مردم ابرکوه برای نامگذاری نوزادان اسامی ائمه اطهار را ترجیح می دهند

یزد - ایرنا- رییس اداره ثبت‌ ااحوال  ابرکوه گفت: مردم این شهرستان با توجه به اعتقاد دینی ترجیح می دهند بیشتر نام نوزادان خود را از میان اسامی ائمه اطهار (ع) انتخاب کنند.

غلامرضا شفیعی روز چهارشنبه به مناسبت سوم دیماه سالروز( ۱۲۹۷) تأسیس این نهاد در ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا فراوانی نامگذ اری  برای دختران را فاطمه ، زهرا ، زینب و نازنین زهرا و برای پسران محمد، ابوالفضل  امیرعلی، علی و امیرحسین ذکر کرد.

 وی بیان کرد: در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹، ۴۸۵ مورد تولد نوزاد در این اداره ثبت شد که از این تعداد ۲۳۳ نفر دختر و بقیه پسر بودند.

به گفته این مسوول در این مدت ۲۲۹ مورد ازدواج ، ۵۳  فقره  طلاق و ۳۰۴ مورد فوت به ثبت رسید.

ثبت احوال با ایجاد دولت الکترونیک آماده پاسخگویی به مطالبات مردمی است

وی تاکید کرد: با ایجاد بستر دولت الکترونیک و روان‌سازی نظام اداری، این نهاد برای پاسخگویی کارآمدتر به مطالبات اجتماعی اداره ها و مردم آماده است.

شفیعی همچنین به اهمیت خدمات دولت الکترونیک در تسریع کار ارباب رجوع اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به مکانیزه شدن سامانه صدور شناسنامه ، زمان صدور روزانه است .

به گفته رییس ثبت احوال ابرکوه تاکنون ۳۵ هزار و ۳۰۰ فقره کارت هوشمند ملی برای جمعیت بالای ۱۵ سال  درخواست و صادر شده که  هزار و ۹۶۷ مورد آن مربوط به امسال است.

شفیعی بابیان اینکه همچنین  ۳۰ هزار و ۶۱۲ جلد شناسنامه جدید برای متقاضیان صادر شده است، تصریح کرد: امسال هزار و ۹۷۲ جلد شناسنامه مکانیزه نیز برای افراد بالای ۱۵ سال صادر شد.

وی ادامه داد: نخستین شناسنامه ۳۱ تیرماه سال ۱۳۰۷ در حوزه هشت یزد برای یکی از شهروندان وقت  ابرکوه به نام « علی اکبر نریمانی» صادر شد.

رییس اداره ثبت احوال ابرکوه از صدور کارت هوشمند ملی با همکاری دفاتر پیشخوان دولت خبر داد و گفت : شهروندان می توانند برای تهیه کارت یادشده به دفتر پیشخوان دولت در شهرستان مراجعه کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

تاسیس ثبت احوال در ایران ،۳۰ آذر ماه ۱۲۹۷ هجری شمسی به تصویب هیات وزیران وقت رسید و با صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام « فاطمه ایرانی» در تاریخ سوم دی ماه ۱۲۹۷ در تهران فعالیت خود را آغاز کرد و  آن زمان جمعیت ایران حدود ۸.۵ میلیون نفر بود.

ثبت احوال از جمله سازمان‌های دولتی است که جمع‌آوری اطلاعات و آمار جمعیتی را به عهده دارد و از نهادهای زیرمجموعه وزارت کشور است و وظیفه تهیه اطلاعات اساسی مانند زاد و ولد، مرگ و میر ،ازدواج و ظلاق  و نیز صدور مدارک هویتی مانند شناسنامه را بر عهده دارد.

در گذشته ثبت امور مربوط به ولادت و ازدواج در ایران به صورت سنتی بیشتر با مراجعه به روحانیان ، ریش سفیدان محله یا بزرگان قوم انجام می‌شد و ثبت احوال به شیوه کنونی با پیروی از کشورهای اروپایی در ایران رواج یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها