ثانیه شماری‌ها برای رسیدن واکسن کرونا به آمریکای لاتین

تهران - ایرنا - اعمال محدودیت‌های سختگیرانه، ثانیه شماری‌ها برای رسیدن واکسن کووید-۱۹ و پیوستن پرو به کشورهای با بیش از یک میلیون مبتلای ویروس کرونا، تازه ترین اخبار گسترش بی وقفه بیماری همه‌گیر در آمریکای لاتین است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین با ثبت نخستین مورد ابتلا در ۲۶ فوریه (هفتم بهمن ۹۸) در کشور پهناور برزیل هرچند دیرتر از سایر نقاط جهان اتفاق افتاد اما ضعف نظام بهداشتی و کمبود تجهیزات در این منطقه باعث شد تا گسترش بیماری همه‌گیر یکی پس از دیگری در کشورهای مکزیک، اکوادور، آرژانتین، شیلی، کلمبیا و ... آمریکای لاتین را برای ماه‌ها به میزبان اصلی میهمان ناخوانده کرونا تبدیل کند.

براساس اعلام وزارت بهداشت برزیل با شناسایی ۵۵ هزار و ۲۰۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹، شمار مبتلایان در آسیب دیده ترین کشور آمریکای لاتین به هفت میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۰ نفر رسیده است. برزیل تاکنون با ثبت بیش از ۱۸۸ هزار مورد فوت در اثر ابتلا به ویروس کرونا از لحاظ شمار جانباختگان بعد از آمریکا در صدر فهرست جهانی قرار دارد.

همچنین در آستانه تعطیلات کریسمس، مقامات شهر سائوپائولو ضمن اعلام وضعیت هشدار قرمز، از اعمال تدابیر سختگیرانه از جمله تعطیلی رستوران ها و مغازه ها خبر دادند. به گزارش ال پائیس، شمار جانباختگان ویروس کرونا در ماه دسامبر(آذر) در سائوپائولو به عنوان پرجمعیت ترین شهر برزیل شاهد افزایش ۳۴ درصدی بود.  

آرژانتین که پس از برزیل با ثبت بیش از یک میلیون و ۵۵۵ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ به لحاظ شمار مبتلایان در جایگاه دومین کشور درگیر در آمریکای جنوبی قرار دارد، از روز دوشنبه (یکم دی ماه) محدودیت‌های جدیدی تا ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن) اعمال کرد. آرژانتین همچنین پیشتاز کشورهای منطقه در اعمال محدودیت و لغو پروازهای ورودی و بالعکس از انگلیس بود.

وزارت بهداشت آرژانتین که به تازگی از آغاز طرح واکسیناسیون ملی کووید-۱۹ در این کشور پس از دریافت نخستین محموله از واکسن روسی اسپوتنیک- وی در هفته جاری خبر داد، به گزارش خبرگزاری افه، دیروز سه شنبه استفاده از واکسن شرکت تولیدی فایزر را در موارد اضطراری تایید کرد.

بر اساس اعلام دولت آرژانتین نخستین محموله از ۳۰۰ هزار دوز واکسن روسی اسپوتنیک وی امروز چهارشنبه به این کشور خواهد رسید.

طبق اعلام وزارت بهداشت آرژانتین، این کشور در نظر دارد که در بازه ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۱ (دی تا خرداد) حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر از شهروندان این کشور آمریکای جنوبی را در برابر کووید-۱۹ واکسینه کند.

«مارسلو اِبرارد» وزیر امور خارجه مکزیک نیز اعلام کرد نخستین محموله از واکسن فایزر و بیون تک امروز چهارشنبه (۲۳ دسامبر) به این کشور خواهد رسید. به این ترتیب به گفته «هوگو لوپز گاتل» معاون وزیر بهداشت مکزیک، طرح ملی واکسیناسیون از روز پنج شنبه (۲۴ دسامبر) در شهر مکزیکوسیتی، پایتخت آغاز خواهد شد.

پیوستن پرو به کشورهای با بیش از یک میلیون مبتلای ویروس کرونا در جهان

به گزارش خبرگزاری افه، با عبور شمار مبتلایان به ویروس کرونا از مرز یک میلیون نفر در پرو، این کشور آمریکای لاتین به جمع کشورهای با آمار بیش از یک میلیون مبتلا در جهان پیوست. به این ترتیب پرو در جایگاه شانزدهمین کشور درگیر در فهرست جهانی و پنجمین کشور آسیب دیده در منطقه آمریکای لاتین قرار گرفت.

وزارت بهداشت پرو نیز ضمن اعلام تعطیلی تفریح گاه‌های ساحلی از دیروز (سه شنبه) ۲۲ دسامبر تا چهار ژانویه (دوم تا پانزدهم دی ماه) از مقررات ممنوعیت رفت و آمد از ساعت ۱۱ شب تا ۴ بامداد تا این تاریخ خبر داد.

مقام‌های پرو در حالی نسبت به افزایش شیوع کرونا در این کشور نگران هستند که این بحران، تاثیر منفی گسترده‌ای بر شرایط زندگی مردم گذاشته و میلیون‌ها بیکار به دنبال داشته است.

پرو که از کشورهای فقیر منطقه آمریکای لاتین محسوب می‌شود، در حالی با معضل کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که به دنبال برکناری «مارتین ویسکارا» رئیس‌جمهوری پرو به اتهام فساد و «ناتوانی اخلاقی» با بحران سیاسی گسترده نیز مواجه بود. سرانجام پس از گذشت روزها از تظاهرات خیابانی و بحران سیاسی در پرو، «فرانسیسکو ساگاستی» به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور انتخاب شد.

براساس تارنمای آماری «وردو میترز» که به صورت لحظه ای شمار موارد ابتلا و فوتی در جهان را به روز رسانی می‌کند، تا کنون بیش از ۱۴ میلیون و ۸۵۶ هزار نفر در آمریکای لاتین و کارائیب به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر ۴۸۹ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. به این ترتیب برزیل، آرژانتین، کلمبیا، مکزیک و پرو به ترتیب در جایگاه سومین، یازدهمین، دوازدهمین، سیزدهمین و شانزدهمین کشورهای درگیر در فهرست جهانی قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha