ایران و صربستان بر تقویت همکاری‌های فرهنگی تاکید کردند

اروپا| بلگراد-ایرنا- وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی صربستان و سفیر تهران در بلگراد در دیداری با تاکید بر پیشبرد و بالا بردن سطح همکاری‌ در زمینه های مختلف بین دوکشور ، همکاری های فرهنگی را پایه و اساس دیگر همکاری ها دانستند.

به گزارش ایرنا، «مایا گویکوویچ» روز سه شنبه در ملاقات با «رشید حسن پور» با اشاره به وجود زمینه تقویت روابط فرهنگی بین بلگراد و تهران، تاکید کرد: بستر و فضای مناسبی برای ارائه برنامه ها و مراودات فرهنگی بین صربستان و ایران وجود دارد. 

وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی صربستان در ادامه اظهارات خود به امکان همکاری بیشتر در زمینه سینما ، نشر کتاب اشاره و خاطرنشان کرد که ابتکار برگزاری روزهای فیلم ایران و صربستان در تهران و بلگراد به دلیل بحران کرونا اجرایی نشده، باید در سال آینده احیا شود.

وی همچنین ضمن تحسین از ترجمه آثار نویسندگان صربستان به زبان فارسی که بر توسعه همکاری‌های انتشاراتی تاثیر فراوان دارد، گفت که ایران از فرهنگ و هنر غنی و ریشه دار و الهام بخش برخوردار است.

وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی صربستان با تاکید بر معتقد بودن به توسعه و تعمیق همکاری ها در ابعاد مختلف بین بلگراد و تهران گفت: زمانی که رئیس مجلس بودم دو بار به ایران سفر کردم. مایلم در مسئولیت جدید نیز از ایران دیدار کنم. سفر رئیس وقت مجلس شورای اسلامی به صربستان در سال گذشته تحول بزرگی در بستر ارتقای مناسبات دو کشور بوده است.

وی همچنین تاکید کرد که صربستان از توسعه همکاری های فرهنگی و هنری در کلیه حوزه ها با جمهوری اسلامی ایران استقبال و حمایت می کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در این ملاقات ابراز اطمینان کرد که همکاری در عرصه فرهنگ طی دوره وزارت خانم گویکوویچ توسعه خواهد یافت، بویژه با توجه به تلاش‌هایی که شخص ایشان در زمینه توسعه روابط صربستان و ایران در سطح پارلمانی در مقام رئیس مجلس طی دوره گذشته انجام داده است.

حسن پور با بیان این‌که فرهنگ و هنر در رهگذر توسعه روابط و تعاملات همه جانبه ملت ها از جایگاه کلیدی برخوردار است و می تواند مقوم و پشتوانه دیگر همکاری ها باشد، اظهار کرد: برای توسعه و ارتقای همکاری های فرهنگی و هنری با صربستان که مبتنی بر مشترکات و درک و تفاهم متقابل است اهمیت زیادی قائل هستیم. حضور و فعالیت سی ساله رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز موید این مهم است.

سفیر کشورما نقش خانم گویکوویچ در زمانی که رئیس مجلس بودند را در توسعه همکاری های پارلمانی بسیار تعیین کننده بر شمرد و گفت: این نقش آفرینی برجسته می تواند در مسئولیت جدید در عرصه همکاری ها و تعاملات فرهنگی و هنری ادامه پیدا کند.

در این نشست همچنین تاکید شد، نصب محسمه«نیکولا تسلا » دانشمند و مخترع صربستانی در تهران و همچنین نصب مجسمه «عمر خیام نیشابوری» در یکی از میادین بزرگ بلگراد برای تقویت روابط فرهنگی و همچنین افتتاح بخش صربستان در کتابخانه ملی ایران که از قبل برای این منظور ۳۰۰ جلد کتاب برای آشنایی بیشتر خوانندگان ایرانی با آداب و رسوم و تاریخ صربستان ارسال شده، از اهمیت زیادی برخوردار است.

طرفین در عین حال تاکید کردند که امکان زیادی برای تقویت همکاری بین نهادهای فرهنگی دو کشور شامل  همکاری مرکز فیلم صربستان و بنیاد فیلم فارابی تهران، آرشیو یوگسلاوی و مرکز آموزش و تحقیقات بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نیزکتابخانه های ملی دو کشور وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان