انتقاد گسترده از نخست وزیر مغرب در فضای مجازی، ننگ ابدی برای العثمانی

تهران- ایرنا- کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با انتقاد شدید از سعدالدین العثمانی نخست وزیر مغرب به دلیل امضای توافق نامه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی این اقدام را لکه ننگی بر دامن دولت ارزیابی کردند و ضمن دعوت از او برای استعفا، نوشتند : تاریخ این ذلت را ثبت خواهد کرد.

به گزارش امروز(چهارشنبه) پایگاه خبری «عربی۲۱» که به مواضع قطر در منطقه نزدیک است ، العثمانی قبلاً با اشاره به اینکه این توافق در ازای به رسمیت شناختن حاکمیت این کشور برصحرای غربی صورت می گیرد، اینگونه توجیه کرد که این تصمیم برای عادی سازی تأثیری در اصول این کشور در مورد آرمان فلسطین و مردم آن نخواهد داشت.

توجیهات العثمانی برای بسیاری قانع کننده نبود به ویژه به دلیل وابستگی وی به یک حزب اسلامی که بارها عادی سازی با صهیونیست ها را رد کرده بود.

در ماه اوت (مرداد) گذشته، دولت مغرب هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل و روند یهودی سازی یا تضییع حقوق فلسطینی ها و مقدسات عربی و اسلامی مانند مسجد الاقصی و بیت المقدس را محکوم کرد.

العثمانی در جلسه حزب عدالت و توسعه اسلامی که به آن تعلق دارد، گفته بود که مغرب هرگونه عادی سازی با موجودیت صهیونیسم را نقض حقوق ملت فلسطین می داند و آن را رد می کند.

وی تصریح کرد: موضع مغرب از دولت و مردم دفاع از حقوق مشروع مردم فلسطین و مسجدالاقصی و رد هرگونه روند یهودی سازی و تضعیف حقوق فلسطینیان است.

وی افزود: اینها خطوط قرمز کشور  است و اگر امتیازاتی نیز در قبال آن به ما داده شود همچنان هرگونه روند عادی سازی با رژیم صهیونیستی را نمی پذیریم.

«ناصربوریطه» وزیر خارجه مغرب دیروز از امضای توافق مشترک میان مغرب، ایالات متحده و اسرائیل با حضور پادشاه مراکش «محمد ششم»  خبر داد که شامل برقراری روابط کامل دیپلماتیک بین آنهاست.

این توافق توسط سعد الدین العثمانی نخست وزیر مغرب، جرد کوشنر مشاور ویژه رئیس جمهور آمریکا و مائیر بن شبات مشاور امنیت رژیم صهیونیستی امضا شد.

بیانیه عادی سازی رابطه با اسرائیل در حالی توسط دیوان سلطنتی مغرب صادر شد که محمد ششم دیروز از هیأت صهیونیستی-آمریکایی در رباط استقبال کرد. این بیانیه را وزیر آموزش ملی و سخنگوی دولت مغرب در فیس بوک منتشر کردند.  

 در همین حال کاربران شبکه های اجتماعی و فضا مجازی  در واکنش به این خبر واکنش های منفی نشان دادند.

یکی از کاربران با نام احمد ابوعبیده (ahmadsqp@) با اشاره به آیه 18 سوره حج که با طعنه به امضا کنندگان نوشت : هر که را خدا خوار کند، هیچ احترام کننده ‏ای برای او نیست، همانا خداوند هر چه را بخواهد انجام می‏ دهد.

کاربری به نام رماح (rimah1934@) با انتشار تصاویری از امضای این توافق نامه نوشت: تصاویری که تاریخ آن را با ذلت ثبت خواهد کرد... نخست وزیر مغرب و رهبر حزب عدالت و توسعه اسلامی (العثمانی) توافقنامه ننگ  را امضا کرد.

 عبدالرحمن باکریم (Abd000_Bak@)  با کنایه ای به این اقدام نوشت: در مغرب فقط کمونیست ها به حج می روند و اخوانی ها با مسئولان اسرائیلی همنشین می شوند.

کاربری که خود را  مردی از آینده (Future Man2010@) معرفی کرده است ، نوشت: به خدا قسم  این ننگ با سعدالدین العثمانی باقی است. این همان کسی است که می گوید خدایا ما را از فتنه مناصب نجات بده.

کاربری با نام (ouhammou85@) هم خطاب به نخست وزیر مغرب نوشت: بیانیه رسمی از به رسمیت شناختن مغرب توسط اسرائیل بر صحرای غربی با امضای یادداشت تفاهم العثمانی از جانب مغرب... امضا کن العوتمانی... نخواستی با عزیز اخنوش (رئیس تجمع ملی آزادگان) همکاری کنی و الان قصد همکاری با صهیونیست داری.

 احمد(blofrancia@) هم نوشت: حتی از نظر پروتکل ... طرف مقابل العثمانی خود نتانیاهوست و مشاور رئیس جمهور آمریکار کاره ای نیست. او با طرح سوالی گفت چرا العثمانی در این مذاکرات و به ویژه این توافق شرکت کرد؟ و چرا آینده سیاسی این کشور را در ورطه نابودی قرارمی دهد؟

کاربری به نام رهبر پاشا نیز با انتشار تصویر امضای توافق نوشت بدون شرح!

 عبدالمنعم محمود هم نوشت: این ننگ بزرگی برای حرکت اسلامی است... العثمانی توافق عادی سازی با اسرائیل را امضا کرد.. من هرگز فکر نمی کنم که عادی سازی رابطه با رژیم نژادپرستی مانند اسرائیل ثمره جنبش 20 فوریه باشد که حکومت، حزب عدالت و توسعه را نزدیک به گروه اخوان معرفی کرد.

 داود البصری یکی دیگر از کاربران با انتشار تصویری از این توافق نوشت: نمی دانم چرا العثمانی به سبب این رابطه با اسرائیل از منصب خود کناره گیری نمی کند در حالی که او رهبر حزب عدالت و توسعه اسلامی است که عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی را رد می کند؟  آیا حکومت و زمامداری شیرین تر از دین است؟؟؟

کاربری به نام اسامه جاویش (@osamagaweesh) نیز با انتشار تصاویری از امضاکنندگان توافق گفت این تصاویر ننگ بزرگی برای حزب عدالت اسلامی و بازیگران آن در مغرب است. ننگی برای العثمانی و دوستان او در تصویر جنایتکارانه ای اینچنین.. این جنایتی در حق ملت فلسطین است.

دونالد ترامپ در ازای قبول عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سوی مغرب ، حاکمیت این کشور بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت . موضوعی که بر خلاف امنیت منطقه و در تضاد با قطعنامه های بین المللی است .

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که غنی از ماهی و فسفات بوده و از زمان پایان استعمار اسپانیا در سال ۱۹۷۴ میلادی در معرض حملات مغرب قرار داشته است. «جبهه پولیساریو» برای دستیابی به استقلال این منطقه تلاش می‌کند.

امضای قرارداد عادی سازی روابط میان مغرب و رژیم صهیونیستی در حالی است که دو کشور الجزایر و تونس اجازه عبور هواپیمای این رژیم از فراز کشورهای خود برای رفتن به رباط را ندادند و با صدور بیانیه هایی هر گونه عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را محکوم کردند.

سفر این هیأت پس از آن صورت گرفت که مراکش در 10 دسامبر از سرگیری روابط خود با اسرائیل ، به موازات اعلام ترامپ در مورد تعیین اختیار خود برای به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی، خبر داد.

مراکش پس از امارات ، بحرین و سودان چهارمین کشور عربی است که روابط خود را با اسرائیل در چند وقت اخیر عادی کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار جهان