تولد نوزادان در بافق ۲ درصد کاهش یافت

یزد - ایرنا - رییس اداره ثبت احوال بافق گفت: در ۹ ماهه سال ۹۹ ، ۶۶۷ نوزاد در این شهرستان متولد شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد کاهش دارد.

محمود کریمیان روز چهارشنبه به مناسبت سوم دی ماه سالروز تأسیس این نهاد( سال ۱۲۹۷)  در ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کاهش آمار ولادت در شرایط کنونی نیاز به بررسی علمی شرایط اجتماعی و اقتصادی خانواده ها و  ازدواج جوانان دارد.

وی با اشاره به نقش جمعیت در برنامه ریزی توسعه یافتگی جامعه انسانی، اولویت فراوانی نام نوزادان پسر از سوی خانواده ها را به ترتیب امیرعلی، علی، محمدحسین، حسین، امیرحسین و ابوافضل و فاطمه، زینب، حلما، مهیا و همتا برای دختران ذکر کرد.

وی تعداد ازدواج های ثبت شده در این مدت را ۲۴۰ فقره ذکر کرد و یادآور شد: این تعداد نسبت به سال ۹۹ بدون تغییر بود.

کریمیان از اعلام تعداد افراد متوفی با توجه به شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه ۹۸ تاکنون خودداری کرد و گفت: واقعه طلاق در ثبت احوال بافق ثبت نمی شود، اما برای رفاه حال شهروندان هر هفته به مدت ۲ روز یک نفر مامور اعزام و پس از انجام امور مربوط به طلاق ، آمار را در دفتر خود ثبت و سپس به ثبت احوال مرکز استان یزد ارایه  می‌دهد. 

وی با اشاره به اینکه افراد کمتر از ۱۵ سال نمی توانند کارت هوشمند ملی دریافت کنند تاکید کرد: برابر آمارها ۳۲ هزار نفر از جمعیت شهرستان واجد شرایط دریافت کارت یادشده هستند که از این تعداد تاکنون ۶۵ درصد کارت ملی خود را دریافت کرده اند.

کریمیان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کارت ملی قدیم افراد از اول خرداد ماه ۹۸ بدون اعتبار اعلام شد، یادآور شد: متقاضیان می‌توانند برای دریافت کارت جدید با همراه داشتن اصل شناسنامه و کد پستی منزل به دفتر پیشخوان دولت مراجعه و پس از دریافت کد رهگیری برای دریافت خدمات مورد نیاز به بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی و خصوصی مراجعه کنند.

کریمیان با بیان اینکه کارت ملی متقاضیانی که سال ۹۷ در این شهرستان ثبت نام کردند، صادر شد و از طریق پست به نشانی اعلام شده افراد ارسال می شود.

تاسیس ثبت احوال در ایران ،۳۰ آذر ماه ۱۲۹۷ هجری شمسی به تصویب هیات وزیران وقت رسید و با صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام « فاطمه ایرانی» در تاریخ سوم دی ماه ۱۲۹۷ در تهران فعالیت خود را آغاز کرد.

این روز سالروز تاسیس ثبت احوال در مرکز استان یزد نیز است که آن زمان جمعیت ایران حدود ۸.۵ میلیون نفر بود.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

ثبت احوال از جمله سازمان‌های دولتی است که جمع‌آوری اطلاعات و آمار جمعیتی را به عهده دارد و از نهادهای زیرمجموعه وزارت کشور است و وظیفه تهیه اطلاعات اساسی مانند زاد و ولد، مرگ و میر ،ازدواج و ظلاق  و نیز صدور مدارک هویتی مانند شناسنامه را بر عهده دارد.

در گذشته ثبت امور مربوط به ولادت و ازدواج در ایران به صورت سنتی بیشتر با مراجعه به روحانیان ، ریش سفیدان محله یا بزرگان قوم انجام می‌شد و ثبت احوال به شیوه کنونی با پیروی از کشورهای اروپایی در ایران رواج یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها