تمایل مغرب برای امضای غیرعلنی توافق سازش با رژیم صهیونیستی

تهران – ایرنا – منابع خبری سه‌شنبه شب گزارش دادند، مقام‌های مغرب در پیامی به رژیم صهیونیستی خواستار امضاء غیر علنی توافق سازش با این رژیم شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از المیادین، رسانه های رژیم صهیونیستی مدعی شدند، مغرب به اسرائیل پیامی ارسال کرده است که نمی خواهد توافق عادی سازی روابط را در مراسمی علنی امضا کند.

این در حالی است که پیش تر بیش از ۲۰۰ نفر از شخصیت های سیاسی، علمی و آکادمیک مغرب با امضای طوماری هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم و خواستار توقف سازش با رژیم صهیونیستی شده بودند.

با این حال، «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که دلالی روابط اعراب با رژیم صهونیستی را بر عهده گرفته است در اقدامی که پیشتر در مورد بحرین و امارات تکرار شده بود، یک هیات آمریکایی - صهیونیستی را به مغرب برد.

بر اساس این گزارش، نخستین پرواز مستقیم از فلسطین اشغالی به مغرب امروز در حالی صورت گرفت که در آن دو هیئت صهیونیستی و آمریکایی به ریاست کوشنر حضور داشتند.

منابع خبری گزارش دادند که هیئت صهیونیستی قصد دارد با دولت مغرب توافقنامه‌هایی در زمینه های آب، روادید، سرمایه‌گذاری و هوانوردی امضا کند.

اکنون حدودسه هفته از توافق مغرب و رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط می‌گذرد، اقدامی که خشم و اعتراضات گسترده مردم عربی و اسلامی را با شعار خیانت به آرمان فلسطین و ادامه اشغال سرزمینهای عربی توسط اسرائیل به دنبال داشته است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در قبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، حق حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که سرشار از ماهی و فسفات بوده و از زمان پایان استعمار اسپانیا در سال ۱۹۷۴ میلادی در معرض حملات مغرب قرار داشته است. «جبهه پولیساریو» برای دستیابی به استقلال این منطقه تلاش می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان