اجرای طرح « هفت‌خوان» برای مناسب سازی شهرهای یزد موثر است

یزد - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: در صورتی که طرح مناسب سازی « هفت خوان » در مرکز استان با موفقیت اجرا شود، می‌تواند به الگو موثر در تمامی مناطق به ویژه شهرها برای تردد همگانی تبدیل شود.

محسن صادقیان روز سه شنبه در نشست مناسب سازی معابر شهر یزد برای گروه‌های مختلف به ویژه معلولان افزود: این موضوع به شکل ویژه در ستاد مربوطه استان به صورت فصلی پیگیری می شود.

وی اظهار کرد: در ۲ سال گذشته، مناسب سازی اداره های دولتی و غیردولتی و شهرداری‌ها همچنین مناسب سازی شهری در دستور کار ستاد قرار گرفت و براین اساس، پارسال تمامی اداره های استان به لحاظ مناسب سازی هم در فضای داخلی و هم در ورودی‌ها مورد پایش قرار گرفت.
صادقیان با بیان اینکه بر اساس این پایش‌ها که از سال ۱۳۹۸ آغاز شده است، فضای ۶۰ درصد اداره های دولتی برای تردد معلولان و سالمندان مناسب سازی شده است، افزود: امتیاز و مشوق‌هایی برای اداره های فعال در این زمینه پیش بینی شد که از آن جمله می‌توان به در نظر گرفتن امتیاز برای دستگاه‌ها در جشنواره شهید رجایی اشاره کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد در مورد مناسب سازی معابر شهری گفت: این بخش از پیگیری‌های ستاد مناسب سازی به شهرداری‌ها مربوط است و با توجه به اینکه شهر جهانی یزد به عنوان نمونه (پایلوت) آزمایشی شهر دسترس پذیر انتخاب شده، طرح‌های مختلفی از جمله هفت خوان در آن در حال پیگیری است.
صادقیان با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه آخرین جلسه ستاد مناسب سازی استان که آبان ماه برگزار شد، مصوب شد تا بهزیستی و شورای شهر در برنامه مشترک سه ساله، اقدام به مناسب سازی معابر شهری کنند.
وی ادامه داد: طرح هفت خوان بر خلاف سایر برنامه های مناسب سازی که به صورت نقطه به نقطه و موردی به مناسب سازی معابر و فضاهای شهری می پرداخت، به صورت خطی و در قالب یک مسیر مشخص کار مناسب سازی را انجام می دهد که در خور توجه است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد یادآور شد: این طرح به لحاظ پایش دقیق و مناسب سازی یک مسیر رفت و برگشت ۱۰ کیلومتری پرتردد بسیار حایز اهمیت است.
وی ادامه داد: شهرداری‌ها نیز در حال به روز رسانی مناسب سازی برای ساختمان ها و معابر قدیمی هستند و از سال گذشته  تمامی طرح‌های شهری و ساختمانی شهرداری ها با پیوست مناسب سازی همراه است و از این پس نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

مبدا شروع طرح هفت خوان شهر یزد از میدان همافر آغاز می شود و ادامه مسیر ۱۰ کیلومتری آن از میدان های باهنر، آزادی، شهید بهشتی، امیرچقماق (چهارراه شهدا) و برج ساعت می گذرد و به خیابان مسجد جامع منتهی می شود.  این طرح در یک مسیر رفت و برگشت اجرا می شود.

هدف از اجرای طرح یادشده استفاده آسان از معابر شهری برای رفت و آمد همگان اعلام شده است که با مناسب‌سازی این معبر تردد برای همه شهروندان به ویژه معلولان و افراد سالمند راحت‌تر می شود.

تعداد افراد معلول برخوردار از خدمات بهزیستی استان یزد حدود ۵۳ هزار نفر است در حالیکه بر اساس آمارها ۱۰ تا ۱۲ درصد افراد هر جامعه ای دچار یک یا چند معلولیت هستند، حدود ۱۰ درصد جمعیت استان را نیز سالمندان تشکیل می دهند .

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها