۳۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در کردستان مسدود شد

سنندج - ایرنا - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۳۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان مسدود شده است.

عرفان مومن‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با مسدود شدن این تعداد حلقه چاه غیرمجاز، بیش از پنج میلیون مترمکعب آب به نفع آبخوان‌های استان برگشت داده و در مصرف این مایع حیاتی صرفه‌جویی شد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۱۳۹۸ حدود هفت هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در استان شناسایی و اطلاعات مربوط به آن گردآوری شد، اضافه کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده سالانه حدود ۹۵ میلیون مترمکعب از این منابع، آب به صورت غیرمجاز برداشت می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ فقره مجوز بهره‌برداری از چاه آب در کردستان صادر شده است و بیشتر چاه‌های دارای پروانه بهره‌برداری مربوط به مصارف بخش کشاورزی بوده که از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ حلقه آن برقدار و بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ حلقه نیز دیزلی است.

مومن‌پور با بیان اینکه سیاست اصلی این شرکت حفاظت از منابع آبی به ویژه در شرق استان است، یادآور شد: نصب کنتورهای آب و برق راهکاری هوشمند برای جلوگیری از بیلان منفی آبخوان‌ها، بسترساز کاهش افت سفره‌های آب زیرزمینی و موجب مصرف بهینه منابع آبی استان است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها