ معتاد متجاهر طی ۶ ماهه گذشته با همکاری نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی در این استان جمع آوری شده اند.

محمود آشناگر روز چهارشنبه به رسانه ها اعلام کرد: ۱۴۰ مرکز درمان سرپایی ترک اعتیاد در لرستان وجود دارد و معتادان متجاهر توسط مراکز ماده ۱۶ جمع آوری می شوند که طبق ابلاغیه ستاد مبارزه با کرونا، این افراد بعد از ۱۴ روز قرنطینه، به این مراکز انتقال می یابند.

وی ادامه داد: از سال ۹۷ تاکنون مدیریت مراکز ماده ۱۶ به بهزیستی واگذار شده و سپاه نیز در این راستا یک مرکز ایجاد کرده است که امیدواریم تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

وی افزود: چرخه درمان معتادان در لرستان مطلوب نیست و ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که در حال درمان هستند دوباره به اعتیاد برمی‌گردند بنابراین باید برای درمان و ترک این افراد از روش های جهانی استفاده شود.

آشناگر جمع آوری معتادان را از وظایف پلیس و شهرداری برشمرد و گفت: ۳۵ کمپ ماده ۱۶ در لرستان وجود دارد و طی ۶ ماهه منتهی به آذرماه امسال ۲۳۴ مرد و ۴۷ زن معتاد متجاهر جمع آوری شده اند.

وی افزود : پس از غربالگری، درمان و تحویل عده ای به خانواده هایشان، در حال حاضر ۸۸ مرد و ۲۵ زن در مراکز ماده ۱۶ لرستان نگهداری می شوند.

آشناگر با بیان اینکه بیش از یکهزار و ۵۰۰ معتاد متجاهر در لرستان وجود دارد گفت: ظرفیت پذیرش ماده ۱۶ استان، ۲۰۰ مرد و ۶۰ زن است و با وجود کمبود اعتبارات لازم برای درمان کامل معتادان، هیچ کدام از دستگاه های اجرایی اعتباری به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی نمی‌دهند.

وی اظهار داشت: انتظار داریم علاوه بر دستگاه های اجرایی، خیرین و سازمان های مردم نهاد پای کار بیایند تا با همکاری هم درمان اعتیاد را انجام دهیم.

آشناگر افزود: باید متادون درمانی، روانشناسی و مسایل اجتماعی در حین درمان مورد توجه قرار گیرد در حالیکه برخی مراکز تنها به محلی برای فروش متادون تبدیل شده اند که باید نظارت بر آنها توسط گروهی متشکل از دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها