۲ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۷
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84158057
۱ نفر

برچسب‌ها

 روسیه ۱۰ مقام دیگر اروپایی را تحریم کرد

مسکو - ایرنا- وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد که فهرست مقام‌های اروپایی مشمول تحریم‌های مسکو را گسترش داده و نام ۱۰ مقام دیگر بخاطر اقدامات کشورهای اروپایی در مساله مسمومیت ادعایی الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس به آن اضافه شده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه خود گفته است: تحریم های غیرقانونی که از سوی اتحادیه اروپا به توصیه کشورهای پیشروی عضو این اتحادیه علیه شماری از هموطنان ما (اتباع روسیه) در رابطه با حادثه پیش آمده برای الکسی ناوالنی  وضع شده است را غیرقابل قبول می دانیم.  

در بیانیه آمده است: کشورهای پیشنهاد دهنده تحریم روسیه در این مساله (مسمومیت ناوالنی) شواهد برای اثبات ادعای خود نه فقط به طرف روسی حتی به شرکای خود در اتحادیه اروپا ارائه نکردند. در شرایط شتاب زدگی و پنهان کاری، شورای اروپا تصمیم سیاسی خصومت جویانه اتخاذ کردکه متناقض اصول بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل و اصول هلسینکی عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و همکاری بین کشورها بود.

«در رابطه با این مساله طرف روسی برمبنای اصل اقدام متقابل تصمیم به گسترش فهرست مقامهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشمول ممنوعیت سفر به روسیه گرفت. در این فهرست نام افرادی قرار گرفته است که در اقدامات تحریمی علیه روسیه در چارچوب اتحادیه اروپا شرکت داشته اند.»

در پایان بیانیه گفته شده است که یادداشت هایی در این مورد برای اطلاع به سران دفاتر دیپلماتیک کشورهای آلمان، فرانسه و سوئد در مسکو تحویل شده و به دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در روسیه ارسال شده است. تاکید می کنیم که به اقدامات غیردوستانه کشورهای غربی در مورد روسیه، در آینده نیز پاسخ مناسب می دهیم.

روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز سه شنبه نوشت که ۱۰ نفر از مقامهای اروپایی از سوی روسیه در مساله ناوالنی تحریم شده اند.

این اشخاص شامل سران دفتر صدر اعظم آلمان و دفتر رئیس جمهوری فرانسه، دو معاون وزیر دفاع آلمان، چند مقام وزارت دفاع فرانسه و سران آزمایشگاه‌هایی که آنالیزهایی در مورد ناوالنی را آزمایش کرده اند می شوند.  

اتحادیه اروپا و انگلیس علیه ۶ تبعه روس و یک مرکز تحقیقاتی دولتی روسیه به اتهام استفاده از یک عامل اعصاب ممنوعه که برای مقاصد نظامی تولید می‌شود اما گفته می شود علیه ناوالنی به کار رفت، تحریم‌هایی را اعمال کردند.

پیشتر اعلام شده بود که وزارت امور خارجه روسیه دیپلمات های ارشد سه کشور اروپایی شامل آلمان، فرانسه و سوئد را بخاطر موضع گیری و تحریم های این کشورها علیه روسیه در مساله مسمومیت ادعایی الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس احضار کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ریانووستی روز سه شنبه اعلام کرد که پیر لوی و بیاته گژسکی سفیران فرانسه و آلمان در روسیه و نماینده سفارت سوئد در مسکو به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده اند.

جزییات بیشتری از احضار این دیپلمات ها اعلام نشده است و انتظار می رود تصمیم روسیه در پاسخ به تحریم این کشور بخاطر مساله مسمومیت ناوالنی از سوی این کشورها به نمایندگان آنها ابلاغ شود.

آلمان، فرانسه، انگلیس و سوئد تحریم هایی را در مساله ناوالنی در مورد روسیه وضع کرده اند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به تازگی در پاسخ به اظهارات وزیران خارجه فرانسه؛ آلمان و انگلیس در مورد تحریم روسیه در مساله مسمومیت الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت روسیه، موضع گیری ضد روسی این کشورها را غیر قابل قبول خواند و گفت که این اظهارات حاکی از بی میلی این کشورها برای توجه به واقعیت های بیان شده است.

زاخارووا در بیانیه ای خاطرنشان کرد: چند کشور اروپایی بجای همکاری لازم با روسیه برای روشن شدن علت اصلی آنچه که بر ناوالنی وبلاگ نویس روس گذشت به تهدید و فشار بر روسیه متوسل شده اند و در همین حال تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون کمک های حقوقی متقابل را نقض می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما بارها به شرکای خود خاطرنشان کردیم که نادیده گرفتن درخواست های روسیه غیرقابل قبول است اما پاسخی دریافت نکردیم چنین به نظر می رسد که شرکای ما وارد زد و بندهای پشت پرده شده اند. درخواست های روسیه از کانال های دوجانبه و از دبیرخانه فنی سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای گرفتن توضیحات مربوطه نادیده گرفته می شود.

ناوالنی که یکی از اصلی ترین منتقدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است، بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد.

وی پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار جهان