۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84158890
۰ نفر

برچسب‌ها

سردرگمی اروپایی‌ها در مقابله با ویروس جهش یافته کرونا

تهران- ایرنا- پس از مشاهده نوع مسری‌تر ویروس کرونا در انگلیس، کشورهای اروپایی بدون هماهنگی و داشتن رویه‌ای مشترک برای جلوگیری از ورود این ویروس به داخل مرزهای خود به تکاپو افتاده‌اند.

به گزارش ایرنا، به دنبال جهش ویروس کرونا در بریتانیا ، اکنون کل اتحادیه اروپا درگیر شرایط اضطراری شده است. به گفته محافل اتحادیه اروپا اولین جلسه بحران مقامات بروکسل در روز دوشنبه نتیجه مشخصی به همراه نداشته است و مقامات به رد و بدل کردن اطلاعات مربوط به اقدامات انفرادی کشورها می پردازند. «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان پیشتر از اتحادیه اروپا خواسته بود که برای مقابله با این بحران جدید راهبردی یکسان در پیش بگیرد.

این در حالی است که پس از اعلام قرنطینه شدید در لندن و جنوب انگلیس به دلیل مشاهده ویروس جهش یافته جدید، شماری از کشورهای اروپایی سفر به انگلیس و از انگلیس را ممنوع و مقررات شدیدی را برای مسافران از مقصد این کشور به اجرا گذاشتند.

مخالفت کمیسیون اروپا با منزوی کردن انگلیس

کمیسیون اتحادیه اروپا مخالفت خود را با ممنوعیت حمل و نقل به  انگلیس و بالعکس اعلام کرد. بر این اساس اتخاذ اقدامات پیشگیرانه ضروری است ، اما درعین حال سفرهای ضروری به انگلیس و بالعکس و جابجایی کالا به کشورهای اتحادیه اروپا باید امکان پذیر باشد. کمیسیون اروپا تاکید کرد ممنوعیت پرواز هواپیماها و حرکت قطارها باید متوقف شود ، زیرا باید سفرهای ضروری انجام گرفته و از وقفه در زنجیره تامین کالا جلوگیری شود.

کمیسیون اروپا همچنین خواستار یک رویکرد هماهنگ در این خصوص شد و تاکید کرد فعلاً باید از همه سفرهای غیر ضروری خودداری شود. همچنین کادر پزشکی و سایر کارکنان بخش های حیاتی نباید مجبور به قرنطینه شوند. معافیت از آزمایش و تعهدات قرنطینه باید در مورد خلبانان ، رانندگان کامیون یا ناخدای کشتی ها نیز اعمال شود.

سازمان بهداشت جهانی جلسه اضطراری تشکیل می دهد

دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای اروپا جلسه بحران کشورهای عضو خود را تشکیل می دهد. «هانس کلوژ» مدیر منطقه ای این سازمان در توییتی  نوشت که اطلاعات مربوط به جهش را از نزدیک دنبال می کند. در این نشست راهبرد های آزمایش ، مهار انتقال و خطرات ارتباطی با کشورهای عضو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کلوژ تاکید کرد محدود کردن سفر تا زمان کسب اطلاعات عاقلانه تر است. با این حال زنجیره های تأمین کالاهای اساسی و سفرهای ضروری باید باقی بمانند.

تا کنون بسیاری از کشورهای اروپایی تصمیم گرفته اند که سفر به انگلیس و بالعکس را متوقف کنند. در این میان فرانسه با مسدود کردن کانال مانش و بستن مرزهای خود با انگلیس، تلاش کرده است تا انتقال سرعت ویروس جهش یافته را کاهش دهد. این ممنوعیت باعث ایجاد صف های طولانی در نزدیکی بندرگاه های کنت شده است. اوضاع به ویژه با در پیش بودن تعطیلات کریسمس و عدم اطمینان در مورد توافق برگزیت بدتر شده است.

روز چهارشنبه رانندگان بیش از ۱۰ هزار کامیون که در خارج از بندر دوور در جنوب شرقی انگلیس گیر کرده بودند به دلیل مخالفت با تقاضای عبورشان به فرانسه با پلیس درگیر شدند. این در حالی است که کارشناسان احتمال می دهند ویروس کرونا جهش یافته تا کنون به چندین کشور اتحادیه اروپا رسیده است و بسته شدن مرزها بی معنی است.

آلمان سفر به سه منطقه را ممنوع کرد

وزارت بهداشت آلمان ممنوعیت ورود مسافران از انگلیس ، ایرلند شمالی و آفریقای جنوبی را از سه شنبه به دلیل ویروس جهش یافته کرونا اعمال کرده است. طبق این دستورالعمل از اول ژانویه ۲۰۲۱ ، افرادی که در آلمان اقامت و یا حق اقامت دارند ، می توانند با تأیید قبلی وزارت کشور به داخل کشور منتقل شوند.

طبق گفته وزارت بهداشت، این ممنوعیت شامل حمل و نقل مسافران با قطار ، اتوبوس ، کشتی و پرواز مستقیم از این مناطق می شود. از روز پنجشنبه ، مسافران این مناطق و کسانی که در ۱۰ روز گذشته قبل از ورود به آلمان در آنجا اقامت داشته اند نیز باید از نظر ویروس کرونا آزمایش شوند.

«ینس اشپان» وزیر بهداشت آلمان در توجیه این اقدامات گفت: «تا زمانی که بتوانیم ، می خواهیم از گسترش ویروس بالقوه خطرناک به قاره اروپا جلوگیری کنیم. ممنوعیت حمل و نقل از انگلیس ، ایرلند شمالی و آفریقای جنوبی یک اقدام احتیاطی است، تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد ویروس جهش یافته کرونا در این مناطق کسب کنیم.»

سوئیس به دنبال شناسایی ۱۰ هزار توریست انگلیسی

سوئیسی ها بدنبال گردشگران انگلیسی در پیست های اسکی این کشور هستند. طی ماه های گذشته و علیرغم انتقادات بین المللی ، سوئیس بیشتر استراحتگاه های اسکی خود را باز نگه داشته است. به نظر می رسد اکنون این اقدام پیامدهای خود را نشان می دهد: مقامات بدنبال حدود ۱۰ هزار گردشگر انگلیسی هستند که به تازگی وارد کشور شده اند.

طبق تصمیمات جدید دولت سوئیس، هر کسی که از ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) وارد انگلیس شده است باید تا ۱۰ روز پس از ورود قرنطینه شود. این مسئله بر ورود هزاران مسافر اسکی در آستانه تعطیلات پایان سال به این کشور نیز تأثیر می گذارد.

به گفته مقامات از ۱۴ دسامبر تا کنون ۹۲ هواپیما از انگلیس وارد شدند تا اینکه پروازها در یکشنبه تعلیق شد. فقط در فرودگاه ژنو در آخر هفته حدود ۳۵۰۰ مسافر وجود داشت. مقامات از ۱۴ دسامبر حدود ۱۰ هزار مسافر را فرض می کنند.

با وجود فشارهای خارج از کشور ، فقط چند کانتون سوئیس در تعطیلات، استراحتگاه های اسکی خود را بسته اند. ایستگاه هایی که دارای بزرگترین پیست ها هستند همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

این اقدام در خارج از اتحادیه اروپا نیز پیگیری می شود. به عنوان مثال در ترکیه ، حدود ۴۶۰۰ مسافر از انگلیس که پس از ۱۴ دسامبر وارد این کشور شده اند ، قرنطینه شده اند. «فخرالدین کوجا» وزیر بهداشت ترکیه در توییتر خود نوشت که این افراد در خانه ها یا هتل هایشان قرنطینه شده و مورد آزمایش قرار می گیرند. ترکیه از روز دوشنبه ترافیک هوایی را با کشورهای انگلیس ، آفریقای جنوبی ، دانمارک و هلند به حالت تعلیق درآورده است.

سردرگمی بین کشورهای اروپایی برای مقابله با گونه جهش یافته ویروس کرونا

در حالی که مشاهده ویروس به شدت مسری جدید در اروپا قاره سبز را نگران کرده، اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته است در مورد استراتژی مشترک در مبارزه با نوع جدید ویروس کرونا توافق کند و هر کشور همچنان خودش تصمیم می گیرد که چگونه با شرایط فعلی کنار بیاید.

در اروپا تاکنون کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئیس، پرتغال، بلژیک، اتریش، بلغارستان، دانمارک، ایرلند، فنلاند، رومانی، سوئد، کرواسی، هلند و لهستان اعلام کرده اند از اواخر روز یکشنبه پروازهایشان را از مقصد انگلیس متوقف می‌کنند.

دولت جمهوری چک تدابیر سختگیرانه قرنطینه را برای افرادی که از انگلیس وارد می‌شوند اعمال کرده و کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی نیز تمانی پروازها از انگلیس را لغو کرده‌اند. لتونی همچنین رفت‌وآمدهای زمینی به انگیس را ممنوع اعلام کرد.

همچنین کانادا، ایران، کویت، عربستان و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که پیش از این پروازهای ورودی از انگلیس را ممنوع کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =