۳ دی ۱۳۹۹، ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 754
کد خبر: 84158502
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روحانی: هیچ نگرانی برای تولید و تهیه واکسن کرونا نداریم

تهران-ایرنا- رییس جمهوری با بیان اینکه در زمینه کرونا هیچ نگرانی برای تولید و تهیه واکسن نداریم، گفت: هم بانک مرکزی و هم وزارت بهداشت درمان همه توان خود را به کار گرفتند و برنامه‌ریزی کردند هم واکسن از داخل و خارج در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هم امیدواریم واکسن داخلی در ماه‌های آینده به تولید برسد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک میلاد با سعادت حضرت عیسی مسیح (ع) گفت: این روزها ایام مبارکی برای همه پیروان این پیامبر بزرگوار و همه مسیحیان هم‌وطن ماست.این پیامبر، پیامبر صلح، دوستی و مهربانی بود و خوشحالیم آثار آن پیامبر بزرگ در زندگی و اذهان بخش بزرگی از بشریت تاثیرگذار است. 

رییس جمهوری با بیان اینکه بخش بزرگی از اخلاقی که در جوامع انسانی مشاهده می‌کنیم، مدیون پیامبران آسانی و از جمله عیسی مسیح(ع) است، اظهار کرد:این مسئله نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از خداپرستی، خدمت به هم‌نوعان است. بشارت پیامبر اسلام (ص) را هم حضرت عیسی(ع) داد که به صورت صراحت در قرآن مجید آمده است. 

روحانی در ادامه گفت:علیرغم فشارهای از ناحیه تحریم و جنگ اقتصادی و ویروس کرونا بر مردم و دولت شاهد ایثار، همکاری و همراهی مردم و خادمان مردم در دولت و قوای دیگر بودیم. 

 جامعه پیام بودجه۱۴۰۰ را دریافت کرده است

وی با اشاره به ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس گفت: این بودجه پیام مهمی برای جامعه داشت و جامعه این پیام را دریافت کرده است. پیام بودجه این بود که سال ۱۴۰۰ با امسال و سال قبل هم از نظر سیاسی، هم اقتصادی و هم در تحولات بودجه عمرانی متفاوت خواهد بود و نشان می‌دهد شرایط چگونه است. این بودجه انتظار مردم را مثبت کرده و در سایه این انتظار مثبت، شاهد تحول مثبت در اقتصاد، کشاورزی و خدمات هستیم.

رییس جمهوری با بیان این که در ۶ ماهه اول سال رشد اقتصادی مثبت بوده است، گفت: تا پایان سال هم رشد اقتصادی علیرغم مشکلات مثبت خواهد بود و اولین اثر آن را در تورم آذر ماه می‌بینیم که حرکت در تورم نقطه به نقطه شروع شده است و در مسیر مهار شتاب تورم خواهیم بود و آمار این ماه هم همین واقعیت را به ما نشان می‌دهد.

روحانی افزود: در بخش صنعت بیش از هزار و ۱۷۰ واحد صنعتی که راکد بوده در ۹ ماهه اول امسال فعال شده است و امیدوارم تا پایان سال این رقم به رقم سال گذشته نزدیک شود. در سال ۱۳۹۸ هم ۱۶۰۰ واحد صنعتی را فعال کردیم که امیدواریم در ماه‌های آینده شتاب بگیرد و به همان آمار سال گذشته نزدیک شویم.

 نظرات دولت و مجلس درباره بودجه به هم نزدیکتر شد

وی ادامه داد: در زمینه بودجه جلسه خوبی را با رییس مجلس و رییس کمیسیون تلفیق و برخی از نمایندگان با معاون اول و رییس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از وزیران داشتیم و با مباحثی که داشتیم، نظرات به هم نزدیک‌تر شد. 

رییس جمهوری گفت: اصول و چارچوب بودجه به گونه‌ای است که می‌تواند در سال آینده هم دستگیری خوبی برای قشر کم برخوردار داشته باشد. یکی از ویژگی‌های بودجه سال آینده پیش بینی ۲۵ درصدی افزایش برای حقوق بگیران و بازنشستگان و هم برای مستمری بگیران است. 

رییس دولت دوازدهم افزود: از طرف دیگر صنعت نفت تحرک بسیار خوبی خواهد داشت و در بودجه کاملا مشهود است که رقم تولید و صادرات نفت را با شرایط سال آینده پیش بینی کردیم و خود این تحرک بزرگی در زمینه اقتصادی به وجود خواهد آورد. همچنین منابع مورد نیاز ارزی و ریالی برای ما خواهد داشت. 

روحانی با بیان اینکه ارزش پول ملی در بودجه سال آینده مدنظر بوده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با چابک سازی دولت و واگذاری سهام و توسعه بازار سرمایه که امسال نقش بسیار ارزشمندی برای شادابی اقتصاد بورس داشت، در سال‌آینده هم اقتصاد کشور شاهد ثبات بیشتری باشد

 رییس دولت تدبیر و امید فراز و نشیب را طبیعت بورس ذکر کرد و گفت: وقتی بورس را با یک سال گذشته مقایسه می‌کنیم معلوم است که در مجموع رشد خوبی داشته است و بازار بسیار مهمی برای جامعه است.

وی گفت: در جلسه دیروز در بسیاری از مسائل، نقطه نظر مشترک داشتیم و در مواردی که مورد بحث و سوال بود به جمع بندی خوبی رسیدیم که امیدواریم در کمیسیون تلفیق با حضور سازمان برنامه و بودجه، بتوانیم بودجه را در زمان مناسب دریافت کنیم و برای سال آینده برنامه ریزی کنیم.

 در زمینه تولید و تهیه واکسن کرونا مردم نگران نباشند

وی با اشاره به ابراز نگرانی در برخی رسانه‌ها در زمینه کرونا گفت: ما در زمینه کرونا هیچ نگرانی برای آینده نداریم. برای تولید و تهیه واکسن پا به پای دنیا در زمینه مقابله با این ویروس پیش رفتیم و حتی نسبت به بعضی کشورها حرکت ما مناسب‌تر و مثبت‌تری بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: در هفته‌های گذشته موج سوم کنترل شد و شاهد بودیم که حدود ۵۰ درصد از فوتی‌های ما کاهش پیدا کرد. در زمینه واکسن همه اقدامات انجام می‌گیرد و این بشارت را می‌دهم که هم بانک مرکزی و هم وزارت بهداشت و درمان برنامه ریزی کردند تا هم واکسن از خارج در اختیار مردم قرار بگیرد و هم واکسن داخلی در ماه‌های آینده امیدواریم به تولید برسد.

رییس دولت تدبیر  و امید گفت: یکی از اهدافی که از آغاز دولت دنبال می‌کردیم و امسال بیشتر به آن توجه داریم بخش سلامت مردم است. در طول هفت سال و چند ماه وقتی به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم، توان ما و تخت‌های بیمارستانی ما نسبت به قبل از سال ۹۲، دو برابر شده است. یعنی حدود ۳۶ هزار تخت بیمارستانی جدید آماده شده و حدود ۵۰ درصد تخت‌های قدیمی به طور کامل بازسازی شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: توانمندی سلامت در بخش بهداشت و درمان علاوه بر اعزام متخصصین به بخش‌های و شهرستان‌های دوردست و همچنین مراکز بهداشتی، در این دولت دو برابر کل تاریخ ایران خواهد بود. یعنی از ابتدای تاریخ هر چه بوده، قبل از انقلاب از قرن‌های گذشته تا سال ۹۲ از ۹۲ تا پایان دولت، این توانمندی به دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

وی یادآور شد: هر مقدار تخت آی‌ سی‌ یو که در سال ۹۲ داشتیم، اکنون بیش از دو برابر شده است. الان حدود ۹ هزار ۵۰۰ تخت آی‌ سی‌ یو در اختیار داریم که بیش از ۲ برابر تعداد تختی است که ما در گذشته داشتیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به تولید تجهیزات مورد نیاز در شرکت‌های دانش بنیان اظهارکرد: در بخش داروسازی و در بخش تربیت استاد، تربیت پزشک و متخصص و پرستار هم پیشرفت خوبی داشتیم.

روحانی با بیان اینکه دریافتی پرستاران نسبت به یک سال گذشته نزدیک به دو و نیم برابر شده، گفت: اگر بخواهیم از ابتدای دولت در نظر بگیریم دریافتی پرستاران بیش از ۶ برابر شده است و به این معناست که دولت به بخش بهداشت و درمان و بار سنگینی که بر دوش آنهاست، توجه دارد و همه توانمان را در این زمینه به‌کار خواهیم گرفت. 

وی گفت: یکی از اهداف دولت در هفت ماه آینده پایان کار، تقویت بخش بهداشت و درمان خواهد بود. هم به دلیل کرونا و هم به خاطر کل مسئله سلامت مردم که برای ما حائز اهمیت است.

رییس‌جمهوری افزود: من از همه رسانه‌ها تقاضا می‌کنم به همه آمار و ارقام از ابتدای امسال توجه کنند. علیرغم مشکلات، فشار اقتصادی و کرونا، دولت در این ۹ ماه با همه توانی که داشت به صحنه آمد تا آنهایی را که در این بخش کرونا آسیب دیدند را یاری کند.

روحانی اضافه کرد: ما در ماه‌های اولیه صدهزار میلیارد تومان چه تسهیلات و چه بلاعوض پیش‌بینی کردیم و آنها را عمدتاً پرداخت کردیم و مقدار کمی باقی مانده که آن را هم پرداخت خواهیم کرد و این یک بخش از کار ما بود. علاوه براین به خاطر کرونا تلاش کردیم سهام عدالت فعال شود و دست و بال مردم باز شود و این کار بزرگی بود که انجام شد.

وی با بیان اینکه در این چند ماه اخیر حمایت معیشتی جدیدی برای آنهایی که از کرونا آسیب دیده‌اند مشخص کردیم، گفت: حدود ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور در چهار ماهه پایان سال مورد حمایت معیشتی قرار می‌گیرند که ماه آذر را دریافت کردند، و سه ماه دیگر هم دریافت خواهند کرد.

رییس جمهوری اضافه کرد: برای آنهایی که در کمیته امداد و بهزیستی هستند، ۱۲۰ هزار تومان برای هر نفر و برای بقیه ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم. این برای دولت بار سنگینی بود که به‌ خاطر اینکه بتواند بخشی از مشکلات مردم در بخش معیشتی را حل کند، آن را تحمل کرد.

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: امسال همه توانمان را به‌کار گرفتیم که مردم برای تهیه اجناس ضروری در زحمت مضاعف قرار نگیرند. البته فراز و نشیب هم داشتیم و متاسفانه در یکی دو ماه اخیر شرایط ما شرایط مناسبی نبود. وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و هم بانک مرکزی و سازمان برنامه بودجه با همه توان در این صحنه بودند که به بازار ثبات ببخشند و امیدواریم در ماه‌های پیش‌رو و در سال آینده در بازار شاهد ثبات بیشتری باشیم.

هر روز بتوانیم تحریم را بشکنیم صهیونیسم و تندروها را شکست داده‌ایم

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود سلامت و معیشت را دو اصل مهم تا پایان دولت برشمرد و اظهار داشت: دولت همه توان خود را برای کاهش آثار جنگ اقتصادی از یکسو و پایان بخشیدن به تحریم‌های ظالمانه به کار خواهد گرفت. هر روزی که بتوانیم که تحریم را بشکنیم، صیهونیسم، ارتجاع و تندروها را شکست داده‌ایم. این تحریم محصول صیهونیست‌ها، مرتجعان و تندروهای آمریکا بود.هر روز که پشت صیهونیست‌ها را به خاک بمالیم؛ خوشحال‌تر می‌شویم. 

روحانی افزود: برخی می‌گویند یکی، دو روز عقب‌تر. شاید وضع آنها بهتر است. فشار تحریم روی مردم است و مردم روزانه آن را تحمل می‌کنند. برخی تاکید دارند آمریکا را تهذیب کرده و بگویند آمریکا خوب است و دولت بد است. 

سرنوشت ترامپ بهتر از صدام نخواهد بود

وی ادامه داد: دو موجود مجنون در تاریخ داشتیم که جنگ را بر مردم تحمیل کردند؛ یکی صدام بود و دیگری ترامپ. صدام جنگ نظامی و ترامپ جنگ اقتصادی را به ما تحمیل کردند. ما در جنگ نظامی دست به دست هم دادیم، متفق، متحد و یکصدا بودیم و صدام را شکست دادیم و روزی را دیدیم که آن مجنون به دار آویخته شد. ترامپ هم سرنوشت بهتری از صدام نخواهد داشت. 

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دیدیم ملت با مقاومت و ایستادگی‌شان کسانی که با غرور منتظر شکستن ملت بودند، آنها را شکاندند، ابراز داشت: نگذاشتیم این جنگ اقتصادی به هدف خود برسد. همانطور که رهبری گفتند اثر تحریم را کاهش داده و باید از بین ببریم. بزرگترین هدف این بود که تحریم‌ها به هدف نرسد. هدف تحریم این بود که در همان سال اول به خیال خود پایان نظام را جشن بگیرند. 

روحانی با اشاره به شکست آمریکا در مجامع بین‌المللی علیه ایران بیان کرد: دیدیم که آنها منزوی شدند. هر وقت به سازمان ملل و مجامع بین‌المللی آمدند، دوستان سنتی‌شان آنها را همراهی نکردند و اروپا هم حرف‌های آنها را نپذیرفت. نگذاشتیم تحریم به اهداف خود برسد هر چند که مردم را آزار داد و باید تلاش کنیم آثار تحریم را کاهش دهیم. 

وی اضافه کرد: اینکه امسال بتوانیم رشد اقتصادی مثبت داشته باشیم، معنای آن کاهش اثر تحریم است. اینکه امسال تولید را افزایش دهیم، معنای آن کاهش آثار تحریم است. 

 سد خداآفرین می تواند ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی ما را آبیاری کند

روحانی با اشاره به آزادسازی مناطق اشغالی قره باغ و مناطق مرزی اظهار کرد: آزادی سرزمین‌های جمهوری آذربایجان در تحرکات اقتصادی موثر بود که اولین آن، توافق در خصوص سد خداآفرین بود که از برق و آب آن استفاده کنیم. این سد می‌تواند ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی ما را آبیاری کند. 

وی با اشاره به افتتاح راه‌آهن خواف – هرات گفت: برای اولین بار با افغانستان از طریق ریل متصل شدیم. ان‌شاالله این ریل به مزار شریف رسیده و به آسیای مرکزی و ازبکستان می‌رسد. در جنوب شرق هم حرکت خوبی شروع شد و درباره دو مرز توافق شد که یکی افتتاح شده و دیگری در آینده بازگشایی خواهد شد.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه یکی از مسائل مهم دولت مبارزه با فساد و شفافیت است، گفت: کار این دولت در مبارزه با فساد و شفافیت را با گذشته مقایسه کنید. اولین کار بزرگ ما همین بود که فضای مجازی مناسب را هم برای کسب و کار و هم اطلاعات در اختیار مردم قرار دادیم. وقتی بودجه را به نمایندگان تقدیم کردیم، به کل مردم هم تقدیم شد. این مسئله قبلا نبوده است. 

روحانی ادامه داد: شفافیت امروز برای این بود که همه فعالیت‌های اقتصادی را در اختیار مردم قرار دهیم. راه مبارزه با فساد شفافیت و مطلع بودن همه است. در زمینه دولت الکترونیک یکی از تلاش‌های ما این است که دولت الکترونیک در بخش‌های مختلف رشد کند.

 راه مبارزه با فساد شفافیت است

رییس جمهوری ادامه داد: این مسئله قبلا نبوده که همه مردم بتوانند بودجه را مشاهده و در مورد آن بحث کنند. این که ما بتوانیم همه فعالیت‌های اقتصادی را از طریق فضای مجازی و از طریق دولت الکترونیک در اختیار مردم قرار دهیم راه مبارزه با فساد است. راه مبارزه با فساد شفافیت است و همه مطلع باشند و همه بدانند و بتوانند نقد و بیان کنند. 

روحانی تاکید کرد: یکی از تلاش‌های ما این است که تا پایان این دولت، دولت الکترونیک در بخش‌های مختلف رشد کند که با این کار در سامانه تجارت، ‌حمل و نقل، مالیات و انبارها تحولی بزرگی خواهد شد. مردم در آینده نزدیک خواهند دید که همه کالاهای موجود از روی کشتی گرفته تا انبارهای مختلف اطلاعات آنها در اختیار مردم است که این جلوی فساد را می گیرد و این را دنبال می کنیم. 

وی گفت: ما در زمینه مبارزه با فساد چهار لایحه معروف به FATF را به مجلس ارائه کردیم که مجلس تصویب کرد و ۲ لایحه دیگر هنوز باقی مانده که دستور اخیر رهبر معظم انقلاب در این زمینه راهگشا است که آن بهترین راه مبارزه با فساد است یعنی جایی است که همه حرکت‌های مالی و پولی را روشن می کند. ممکن است بعضی ها خوششان نیاید اما این راه مبارزه با فساد است.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به اقدامات دولت در زمینه موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و ادغام بانکها گفت: موسسات غیرمجاز دکان‌های فساد بودند که دولت برای بستن آنها هم از لحاظ مالی و هم از جهات دیگر هزینه‌های سنگینی تحمل کرد.

روحانی افزود: کار دومی که این روزها تکمیل و نهایی شده است موضوع ادغام بانک‌های نیروهای مسلح است. که این کار هم بسیار مهم بود که همه بانک‌ها یکجا جمع شوند و شرایط بهتری پیدا کنند. برخی از بانک‌ها که دچار مشکل بودند با این ادغام همه بانک‌ها یک شرایط مالی شفاف‌تر و روشن تر و مطمئن تری هم برای نیروهای مسلح و هم برای مردم بوجود خواهد آورد. 

رییس جمهور ادامه داد: از مبارزه با فساد گرفته تا چابک سازی دولت تا مساله کرونا و معیشت مردم و رونق تولید و مبارزه با تحریم و شکست تحریم همه اینها اهدافی است که تا روزهای آخر دولت با کمک مردم و حمایت و ارشادات رهبر معظم انقلاب ادامه می دهیم.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha