ظرفیت ها برای اجرای طرح شتاب بخشی به سوادآموزی بسیج شود

یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت ها و امکانات موجود در این استان برای اجرای هر چه بهتر طرح شتاب بخشی به سوادآموزی در شهرستان های کهگیلویه، لنده و بهمئی بسیج شود. 

به گزارش ایرنا، حسین کلانتری روز سه شنبه در نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: این طرح به پیشنهاد استان و با موافقت سازمان نهضت سوادآموزی کشور با حجم ۴۵۰ نفر بی سواد و کم سواد در شهرستان های کهگیلویه، لنده و بهمئی آغاز می شود. 

وی افزود: بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در شهرستان کهگیلویه شامل دهدشت، چاروسا و دیشموک ۸۸.۲ درصد، شهرستان لنده ۸۸.۴ درصد و شهرستان بهمئی نیز ۹۱.۲ درصد بوده که کمتر از ۹۲.۷ درصد میانگین استان است. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این طرح با تدوین برنامه اصولی و برای ایجاد تحرک هر چه بیشتر در سوادآموزی شهرستان های کهگیلویه، لنده و بهمئی اجرا می شود.

کلانتری عنوان کرد: عملکرد فرمانداران و دستگاه‌ های اجرایی شهرستان های کهگیلویه، لنده و بهمئی در این طرح ارزیابی خواهد شد. 

وی ابراز داشت: پیشتاز بودن سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد در کشور مرهون تلاش و همت متولیان امر در هر ۲ مجموعه اداره کل آموزش و پرورش و معاونت سوادآموزی این استان است. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تمامی مسؤولان اجرایی این استان در قبال سوادآموزی مسؤولیت دارند و باید در حد توان برای تحقق بهینه آن بکوشند. 

کلانتری اظهار داشت: اعطای تسهیلات از سوی تعدادی از بانک های عامل کهگیلویه و بویراحمد به برخی بی سوادان و کم سوادان این استان برای تشویق آنان به یادگیری سواد نمونه ای ارزشمند از مشارکت در امر مهم سوادآموزی است. 

وی افزود: سواد و آگاهی زمانی مطلوب است که منشأ ایجاد تحول در جامعه و زندگی افراد شود و مهارت آموزی در حوزه سوادآموزی کشور و کهگیلویه و بویراحمد نیز اقدامی ارزنده برای تحقق هر چه بهتر همین امر خواهد بود. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: یکی از ابزارهای مهم برای آنکه افراد بتوانند انواع حقوق خود را شناخته و به نحو مطلوب تری آنها را  دریافت کنند داشتن سواد و آگاهی است. 

کلانتری عنوان کرد: افرادی که از سواد و آگاهی بیشتری برخوردار هستند در صورت بکارگیری و استفاده مناسب از دانش خود می توانند زندگی مطلوب تری داشته باشند. 

وی ابراز داشت: سواد، آگاهی و دانش مهمترین عامل برای شتاب بخشی دستیابی به توسعه در هر جامعه محسوب می شود. 

کلانتری گفت: صدور فرمان تاریخی امام راحل در هفتم دی ماه ۱۳۵۸ مبنی بر تشکیل نهضت سوادآموزی مسیر را برای همگان مشخص کرد و بهترین راهبرد برای اهتمام جدی تر به امر مهم سوادآموزی در کشور است. 

وی اظهار داشت: ارتقای روزافزون سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد مستلزم مشارکت همگانی است. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: امروزه سواد به جامع بودن رفتار افراد با استفاده از آموخته ها اطلاق می‌ شود. 

احد جمالی اظهار داشت: ضرورت دارد که مهارت آموزی در اولویت برنامه های سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد باشد و در کنار آن انجام شود. 

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: میزان ارتقای سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در این استان از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون افزون بر ۶۵ درصد بوده که نتیجه گسترش فعالیت های سوادآموزی و توسعه آموزش ها در استان است. 

هادی زارع پور اظهار داشت: بمنظور افزایش پوشش تحصیلی و استقرار عدالت جنسیتی در حوزه آموزش کهگیلویه و بویراحمد طرح توسعه سواد زنان و دختران عشایر این استان به تعداد ۴۰۰ نفر در دهدشت، دنا ، لوداب، مارگون، چاروسا و دیشموک در حال اجرا است. 

وی افزود: بسته تحولی پیوند سواد و زندگی با هدف ارتقای مهارت های شغلی و افزایش تولیدات در راستای تحقق شعار جهش تولید در ۶ مرکز یادگیری محلی کهگیلویه و بویراحمد در حال اجرا است. 

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: طرح نماز کلید بهشت با مشارکت ستاد اقامه نماز این استان برای ۲ هزار و ۶۰۰ سوادآموز استان اجرا می شود. 

زارع‌ پور عنوان کرد: عملکرد سال ۱۳۹۸ حوزه سوادآموزی در ۲۵ شاخص ملی ارزیابی شد که کهگیلویه و بویراحمد در ۲۳ شاخص بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد و جزو چهار استان برتر است. 

وی ابراز داشت: امسال ۱۲۰ سوادآموز کهگیلویه و بویراحمد همراه با فراگیری سواد پایه با مهارت ‌های کار با کامپیوتر نیز آشنا می‌ شوند. 

زارع پور گفت: کتاب «سرباز وطن» با موضوع زندگی شهید سردار قاسم سلیمانی با مشارکت معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد و پنج استان دیگر تهیه و تدوین شده است. 

وی اظهار داشت: جامعه سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد در دوران هشت سال دفاع مقدس ۱۱ شهید به نظام و انقلاب تقدیم کرده است. 

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: طرح های باسواد کردن عشایر، زندانیان و نیروهای مسلح و شناسایی اولیای بی سواد از طریق مدارس در این استان در حال اجرا است. 

سید حمدالله خواهش نیک اظهار داشت: مسابقات کتابخوانی سردار ‌دلها و شعار سال و انشانویسی پرسش مهر ریاست جمهوری برای سوادآموزان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود. 

وی افزود: به منظور مهارت آموزی به سوادآموزان کهگیلویه و بویراحمد هم اینک ۱۶ مرکز یادگیری محلی در این استان فعالیت می کنند. 

خواهش نیک بیان کرد: فعالیت های سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد با مشارکت ۱۲ مؤسسه و تشکل مردم نهاد انجام می شود. 

اول تا هفتم دی ماه هر سال به عنوان هفته سوادآموزی نامگذاری شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها