حجم بارش زمستانی در خراسان رضوی طبیعی خواهد بود

مشهد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: حجم بارشهای زمستانی در سطح این استان ظرف ماههای دی و اسفند امسال به میزان طبیعی و در بهمن ماه کمتر از میزان طبیعی پیش‌بینی شده است.

محسن عراقی‌زاده روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین حجم بارندگی در خراسان رضوی طی پاییز امسال ۳۵ میلیمتر بود که چهار میلیمتر کمتر از پارسال و دو میلیمتر کمتر از دوره آماری است.
وی ادامه داد: پاییز امسال در شهرستان مشهد نیز ۳۸ میلیمتر نزولات آسمانی بارید که  ۹ میلیمتر بیشتر از پاییز پارسال و پنج میلیمتر کمتر نسبت به دوره آماری است. 
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: میزان بارش فصل پاییز امسال در بیشتر شهرستانهای این استان کمتر از پارسال بود اما در مقایسه با دوره آماری بارش بیشتری داشته‌اند. گزارش کرده‌اند.
وی افزود: امسال بیشترین افزایش میزان بارش پاییز در خراسان رضوی نسبت به پارسال ۴۶ میلیمتر و در دوره آماری ۳۳ میلیمتر بود که در ایستگاه ریوش واقع در جنوب غربی خراسان رضوی ثبت شد.
عراقی‌زاده ادامه داد: بیشترین حجم کاهش بارندگی امسال در بین شهرستانهای استان خراسان رضوی نسبت به پاییز پارسال نیز از نیشابور با کاهش ۴۰ میلیمتری گزارش شده است.  
وی گفت: بیشترین میزان کاهش بارش در سطح خراسان رضوی هم ظرف این مدت نسبت به دوره آماری در ایستگاه کلات واقع در شمال شرق استان به میزان ۳۴ میلیمتر ثبا شد.
میانگین کلی بارندگی سالانه در استان وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربعی خراسان رضوی ۲۱۰ میلیمتر و در کشور ۲۴۰ میلیمتر است. 

استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی خراسان رضوی اقلیمی خشک و نیمه‌خشک دارد زیرا ۷۵ درصد وسعت آن بیابانی یعنی خشک، نیمه‌خشک و فراخشک است. یک میلیون و ۶۵۱ هزار و ۵۱۱ هکتار از عرصه محیطی خراسان رضوی برابر با حدود ۳۰ درصد از وسعت استان در مناطق بیابانی متاثر از کانونهای فرسایش بادی واقع است.

۱۵ کانون بحرانی فرسایش بادی در ۱۷ منطقه و ۱۵ شهرستان استان خراسان رضوی وجود دارد.

وسعت مراتع این استان نیز شش میلیون و ۵۶۶ هزار و ۲۹ هکتار معادل ۵۶ درصد از کل مساحت خراسان رضوی است.

جنگلهای خراسان رضوی نیز با محاسبه بیشه‌زارها، عرصه درختچه‌ها و جنگلهای دست کاشت حدود یک میلیون هکتار یعنی ۸،۵ درصد از وسعت استان را شامل می‌شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha