استاندار: توسعه کشت گلخانه‌ای در استان سمنان با جدیت دنبال شود

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: توسعه کشت گلخانه‌ای به منظور افزایش بهره‌وری و مدیریت مصرف آب در استان با جدیت دنبال شود.

به گزارش ایرنا، علیرضا آشناگر عصر سه‌شنبه در نشست ویدئو کنفرانسی کمیته تخصصی ملی سازگاری با کم آبی در سالن اجتماعات یادگار امام(ره) استانداری سمنان ابراز داشت: توسعه کشت گلخانه‌ای، توسعه کشت گیاهان کم آب‌بر با ارزش افزوده زیاد نقشی مهم در مدیریت مصرف آب و سازگاری با کم آبی دارد و با توجه به شرایط اقلیمی استان توسعه این راهبردها اجتناب‌ناپذیر است.
وی ادامه داد: شرایط اقلیمی و مصرف نامتعارف بخش کشاورزی در سال های گذشته مشکلاتی در مدیریت آب سمنان ایجاد کرد که برنامه‌ریزی و همکاری برای مدیریت آب لازمه حل مشکلات است.
وی بیان کرد: میامی جزو ۳۱ شهرستان محروم کشور است و باید برای توسعه این شهرستان تلاش شود و نیاز اصلی برای توسعه این شهرستان تامین منابع آبی و مدیریت مصرف آب است.
آشناگر با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان میامی در بخش کشاورزی تصریح کرد: آبزی پروری و توسعه کشت گلخانه‌ای از جمله راهکارهای مناسب برای توسعه شهرستان، اشتغالزایی و مدیریت مصرف آب است و باید تحقق این راهبرد با تمرکز بر تامین آب مدنظر مسوولان باشد.
وی بیان کرد: مردم استان سمنان برای اجرای طرح های مهم اقتصادی نباید دغدغه آب داشته باشند و سند سازگاری با کم آبی استان نقشی مهم در برنامه‌ریزی برای تامین منابع آبی و مدیریت مصرف دارد.
استاندار سمنان اظهارداشت: مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف به ویژه در بخش کشاورزی تاکنون برنامه های بسیار مثبتی در استان سمنان انجام شده است که اصلاح الگوی کشت و هوشمند سازی چاه ها نمونه این اقدام ها است.
موضوع سازگاری با کم‌آبی به عنوان مهمترین رویکرد وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت و سند سازگاری با کم‌آبی نخستین بار در کشور به صورت نمونه مرداد امسال در نشست شورای عالی آب با حضور معاون اول رئیس جمهوری تصویب شد.
در استان سمنان سالانه حدود یک میلیارد و ۲۴۸میلیون مترمکعب آب تولید می شود که هفت درصد از آن در بخش خانگی، ۸۸.۹ درصد در بخش کشاورزی و بقیه در بخش صنعت مصرف می شود.
کمبود مخزن آب سالانه در این استان حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب است.

سند سازگاری با کم آبی استان سمنان شامگاه سه‌شنبه در کمیته تخصصی ساز گار با کم آبی با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و حضور ویدئو کنفرانسی مسوولان کشوری تصویب شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها