محقق چینی: واکسن کرونا در برابر گونه جهش یافته بی اثر نیست

تهران - ایرنا - «جونگ نان شان» پزشک و متخصص معروف بیماری های عفونی چین در واکنش به گونه جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس اظهار داشت: هیچ مدرکی دال بر بی اثر بودن واکسن ساخته شده کرونا در برابر این ویروس جهش یافته وجود ندارد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون "سی جی تی ان" چین، جونگ روز چهارشنبه در مراسم افتتاح مرکز بیماری های تنفسی گوانجو واقع در استان گواندونگ در جنوب چین افزود: با این حال باید دید آیا سویه جهش یافته ویروس کرونا در انگلستان می‌تواند اثر واکسن های موجود را تضعیف کند.

جونگ نان شان که سابقه مدیریت بیماری های سارس و مرس در چین را هم در کارنامه خود دارد، شهریور ماه امسال نیز «مدال جمهوری»، بالاترین افتخار دولتی چین را به دلیل نقش برجسته خود در مبارزه با همه گیری کرونا از دست «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین دریافت کرد.

سویه جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس، شهریور ماه سال جاری و قبل از شروع واکسیناسیون در این کشور شناسایی شده است.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس روز شنبه گفت که نوع جدید جهش یافته ویروس کوید 19 تا ۷۰ درصد عفونی تر است اما تصور نمی شود که کشنده تر باشد و هنوز هم واکسن های ساخته شده کرونا باید بر این سویه نیز موثر باشند.

شناسایی گونه جدید ویروس کرونا در انگلیس وحشتی را در جزیره ایجاد کرده که باعث آشفتگی در مرز بین انگلیس با فرانسه شده، فروشگاه‌ها دوباره سیاست جیره بندی کالاها را به اجرا گذاشته و مردم به فکر فرار از مناطق با سطح بالای عفونی افتاده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت انگلیس، افزون بر ۳۶ هزار و ۸۰۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده اند که این میزان بالاترین حد از زمان آغاز همه‌گیری به شمار می‌رود. در این مدت همچنین ۶۹۱ نفر بر اثر کرونا زندگی خود را از دست داده‌اند. این میزان دوبرابر شمار افرادی است که یکشنبه گذشته قربانی ابتلا به کرونا شدند.

بر اساس این گزارش تاکنون دو میلیون  و ۱۱۰ هزار و ۳۱۴ نفر در انگلیس به کرونا مبتلا شده اند که از این میزان، ۶۸ هزار و ۳۰۷ نفر جان باختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار جهان