آیت الله دری نجف آبادی: پرهیز از مصرف‌گرایی پیش‌نیاز توسعه پایدار است

اراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: پرهیز از مصرف‌گرایی و ترویج اصلاح الگوی مصرف پیش‌نیاز توسعه پایدار است که باید در لایه‌های مختلف جامعه نهادینه شود.

   آیت‌الله قربانعلی دری نجف آبادی عصر سه‌شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی، افزود: با توجه به امکانات محدود داخلی، مصرف گرایی و زندگی اشرافی کشور را در بلندمدت با مشکلات اقتصادی مواجه می‌کند و مردم و مسئولان باید نسبت به صرفه جویی در منابع و استفاده بهینه از امکانات برنامه ریزی کنند.
وی ادامه داد: روزانه بیش از ۶۰۰ میلیون‌متر مکعب گاز و حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که سرمایه عظیمی از کسور را هدر می‌دهد، در صورتی که با اصلاح الگوی مصرف می‌توان این میزان مصرف را کاهش و صادرات این محصولات را تقویت کرد.
امام جمعه اراک بیان کرد: از مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن روغن مصرفی در کشور کمتر از ۲۰۰ هزار تن آن‌ در داخل تولید می‌شود و برای تامین یک‌ میلیون و ۶۰۰ هزار تن روغن باید بخش عمده‌ای از سرمایه کشور هزینه شود.
وی اضافه کرد: سرمایه ارزی کشور باید با رعایت ضوابط قانونی و همچنین برای واردات کالاهای ضروری و حساس از قبیل دارو و تجهیزات پزشکی مصرف و راه هر گونه سوء استفاده بر فرصت طلبان سد شود.
امام جمعه اراک اظهار داشت: نظام مصرفی در کشور قابل قبول و زیبنده نظام اسلامی نیست و اگر کنترل قیمت‌ها و اصلاح مصرف صورت گیرد مسیر توسعه کشور فراهم می‌شود و امروز نیاز است مردم نسبت به شرایط کشور بیشتر آگاهی داشته باشند.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی بیان کرد: تنها راهکار مقابله جدی با معضلاتی همچون کمبود کالا؛ تقویت و حمایت از تولید داخلی است و اگر مردم به طور واقعی از تولید ملی حمایت کنند قطعا وابستگی‌های موجود حل خواهد شد.
وی افزود: اکنون با مشارکت عمومی مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شرایط بیماری کرونا به طور نسبی مطلوب است اما همچنان باید برای حفظ شرایط مسایل بهداشتی جدی گرفته شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی همچنین در خصوص واگذاری اختیار اداره مهدهای کودک از بهزیستی به آموزش و پرورش از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت: از وزارت آموزش و پرورش انتظار می‌رود برای انجام این مسئولیت برنامه‌ریزی داشته باشد.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی گفت: در ایام ارزشمند ماه رجب همایش ملی و علمی مبارزه با فقر فرهنگی از دیدگاه امیرالمومنین(ع) را در استان مرکزی با کمک دانشگاهیان و نخبگان در استان برگزار می‌شود که نیاز است تمامی دستگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی در این امر مشارکت داشته باشند.
وی ادامه داد: توانمندسازی جامعه، ریشه کن کردن فقر در همه ابعاد و کاهش فاصله دهک‌ها امروز از ضروریات مهم جامعه محسوب می‌شود که مهمترین تفکری که می‌تواند در حل این مسائل راهگشا باشد سیره امیرالمومنین(ع) است و امیدواریم این همایش دستاوردهای مناسبی داشته باشد.

شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی هر ماه یکبار در محل بیت نماینده ولی فقیه در این استان برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها