۲ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۳
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84158069
۰ نفر

برچسب‌ها

سندسازگاری با کم‌آبی استان سمنان در کمیته ملی تصویب شد

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان گفت: سند سازگاری با کم آبی این استان در کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و حضور ویدئو کنفرانسی مسوولان کشوری تصویب شد.

به گزارش ایرنا، ایرج حیدریان عصر سه‌شنبه در نشست ویدئو کنفرانسی کمیته تخصصی ملی سازگاری با کم آبی در سالن یادگار امام(ره) استانداری سمنان ابراز داشت: در سند سازگاری با کم آبی استان سمنان برنامه‌هایی برای سازگاری با کم آبی و تامین منابع آبی در بخش‌های مختلف مانند کشاورزی، صنعت و آشامیدنی تا سال ۱۴۰۵ تعریف شده است و این برنامه‌ها با حضور ویدئو کنفرانسی مسوولان در وزارت‌خانه‌های مختلف و به دبیری وزارت نیرو مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در کمیته تخصصی ملی سازگاری با کم آبی، وضعیت اقلیم و افت کمی و کیفی منابع آب استان سمنان مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت این سند مورد تصویب قرار گرفت.
وی افزود: سند سازگاری با کم آبی استان سمنان پس از تصویب در کمیته تخصصی باید در کارگروه سازگاری با کم آبی مطرح و تصویب شود.
طاهریان تصریح کرد: تصویب سند سازگاری با کم آبی استان سمنان در واقع نقشه راه در حوزه منابع آب مشخص و کاملا روشن می‌کند تا بر اساس یک برنامه‌ریزی بلند مدت و تعریف چشم‌انداز شاهد افت آبخوان نباشیم و تامین آب به گونه باشد نیاز مردم رفع شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان خاطرنشان کرد: مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی یکی از مهمترین راهبردهای مدنظر در سند سازگاری با کم آبی است.
وی بیان کرد: اگر کشاورزی در استان سمنان روش سنتی پیش رود در تامین آب دچار مشکل می‌شویم و براساس مطالعات برخی مناطق به دلیل برداشت بی‌رویه سفره‌های آب زیرزمینی جزو مناطق ممنوع و ممنوع بحرانی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان یادآور شد: مدیریت منابع آب و خاک و اجرای روش های نوین آبیاری و مدیریت مصرف در بخش کشاورزی به منظور جلوگیری از هدر رفت آب و مقابله با کم آبی در سند سازگاری با آب در افق ۱۴۰۵ دیده شده است.
در استان سمنان سالانه حدود یک میلیارد و ۲۴۸میلیون مترمکعب آب تولید می شود که هفت درصد از آن در بخش خانگی، ۸۸.۹ درصد در بخش کشاورزی و بقیه در بخش صنعت مصرف می شود.
کمبود مخزن آب سالانه در این استان حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها