اعتبارات پژوهشی برای خروج از بن‌بست‌های موجود در کشور افزایش یابد

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افزایش اعتبارات پژوهشی و به تبع آن دستاوردهای این حوزه، می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا از بن‌بست‌ها و مشکلات ایجادشده بر اثر تحریم‌های تحمیل شده بر کشور، رهایی یابیم.

دکتر فرید نجفی روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا مبنی بر اینکه در فصل بودجه بندی چه انتظاری در خصوص بودجه پژوهشی از دولت و مجلس دارید، اظهار داشت: از دولت و مجلس تقاضا دارم به بودجه های پژوهشی کشور توجه خاص داشته باشند.

وی با اشاره به افزایش بودجه دانشگاه های علوم پزشکی گفت: افزایش ۳۰ درصدی بودجه های دانشگاه های علوم پزشکی فقط صرف پرداخت حقوق ها می شود و باید به بودجه پژوهشی آنها اهتمام جدی داشت.

نجفی افزود: هرچند ما در شرایط تحریم هستیم و دوران سختی را پشت سرمی گذاریم اما باید یادمان باشد که در شرایط سخت به پژوهش و فناوری توجه بیشتری کنیم تا از طریق دستاوردهای پژوهشی بتوانیم از شرایطی که در آن قرار داریم، رها شویم.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم کشور از بن بست ها خارج شود، باید درصد بودجه پژوهشی افزایش یابد. با بودجه‌های پژوهشی موجود هیچ گشایش خاصی در کشور رخ نمی دهد.

به گزارش ایرنا، دکتر رضا ملک زاده معاون پیشین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته بود: اعتباراتی که به بخش تحقیقات سلامت اختصاص می یابد، تقریبا سه صدم بودجه کشور و بسیار ناچیز است. مشکل اصلی ما در پژوهش این است که بودجه‌ها و اعتبارات کم است و باید افزایش پیدا کند.

دکتر مصطفی معین رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این زمینه اظهار داشته است که حدود سه دهم درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به تحقیقات علمی اختصاص می یابد. علاوه بر اینکه توزیع این مقدار بسیار کم و ناعادلانه است، مبالغی از همین مقدار نیز توسط دستگاه های اجرایی در ردیف های جاری هزینه می شود.
به گفته وی، با همین بودجه اندک و قطره چکانی، کارهای علمی بسیار خوبی در کشور انجام شده که این موضوع نشان دهنده استعداد و جدیت دانشمندان جوان، استادان و دانشجویان ایرانی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =