سخنگوی وبدا: طرح شهید سلیمانی مرگ ناشی از کرونا را ۵۰ درصد کمتر کرد

گرگان - ایرنا - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی موجب کاهش ۵۰ درصدی تعداد بیماران، افراد بستری و فوت‌شدگان ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ شد.

سیما سادات‌ لاری روز چهارشنبه در نشست با رییس و اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار داشت: تداوم اجرای این طرح با وجود کمبودها و برخی نواقص، موجب کم شدن هر چه بیشتر مبتلایان به کرونا خواهد شد.

وی افزود: در گذشته اجرای سراسری یک طرح منوط به برگزاری آزمایشی آن در چند منطقه و ارزیابی نتایج و پیامدهای آن بود که در این شرایط درصد بروز اشتباه کاهش یافته و مشکلات به حداقل می رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که دلیل اصلی وجود برخی کمبود و کاستی در روند اجرای طرح شهید سلیمانی، اجرای ناگهانی و همزمان آن در سراسر کشور است که امیداوریم در آینده و با ارزیابی عملکرد مشکلات را به حداقل برسانیم.

لاری طرح شهید سلیمانی را نمونه یک مشارکت اجتماعی همگانی دانست و گفت: همه مسوولان با درک صحیح ضرورت اجرای این طرح و نقش آن در کاهش شیوع کرونا، از آن حمایت می کنند.

وی گفت که نیاز مالی طرح شهید سلیمانی به دلیل ضرورت اجرای آن با حمایت وزارت بهداشت و دولت برطرف خواهد شد.

طرح شهید سلیمانی با هدف مدیریت و کنترل اپیدمی ویروس با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین به صورت سراسری اجرا می‌شود.

این طرح به شیوه محله و خانواده محور، مبتنی بر شعار "هر خانه، یک پایگاه سلامت" عملیاتی می‌شود.

شناسایی همه افراد در تماس نزدیک با فرد مبتلا، جداسازی و رهگیری بیماران، تقویت فرآیند درمان و کاهش حداکثری موارد بستری در این طرح مورد توجه است.

اجرای طرح شهید سلیمانی در گلستان از ششم آذر آغاز شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم در این جلسه گفت: ۴۴ تیم مراقبتی و ۲۲۲ گروه نظارتی در طرح شهید سلیمانی و غربالگری بیماران فعال بوده و تاکنون بیش از ۱۴ هزار مورد بازدید مشترک در استان انجام شد.

ناهید جعفری اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی از مناطق شهری گلستان آغاز شده و تاکنون بیش از ۹۵ درصد خانوارهای استان تحت پوشش آن قرار گرفتند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم در این جلسه با اشاره به کاهش روند ابتلا و میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان گفت: در حال حاضر ۴۶۷ تخت بیمارستان‌های گلستان در اختیار مبتلایان کرونا است که از این تعداد ۱۰۷ نفر بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

عبدالرضا فاضل اظهار داشت: از مبتلایان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه ۴۰ نفر به علت مشکلات حاد تنفسی به دستگاه ونتیلاتور وصل شده‌اند.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ نفر در گلستان به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha