افزایش سه برابری اجرای طرح‌های تولید و انتقال برق در فارس و جنوب کشور

شیراز - ایرنا- مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس گفت: سال گذشته در قالب پویش هر هفته الف- ب- ۲۰۰ میلیارد تومان طرح زیر بنایی در حوزه تامین و انتقال برق در فارس و جنوب کشور اجرا شد که امسال نیز با توجه به سال جهش تولید با افزایش سه برابری طرح ها حدود ۷۵۰ میلیارد تومان طرح پیش بینی شده است.

 غلامرضا نصیری  روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود:  این میزان اجرای طرح حدود سه برابر ظرفیت طرح های سال گذشته است ، حدود ۴۰ درصد از این طرح ها تاکنون محقق و اجرا شده است و مابقی هم تا قبل از رسیدن به نقطه اوج مصرف سال آتی اجرا می شود و در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

وی ادامه داد : این در شرایطی است که بیماری کرونا در همه جهان فراگیر شده است و به علت محدودیت فعالیت صنعتی کاهش بار مصرف برق در همه جهان مشاهده می شود اما در استان فارس و جنوب کشور این بیماری نتوانست خللی در تولید و انتقال برق و انرژی ایجاد کند و واحدهای صنعتی نیز دراین مدت  افزایش تقاضای برق  برای تولید داشته اند.

مدیر عامل  شرکت برق منطقه ای استان فارس با بیان اینکه استان فارس و جنوب کشور به رغم تحریم های ظالمانه و بیماری کرونا امسال توانست جهش قابل توجهی در زمینه اجرای طرح های تامین و انتقال برق و انرژی ایجاد کند افزود: احداث شبکه های  فوق توزیع در استان فارس و جنوب کشور با افزایش سه برابری شاخصی کم نظیر در زمینه در مدار قرار گرفتن طرح های زیر ساختی است که در قالب پویش هر هفته الف- ب- ایران به نتیجه رسیده است.

نصیری با تشریح برنامه های عبور از نقطه اوج مصرف برق نیز افزود: حدود ۶ هزار و ۲۰۰ مگاوات نقطه اوج مصرف برق در استان های فارس و بوشهر است و در تابستانی که گذشت حدود ۹۸۰ مگاوات مدیریت مصرف انجام شده است ، این میزان مدریت مصرف معادل یک نیروگاه قدرتمند است که باز هم یک شاخص قابل توجه در برنامه مدیریت مصرف قلمداد می شود ، احداث نیروگاه برق بسیار زمان بر و هزینه بر است بنا بر این می توان با کاهش بار با همکاری مشترکین از نقطه اوج مصرف تابستان پیش رو هم به خوبی گذشت .

وی با برشمردن ویژگی‌های مورد توجه در مدیریت مصرف برق گفت:مدیریت مصرف هم باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود هم منابع و محیط زیست را مراقبت و حفاظت می کند.

 مدیر عامل  شرکت برق منطقه ای استان فارس همچنین گفت : این شرکت برای عبور از تابستان سال ۱۴۰۰ هم برنامه ریزی کرده است ، این برنامه منسجم تر از برنامه تابستان گذشته است ، محور اساسی این برنامه ها جلب همکاری صنایع بزرگ است که در محدوده وظایف شرکت برق منطقه ای استان است .

نصیری با اشاره به اینکه حداکثر مصرف برق در استان فارس و جنوب کشور در سال جاری در روز  ۳۱ مرداد ماه رخ داد افزود: در این روز ۶ هزار و ۱۵ مگاوات برق مصرف شده است ، پیش بینی مصرف برای سال آینده حداکثر هفت درصد افزایش است بنا بر این باید برای مصرف ۶ هزار و ۴۳۶ مگاوات برنامه ریزی شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس ادامه داد : در همین تاریخ ۶ هزار و ۲۶۰ مگاوات برق و انرژی در استان فارس و جنوب کشور تولید شده است و  مازاد تولید بر مصرف به استان های همجوار داده شده ، مدیریت مصرف برق در سال ۹۹ معادل ایجاد  یک نیروگاه هزار مگاواتی است و این موضوع جای تامل و توجه دارد.

نصیری اضافه کرد: این شرکت در پنج محور برنامه هایی را تدوین کرده است ،  یکی از این موارد که بسیار دارای اهمیت می‌باشد مدیریت اثر بخش مصرف است ، شرکت برق منطقه ای فارس با همکاری شرکت های توزیع  دراین زمینه کارگروه ویژه و نظام نامه نوین تدوین کرده است که در کشور منحصر بفرد است ، پارسال هم این نظام نامه اجرا شده و امسال نیز بازنگری و اجرا خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها