عراق نفوذ خانواده های داعشی از مرز سوریه را خنثی کرد

بغداد – ایرنا- واحد اطلاعات نظامی عراق از خنثی سازی تلاش خانواده های عناصر گروه تروریستی داعش برای نفوذ از سوریه به خاک این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، واحد اطلاعات نظامی عراق در بیانیه ای اعلام کرد: در راستای ایفای ماموریت ها در تامین امنیت مرزهای مشترک و جلوگیری از موارد نفوذ، با هماهنگی واحد اطلاعات فرماندهی عملیات غرب استان نینوا در شمال غربی عراق، نیروهای شعبه اطلاعات نظامی لشکر بیستم و گروه شناسایی تیپ ۷۲ پیاده نظام توانستند تلاش خانواده های داعشی برای نفوذ از سوریه به خاک عراق از طریق جاده «رجم العبد» در ناحیه سنونی واقع در بخش سنجار را خنثی کنند.

شبکه السومریه نیوز عراق امروز (چهارشنبه) به نقل از این بیانیه افزود: در این عملیات ۹ نفر بازداشت و برای طی مراحل قانونی به مراجع ذیربط تحویل شدند.

سخنگوی «فرماندهی عملیات مشترک عراق» روز گذشته از روند تامین امنیت ۶۱۰ کیلومتر مرز با سوریه با مشارکت نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» خبر داده بود.

عراق چند سال است که برای تامین امنیت مرز خود با سوریه فعالیت می‌کند زیرا برخی بقایای گروه تروریستی داعش در تلاش برای تردد در مرز هستند.

در همین راستا، سفیر سوریه و مشاور امنیت ملی عراق دوشنبه هفته جاری درباره تامین امنیت مرزها، مبارزه با تروریسم و موضوع اردوگاه «الهول» در نزدیک مرز دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

در این دیدار پرونده اردوگاه مرزی الهول و اهمیت تبادل اطلاعات امنیتی و داده‌های اطلاعاتی و پیگرد بقایای گروه تروریستی داعش بررسی شد.

اردوگاه الهول که در استان «حسکه» در شمال سوریه قرار دارد، آوارگان و خانواده‌ها و بستگان عناصر داعش را در خود جای داده و بزرگترین اردوگاه خانواده‌های داعشی محسوب می‌شود که تحت کنترل گروه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.

آزاد کردن گروه دیگری از خانواده‌های عناصر گروه تروریستی داعش از اردوگاه الهول توسط «قسد» (کردهای سوریه)، اخیرا نگرانی‌ها را درباره تحرکات دوباره تروریست‌ها در مرزهای غربی و شمالی عراق با سوریه ایجاد کرده است و برخی کارشناسان امنیتی از پتانسیل موجود در این اردوگاه برای گسترش دوباره تروریسم سخن می گویند.

عراق و سوریه درحال حاضر در چارچوب کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات بین بغداد، تهران، مسکو و دمشق برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند.

کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با ایران، روسیه و سوریه، با هدف همکاری و تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی این کشورها و نماینده عراق در بغداد راه‌اندازی شده است.

تبادل اطلاعات به ویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس گروه تروریستی داعش و تکفیری‌ها در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق‌ترین کارکردهای این مرکز بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان