جذب بی‌سوادان در اسفراین به زیر یک‌پنجم رسید

بجنورد_ ایرنا _ رییس اداره سوادآموزی اسفراین گفت: به دلیل شیوع کرونا، امسال از سهمیه ۹۰۰ نفری تعیین شده برای سوادآموزی در این شهرستان، تاکنون تنها ۱۸۰ نفر جذب شده‌اند که معادل ۱۷ درصد سهم مزبور است.

به گزارش ایرنا هادی پیل روز سه شنبه در نشست خبری هفته سوادآموزی اظهار داشت: سهمیه کلی منظور شده برای حوزه سوادآموزی شهرستان در سال جاری هزار و ۳۰۰ نفر است که از این رقم باید ۹۰۰ نفر در دوره سوادآموزی، ۱۸۰ نفر در دوره تحکیم و ۲۲۰ نفر در دوره انتقال آموزش ببینند.
وی افزود: باتوجه به اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی که از سوی استانداری و نهضت استان عملیاتی شده سهم شهرستان در جذب بیسوادان به دوره های سوادآموزی در اسفراین ۳۶۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
وی با اشاره به جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه شهرستان در دوره های تحکیم و انتقال تا قبل از پایان مهلت مقرر، افزود: اما در دوره سوادآموزی به دلیل شرایط کرونا، جذب بیسوادان کاهش چشمگیری داشته و تا کنون تنها حدود ۱۷ درصد از این سهمیه در دوره سوادآموزی نامنویسی کرده اند.
رییس اداره سوادآموزی اسفراین با اشاره به درخشش شهرستان در هفت سال پیاپی در کسب رتبه برتر استانی، در همه شاخص های سواد آموزی، گفت: امسال شیوع کرونا تاثیر منفی زیادی بر جذب بی سوادان این شهرستان داشته است.
پیل گفت: با وجود برگزاری بیش از ۸۰ درصد دوره های آموزشی سواد آموزی به صورت مجازی،  ترس از ابتلا به کرونا و مشکلات استفاده از سامانه آموزش مجازی برای سوادآموزان، موجب بی رغبتی و کاهش جذب بیسوادان به دوره های سوادآموزی به ویژه در مناطق روستایی و عشایری اسفراین شده است
وی شاخص سواد در اسفراین را بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ حدود ۹۳.۳ درصد ذکر کرد و با گلایه از همراهی نکردن ادارات شهرستان در جذب سهمیه شتاب بخشی سواد آموزان، گفت: تحقق این امر نیازمند همکاری بخشداران، دهیاران و دستگاه های اجرایی در شناسایی بی سوادان است.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها